Login lub e-mail Hasło   

Wolfram Alpha i Google Squared

W ostatnim czasie światło dzienne ujrzały dwa nowe projekty związane z wyszukiwaniem . Jednym z nich jest Wolfram Alpha a drugim Google Squared. Podobny czas ich udostępnienia n...
Wyświetlenia: 1.246 Zamieszczono 09/06/2009

W ostatnim czasie światło dzienne ujrzały dwa nowe projekty związane z wyszukiwaniem. Jednym z nich jest Wolfram Alpha a drugim Google Squared. Podobny czas ich udostępnienia nie jest raczej przypadkiem, ale poza podobieństwem w interfejsie różnią się sposobem generowania zawartości. Zobaczmy czym charakteryzują się oda projekty.

Wolfram Alpha

Założeniem twórców Wolfram Alpha jest udostępnienie w formie elektronicznej całej usystematyzowanej wiedzy każdemu zainteresowanemu. Działa na zasadzie, zadaj dowolne pytanie (nie ma ograniczeń w rodzaju zapytania) a otrzymasz na nie odpowiedź.

Wartość wyszukiwarki nie leży jednak w tym, że generuje odpowiedź, ale generuje odpowiedź potrzebą użytkownikowi. Musi dostarczać informacji, których dana osoba poszukuje w związku z zadanym pytaniem.

Pierwsze wrażenie jest takie, że wyszukiwanie informacji następuje szybko. Możliwe, że spowodowane jest to niewielką (przyjmując ilość informacji zgromadzony

ch na świecie) ilością danych możliwych do zaprezentowania.

Druga rzeczy, dostępna jest tylko w wersji angielskiej. Istnieją plany rozbudowy o kolejne języki w tym łacinę.

Informacje prezentowane są w formie przejrzystej tabeli wraz z rysunkami co powoduje, że łatwo je przeglądać. Jeżeli chodzi o ich zawartość merytoryczną to Wolfram Alpha jest podzielony na konkretne obszary wiedzy.

Jeżeli zadajemy pytanie, które z

ostanie sklasyfikowane jako (np. chemiczne) otrzymamy informacje z dziedziny chemii a nie o leczeniu depresji (przykład poniżej). Jedno zapytanie jedna odpowiedź. Jeżeli chcemy uzyskać informacji z innej dziedziny trzeba przeformułować zapytanie. Na dzień dzisiejszy łączenie słów (prozac + depression) nie daje wyników.

Na dzień dzisiejszy w zasobach Wolfram Alpha znajduje się:

  • 10 bilonów informacji (oryginalny zapis: 10 trillion information)
  • 50 tysięcy typów algorytmów i modeli
  • 5 milionów linii kodu z Mathematica (wykorzystuje webMathematica i gridMathematica)

Mathematica jest zbiorem algorytmów umożliwiających zaawansowane modelowanie, symulowanie i wizualizowanie informacji.

W opinii twórców, światowe zasoby informacji są właściwie nieskończone i trzeba było od czegoś zacząć. Co nie oznacza, że zbiór informacji zawartych na serwerach Wolfram Alpha jest docelowy.

Plany rozwojowe przewidują dodawanie do zasobów wyszukiwarki kolejnych gałęzi wiedzy:

  • tradycyjnej nauki
  • ekonomii
  • wiedzy popularnej i kultury

Wolfram Alpha w niedalekiej przyszłości udostępni interfejs API, profesjonalną i korporacyjną wersję oraz wersję mobilną i na inne platformy.

Google Squared

Usługę Google Squared pierwszy raz pokazano na konferencji searchology trzy tygodnie temu. Do testowania internautom oddano to narzędzie trzy dni t

emu. Na razie dostępna jest tylko wersja angielska.

Główną nowością jest sposób prezentacji wyników wyszukiwania. Zamiast dotychczasowej listy stron internetowych otrzymujemy tabelę. Zawiera podstawowe informacje o wynikach wyszukiwania oraz odnośniki do stron, z których zostały one pobrane.

Ciężko oprzeć się wrażeniu, że nowy interfejs jest odpowiedzią na udostępnie użytkownikom wyszukiwarki informacji (wiedzy) - Wolfram Alpha. Zasadnicza różnica polega jednak na tym, że Wolfram Alpha korzysta z własnych zasobów informacyjnych, natomiast Google udostępnia informacje znalezione w sieci.

Dużą zaletą nowej formy prezentowania informacji przez Google Squared jest możliwość dostosowywania kolum z informacjami lub usunięcia z widoku konkretnego wyniku. Dla każdego zapytania mamy dostępne różne kolumny z dodatkowymi informacjami. Co prawda nie wszystkie z nich posiadają wartość, jeżeli strona zaprezentowana w wynikach nie posiada takich informacji otrzymujemy pole - nie znaleziono wartości (no value found).

W obecnie dostępnej wersji miarodajność wyników pozostawia wiele do życzenia. Prezentowane informacje w dużej liczbie przypadków mają bardzo mały związek z zapytaniem. Może to być spowodowane tym, że usługa jest na razie w fazie testów i po oficjalnym udostępnieniu informacje będą dokładniejsze.

Ciekawe jak te dwa projekty (Google Squared i Wolfram Alpha) będą rozwijać się w przyszłości. Mam nadzieję, że Google nie zdominuje po raz kolejny rynku na nowym obszarze. Taka sytuacja spowodowałby pójście w zapomnienie ciekawie zapowiadającego się projektu wyszukiwarki wiedzy przygotowanego przez Wolfram Alpha.

Z drugiej strony ciężko nazwać tą wyszukiwarkę konkurencją dla Google, pola działania są zupełnie różne. Google udostępnia zasoby sieciowe w postaci stron www, Wolfram Alpha konkretne informacje w zależności od zapytania.

Choć przyglądając się reakcji Google, które uruchamia usługę Squared to pojawienie się tej wyszukiwarki informacji ma wypływ na działania Google. To dobry prognostyk na przyszłość, bo każda dobra konkurencja wpływa na rozwój wartości dostępnych użytkownikowi.

Może w przyszłości będą istnieć obydwa projekty:

  • Wolfram Alpha - wyszukiwanie informacji
  • Google - wyszukiwanie stron www

Więcej informacji na moim blogu - Pozycjonowanie stron, Reklamy Google Adwords

Podobne artykuły


25
komentarze: 8 | wyświetlenia: 3011
8
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1704
40
komentarze: 19 | wyświetlenia: 33311
50
komentarze: 27 | wyświetlenia: 64475
24
komentarze: 22 | wyświetlenia: 21063
18
komentarze: 11 | wyświetlenia: 9479
73
komentarze: 19 | wyświetlenia: 17895
13
komentarze: 0 | wyświetlenia: 3752
24
komentarze: 33 | wyświetlenia: 13731
27
komentarze: 4 | wyświetlenia: 12657
22
komentarze: 4 | wyświetlenia: 34523
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska