Login lub e-mail Hasło   

Jak dostać dotację?

Dotacje unijne to doskonały sposób na sfinansowanie inwestycji w przedsiębiorstwie, a tym samym przyspieszenie jego rozwoju, unowocześnianie i zwiększenie konkurencyjności.
Wyświetlenia: 66.341 Zamieszczono 01/06/2009

Niestety większość Przedsiębiorców nadal nie wie, jak dotrzeć do źródeł, które w pełni poinformują go o tym, jak dostać dotację. Brak wiedzy jest najczęstszą przyczyną niewykorzystania środków finansowych dostępnych w ramach programów unijnych. Dlatego, jeśli jesteś Przedsiębiorcą i nie wiesz, jak otrzymać dotację z Unii Europejskiej poniższy poradnik z pewnością Ci pomoże.

I. Określ status swojego przedsiębiorstwa

Aby wybrać odpowiedni program dotacji, musisz w pierwszej kolejności określić rodzaj swojej działalności. Upewnij się zatem, czy Twoja firma kwalifikuje się do mikro, małych, średnich czy też dużych przedsiębiorstw. Dzięki temu dowiesz się, które fundusze unijne przeznaczone są dla Twojego przedsiębiorstwa. W określeniu statusu firmy pomocny może być tzw. ,,Kwalifikator MSP'', zamieszczony na stronie internetowej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (www.parp.gov.pl).

II. Określ obszar planowanego projektu

Dystrybucja środków unijnych odbywa się w oparciu o tzw. klasyfikację kategorii interwencji funduszy UE. Aby ograniczyć ryzyko odrzucenia złożonego projektu, określ dokładnie potrzeby inwestycyjne Twojego przedsiębiorstwa (np. prace badawczo-rozwojowe, zakup innowacyjnych maszyn i urządzeń, itp.) i scharakteryzuj je w taki sposób, aby były one zgodne z celami programowymi konkretnej kategorii interwencji. Nazywając problem, który chcesz rozwiązać poprzez ubieganie się o dotacje europejskie w znacznym stopniu zwiększysz swoje szanse na otrzymanie takiego wsparcia.

III. Określ lokalizację planowanej inwestycji

Pomoc unijna na lata 2007-2013 została podzielona na 16 programów regionalnych oraz programy zarządzane centralnie (Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka). W związku z tym na wysokość dofinansowania oraz możliwość wnioskowania wpływa również lokalizacja planowanej inwestycji. Ubiegając się o dotacje unijne w ramach regionalnych programów operacyjnych będziesz musiał złożyć aplikację we właściwej instytucji w regionie.

IV. Przygotuj wniosek aplikacyjny

Jeśli znasz już status swojego przedsiębiorstwa i wiesz, jakie inwestycje chcesz zrealizować dzięki pomocy unijnej, znajdź instytucję, która jest odpowiedzialna za dystrybucję środków UE w Twoim regionie. Zapoznaj się dokładnie z dokumentacją wybranego programu pomocy unijnej, która jest podstawą do prawidłowego opracowania aplikacji konkursowej. Następnie możesz przystąpić do przygotowywania wniosku oraz zgromadzenia wszystkich wymaganych dokumentów. Instytucje prowadzące nabór wniosków zobowiązane są do zamieszczenia na swoich stronach internetowych „Instrukcji wypełniania wniosku o dofinansowanie'' oraz dokumentacji konkursowej. Odwiedzając taką stronę dowiesz się, jak krok po kroku uzupełnić wniosek. Z pewnością pomoże Ci to w przygotowaniu odpowiedniej argumentacji planowanej inwestycji oraz w przygotowaniu opracowania finansowego. Pamiętaj również o wypełnieniu obowiązkowych załączników (np. harmonogram realizacji projektu, biznesplan, itp.). Następnie złóż wniosek w wymaganym terminie i według wymaganych procedur.

V. Poczekaj na ocenę wniosku

Ocena wniosku może trwać nawet trzy miesiące, dlatego musisz uzbroić się w cierpliwość. Cały proces jest dosyć skomplikowany i przebiega w kilku etapach. Najpierw ocenie podlega zgodność formalna wniosku z wytycznymi danego programu pomocy unijnej. Projekty, które przejdą do kolejnego etapu kontrolowane są pod względem wykonalności, a dokładniej sprawdza się czy ewentualny beneficjent jest w stanie zrealizować planowaną inwestycję. Ostatni etap polega na zbadaniu zgodności złożonego wniosku z wymogami merytorycznymi. Za spełnienie każdego z postawionych warunków projekt otrzymuje punkty. Jeśli Twój wniosek znajdzie się w puli projektów, które otrzymały największą ilość punktów to z pewnością podpiszesz umowę o dofinansowanie.


VI. Realizacja projektu

Pomoc unijna trafi na Twoje konto jeśli zrealizujesz projekt zgodnie z przedstawionym we wniosku harmonogramem oraz zgodnie z przedłożonym wcześniej kosztorysem. Projekt musi być właściwie rozliczony. Ponadto w wyznaczonym terminie należy złożyć sprawozdanie z przebiegu realizacji inwestycji.

Więcej informacji na temat tego, jak dostać dotację z Unii Europejskiej znajdziesz na stronach internetowych poszczególnych instytucji wsparcia, np. Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Ważny punkt informacyjny stanowi również Portal Funduszy Europejskich Ministerstwa Rozwoju Regionalnego (www.funduszeeuropejskie.gov.pl). Informacji możesz zasięgnąć także w punktach doradczych i konsultacyjnych stworzonych przy instytucjach zarządzających programami operacyjnymi oraz instytucjach pośredniczących.

 

Więcej informacji znajdziesz na stronach:

Portal Fundusze unijne (szczególnie: poradnik beneficjenta)

Portal Fundusze strukturalne

Podobne artykuły


8
komentarze: 4 | wyświetlenia: 763
83
komentarze: 25 | wyświetlenia: 73237
51
komentarze: 40 | wyświetlenia: 648147
44
komentarze: 37 | wyświetlenia: 15096
33
komentarze: 30 | wyświetlenia: 21564
30
komentarze: 22 | wyświetlenia: 40510
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 17435
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 53286
29
komentarze: 15 | wyświetlenia: 22656
29
komentarze: 8 | wyświetlenia: 13128
28
komentarze: 29 | wyświetlenia: 18142
26
komentarze: 34 | wyświetlenia: 23224
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  jamona  (www),  02/06/2009

Takich poradników powinno być jak najwięcej, wielu szczegółów może tutaj nie ma, ale jest fajnie zaprezentowany zarys poszczególnych kroków, fakt faktem my wciąż boimy się lub nie umiemy wykorzystać tego że jesteśmy członkiem Unii Europejskiej, chociaż i tak sporo się już zmieniło.

Dla mnie ostatnio spodobała się opinia Cebulskiego na temat dotacji: Jestem OK! Nie biorę;] Polecam zajrzeć na jego stronę i zacząć myśleć jak przedsiębiorca a nie żebrak.
Artykuł uważam za mało odkrywczy. Podstawowa wiedza dostępna u każdego doradcy.

  jamona  (www),  05/06/2009

"Polecam zajrzeć na jego stronę i zacząć myśleć jak przedsiębiorca a nie żebrak. "
Co ty widzisz złego w wyciąganiu pieniędzy ze źródeł, z których masz prawo je uzyskiwać. Chcąc wziąć większy kredyt w banku też musisz przedstawić biznesplan i negocjować z bankiem - to według Ciebie też jest żebranie?

"Artykuł uważam za mało odkrywczy."
Mogę się założyć, że na 10 małych przedsiębiorców połowa nie ma zielonego pojęcia nawet o tym co jest zawarte w tym artykule.

"Co ty widzisz złego w wyciąganiu pieniędzy ze źródeł, z których masz prawo je uzyskiwać. "
Wolałabym, aby te pieniądze nie były mi najpierw zabierane. O szkodliwości takiego "negocjowania" i wymyślania bzdurnych uzasadnień, aby tylko urzędnik zrozumiał, nie będę się rozwodzić, bo w wielu miejscach zostało to zrobione lepiej i moim zdaniem wyczerpująco. Mnie to przekonało, mam swój honor i ...  wyświetl więcej

  jamona  (www),  05/06/2009

Ok, zgadzam się z Tobą, ja też może wolałbym żeby mi również nie były zabierane pieniądze żeby później oddawać je w skomplikowanej formie tym którzy są sprytniejsi.
Jednakże, my w UE już jesteśmy, wiele na to nie proadzimy i albo będziemy się umieli dostosować i walczyć o swoje, albo zrobimy focha mówiąc, że my nie chcemy tych pieniędzy bo one są "be", a wtedy będziemy po prostu wspierać gospodarki tych Państw, których obywatele są sprytniejsi i sięgną po te pieniądze.

Żebrak...? masakra jest twoje podejście...Praktycznie rzecz biorąc niemalże każda firma do celów rozwojowych, musi wziąć kredyt, który MUSI spłacić. Dotacje to pieniążki nie które ci zabrano w postaci podatków, a oddane są w skomplikowany spsób, bo gdyby nasz piękny kraj NIE BYŁ CZŁONKIEM unii, to i tak te podatki musielibyśmy płacić.
Zabranie środków z pieniędzy unijnych to nie żebarctwo, ...  wyświetl więcej

@Justyna Najda: pomijając kwestię, że aby dostać dotację trzeba zainwestować w pomoc fachowca, który wypełni wniosek lepiej niż inni fachowcy, którzy wypełniają wnioski w imieniu innych firm.

bardzo fajnie, że jest tu taki artykuł. Myślę, że przyda się on młodym adeptom biznesu.

Skrótowo, ale podoba mi się taki zbiór podpowiedzi na początek. Dzięki! :)

Ciekawy artykuł!
Polecam również:
http://b2bdeal.pl/blog/dofinan(...)iorstw/

  jefferson  (www),  03/07/2014

W teorii wszystko pięknie, kto jednak korzystał doskonale wie, że nie jest to takie proste

Jakiś czas temu czytałam o klastrach biznesowych, które niezwykle pomagają w działaniach. Promowanie idei tworzenia powiązań kooperacyjnych opartych na współpracy, a nie na konkurencji są gwarantem sukcesu :) Ktoś ma jakieś doświadczenia związane w tym temacie?

Warto się starać o dotacje, choć tyle z tej UE.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska