Login lub e-mail Hasło   

Fotografie które wstrząsnęły światem

Uwaga! Materiał nie jest dla osób wrażliwych.
Wyświetlenia: 108.903 Zamieszczono 11/06/2009

Dziecko umierające z głodu

Twórcą zdjęcia jest Kevin Carter ur. 13 września 1961 roku w Johannesburgu.
W 1993 roku Kevin Carter wraz z Joao Silvą pojechali do Sudanu, aby fotografować ofiary klęski głodu. Od razu po wylądowaniu zabrali się do pracy. Kevin szukając ulgi od widoku setek umierających ludzi, wybrał się w głąb buszu, gdzie zauważył chudziutką dziewczynkę starającą się dotrzeć do punktu, w którym rozdawano żywność. W pewnym momencie dziecko zatrzymało się aby odpocząć. W tej samej chwili tuż obok niego wylądował tłusty sęp. Carter zrobił dziecku kilka fotografii, z których ta jedna zyskała największą sławę. 
Niedługo po tym zdjęcie trafiło na pierwszą stronę "New York Timesa". Reakcja czytelników była olbrzymia. W redakcji urywały się telefony od ludzi zainteresowanych dalszym losem dziewczynki. W końcu wydawca opublikował notkę na ten temat – udało jej się uciec od drapieżnika, ale nie wiadomo, czy dotarła do celu. Zdjęcie zyskało rangę symbolu konfliktu w Sudanie. Zamieszczenie go na okładce dziennika wywołało masową reakcję społeczną i zbiórkę pieniędzy na pomoc żywnościową dla krajów trzeciego świata.

Kevin Carter popełnił samobójstwo, ale nie w skutek nacisku opinii publicznej związanej z publikacją zdjęcia oraz oskarżeniami o bezduszność względem dziecka. Jak sam napisał w liście pożegnalnym glówną motywacją, która kazała mu targnąć się na swoje życie była zła sytuacja materialna, jak i załamanie spowodowane śmiercią bliskiego przyjaciela: "Bez telefonu, bez pieniędzy na czynsz i na pomoc dzieciom. Prześladują mnie żywe obrazy zabitych i cierpiących, widok ciał, egzekucji, rannych dzieci. Odszedłem i jeśli będę miał szczęście, dołączę do Kena".


Omayra Sanchez


Omayra Sánchez (ur. 28 sierpnia 1972 – zm. 16 listopada 1985) – 13 letnia ofiara wybuchu kolumbijskiego wulkanu Nevado del Ruiz, którego erupcja 13 listopada 1985 spowodowała masowy spływ popiołowy, pochłaniając w Armero prawie 25 000 ofiar. Omayra Sánchez była zanurzona do szyi w wodzie przez prawie 3 dni, uwięziona przez beton i resztki jej zniszczonego domu, zanim umarła z powodu gangreny oraz hipotermii. Ratownicy z Czerwonego Krzyża bezskutecznie apelowali do władz o pomoc przy obniżeniu poziomu wody oraz inne działania, mogące uratować dziewczynce życie.
Jej zdjęcie, wykonane przez fotoreportera Franka Fourniera krótki czas przed jej śmiercią, przyczyniło się do krytyki kolumbijskiego rządu, który nie podjął odpowiednich działań w celu zapobieżenia tragedii oraz spowodowało ogólnoświatową debatę na temat pracy i etyki fotoreporterskiej.


Dziewczynka poparzona napalmem

 
Obraz autorstwa fotografa Nicka Uta z wojny w Wietnamie. Zdjęcie zostało zrobione w czerwcu 1972 roku. Poparzona napalmem dziewczynka to dziewięcioletnia wtedy Kim Phuc. Przeżyła dzięki pomocy ze strony Nicka, który odwiózł ją do szpitala własnym samochodem. Zdjęcie to obiegło świat wstrząsając opinią publiczną, jednocześnie przyczyniając się do wcześniejszczego wycofania wojsk amerykańskich z Wietnamu. Nick Ut mieszka teraz w Kanadzie, za to zdjęcie otrzymał nagrodę Pulitzera.


Pięciolatka w ciąży

Jest to jedna z fotografii Liny Medina, najmłodszej matki na świecie, która w wieku 5 lat urodziła dziecko. Sama przyszła na świat w roku 1933 w Peru. Pierwszej menstruacji dostała mając 8 miesięcy, a jej gruczoły piersiowe w pełni rozwinęły się przed 4 rokiem życia.
Lina urodziła zdrowego chłopca o imieniu Gerardo (nazwała go po lekarzu opiekującym się nią). Pierwotnie Gerardo wychowywany był w przeświadczeniu, że Lina jest jego siostrą, prawda wyszła na jaw, gdy miał lat dziesięć. Medina wyszła za mąż i ma jeszcze jednego syna. Aktualnie mieszka, wraz ze swoim partnerem, w jednej z najbiedniejszych dzielnic w Limie, znanej jako Chicago Chico. Ma obecnie 76 lat.


Ramię nienarodzonego dziecka


Zdjęcie wykonane w 1999 roku przez Michaela Clancy dla US Today. Clancy asystował, jako dokumentalista, przy operacji przypadku rozszczepienia kręgosłupa 21 tygodniowego, nienarodzonego jeszcze Samuela Armas, przeprowadzonej we wnętrzu macicy matki przez doktora Josepha Brunera.
Michael tak opisuje okoliczności powstania zdjęcia: „Mały Samuel w czasie operacji wyjął z macicy swoje ramie. Lekarz podtrzymał palcem jego dłoń, a ten zareagował i zacisnął ją w piąstkę. Wszystko trwało dosłownie ułamek sekundy. Miałem naprawdę dużo szczęścia, że udało mi się zrobić fotografię tak niecodziennej sceny.”
Clancy powiedział też, że to zdarzenie diametralnie odmieniło jego pogląd na sprawy dotyczące ochrony życia nie narodzonego.
Samuel urodził się 2 grudnia 1999 roku, w skutek interwencji lekarskiej, już jako zdrowy chłopiec.

Źródła:

photosthatchangedtheworld.com

wikipedia.pl

Moja strona autorskaTUTAJ

 

Podobne artykuły


12
komentarze: 32 | wyświetlenia: 877
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 721
11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 893
10
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1048
10
komentarze: 14 | wyświetlenia: 401
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 859
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 852
10
komentarze: 11 | wyświetlenia: 420
9
komentarze: 124 | wyświetlenia: 634
9
komentarze: 34 | wyświetlenia: 646
9
komentarze: 12 | wyświetlenia: 688
9
komentarze: 1 | wyświetlenia: 581
9
komentarze: 36 | wyświetlenia: 688
9
komentarze: 5 | wyświetlenia: 874
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 580
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Świetny tekst. Niektóre zdjęcia widziałem już wcześniej, ale nie do wszystkich był opis. Ostatnie zdjęcie szokuje.

  Mateusz S.  (www),  11/06/2009

Dziękuję za miły komentarz i pozdrawiam. :)

Ostatnie zdjęcie wstrząsające!

Raczej ciekawe. Wstrząsające są 3 pierwsze.

photosthatchangedtheworld.com
Nie wiem co się stało z tą stroną bo w tej chwili nie działa.
Może wypadałoby zaznaczyć źródło swojej inspiracji żeby nie ująć tego bardziej dosadnie.

  Mateusz S.  (www),  12/06/2009

Tak to prawda, dwa ostatnie zdjęcia pochodzą z tej własnie witryny. Tekst przetłumaczyłem z angielskiego na polski - nie dosłownie.
Miałem dodać link do tej własnie strony, tylko, że od kilku dni nie działa, ale ma Pan rację, nietaktem jest o niej nie wspomnieć - dodaję link.

Teraz jest fajnie.

  Verona,  13/06/2009

Szokujące! A artykuł widzę zdobył ogromną popularność.

  traktor,  13/06/2009

Nie chciałbym sam zrobić tych zdjęć... tyle cierpienia.

Oglądając te zdjęcia aż mnie ciarki przechodzą, wstrząsające są te zdjęcia. My siedzący przed komputerem i patrzący na te zdjecia nie mamy prawa na nic narzekać. Cieszmy się z tego co mamy i jak żyjemy (nawiązuje do pierwszych trzech zdjęć),

Tylko te zdjęcia to kropla w morzu. Ile może być tego typu sytuacji na całym swiecie? Czego sie nie pokazuje, o czym sie nie mówi. Jeszcze mało widzieliśmy i mało słyszeliśmy. Być może żyjemy krótko by nie widzieć i słyszeć za dużo.
Artykuł b. ciekawy.

Pomyślcie. Fotoreporterzy dzięki takiemu zdjęciu są urządzeni na całe życie. Właściwie od kiedy zaczęli fotografować czekają na właśnie taką jedną migawkę, perełkę, która zarobi dla niego wiele pieniążków i utwierdzi, że było warto patrzeć na to wszystko.

  Mateusz S.  (www),  14/06/2009

Nie zawsze to prawda. Carter, twórca pierwszego zdjęcia, popełnił samobójstwo głównie ze względów finansowych - braku pieniędzy na codzienną egzystencję.

Zbyt latwa ocena

Nie, nie zgadzam się z tobą. Takie szokujące zdjęcia czasami przynoszą pozytywne efekty. Czy wiesz, że po zrobieniu zdjęcia tego dziecka i sępa fotograf powiadomił odpowiednie organy i w dość krótkim czasie udzielono pomocy ludności w tamtej części Sudanu? Czy wiesz, że po tym, jak Steve McCurry opublikował w National Geographic zdjęcie afgańskiej dziewczyny, zgłosiło się wielu wolontariuszy do pr ...  wyświetl więcej

  m4kpl,  14/06/2009
  eia,  17/06/2009

Zdjęcia robią wrażenie, ale emocje przede wszystkim wzbudzają historie ich powstania i dylematy moralne. Ci ludzie cierpią, a jakiś wielki fotograf przychodzi, robi fotę i wzbogaca się na nich. Z drugiej strony, powinno się o tym mówić, pokazywać, szokować, żeby wzbudzić w nas, z usadowionymi tyłkami w wygodnej kanapie, jakąś reakcję. Szkoda tylko, że gdy w wszelakich konkursach fotograficznych bi ...  wyświetl więcej

  Mateusz S.  (www),  20/06/2009

;)

  elena  (www),  24/06/2009

Czlowiek zmienia swoje patrzenie jakze blogie na swiat po obejrzeniu takich zdjec.Nie dotykajac cierpienia osobiscie dzieki takim artykulom bogatsza jest moja dusza.Cierpienie jest wszedzie.Czasem trwa tylko ulamek sekundy, czasem godzne, dzien, tydzien, niedostrzezone przez nikogo, zapomniane bo jakie ma to znaczenie wsród milonów istnien.Tylko dobre oko fotografa da mu pamiec i sens.

Te zdjęcia są straszne, ale warto je zobaczyć- jako przestrogę.

Mam nadzieję, że osoby, które zrobiły te pierwsze fotografie jakoś pomogły tym dzieciom. Ogólnie jest ciekawie. To ostatnie naprawdę zaskakujące.

straszne jest to, ze miliony ludzi tak cierpi i malo kogo to obchodzi.

Ta malutka raczka jest piekna, tak wspaniale uksztaltowana, ale wielu ludzi skazuje takie dzieci na smierc.
Zycie nic dla nich nie znaczy.

Jak się patrzy na te zdjęcia pierwsza myśl jaka sie nasuwa to "dlaczego"...mowimy jak to nas nie szokuje,a tak naprawde do tego w wiekszosci doprowadził człowiek...

Wstrząsające wręcz mrożące krew w żyłach.... ale wspaniałe że jedna fotografia potrafi tak zmienić nasz światopogląd i uwrażliwić nas na rzeczywistość... Żyję w Polsce... i pomimo wielu codzennych niedogodności dziękuje Bogu za to szczęście. I dziękuje autorowi za ten artykuł:)

..komentarz do tych zdjęć nie jest potrzebny. Mateuszu! Pozdrawiam.

  Gamka  (www),  26/11/2009

Te zdjęcia jak i cały artykuł jest wspaniały ...
fakt komentarz jest zbędny ..
Pozdrawiam

więcej takich artykułów proszę... mnie rozbroiło zdjęcie rączki dziecka wychodzącej z brzuszka...

  MyWay,  15/12/2009

A mi to pierwsze zdjęcie śni się po nocach od kilku lat... Nie sądziłam, że pamiętam je tak dokładnie a patrzyłam na to zdjęcie może 2 sekundy. Jestem matką i nie potrafię sobie tego widoku wyobrazić w mojej rzeczywistości. Wiem, że to zdjęcie daje jeszcze jakąś nadzieję, że może jej pomógł a jeśli nie pomógł? Potraficie sobie wyobrazić kolejne zdjęcia z tej serii? To się właśnie teraz dzieje innemu dziecku! Nie mamy pojęcia o tym, ile dzieci umiera codziennie z głodu.

MOCNE....

  AnnWol  (www),  19/06/2010

W wielu przypadkach (wojny, głód) to człowiek człowiekowi gotuje taki los :(

W obliczu obrazów wywołujących tak skrajne emocje wszelkie słowa brzmią nijak. Głos uwiązł mi w krtani.

Niesamowite

Doskonały dokument o człowieku.Gratuluję

słów mi brakło...:(

Myślę że warto o takich tematach mówić bo przecież na naszej planecie dzieją się wciąż rzeczy straszne i nikt o tym nawet nie mówi...

niektore zdjecia juz widzialam ale to z reka dzieciatka - szokujace.
pozdrawiam :)

ostatnie nie wiem dlaczego wielu szokuje - ono mnie wzrusza :)

Ostatnie zdjęcie jest fenomenalne - niewiele osób może pochwalić się takim doświadczeniem jak ten chirurg. Czytałam gdzieś wywiad z nim, w którym m. in. opowiadał o tym, jak niesamowite było jego spotkanie z Samem już po jego narodzinach :) Żyjemy w czasach możliwości, o którym naszym przodkom nawet się nie śniło ;)

  konkursy  (www),  19/04/2012

Doprawdy szokujące zdjęcia a to ostatnie to doprawdy mnie lekko zabolało :(

  ,  23/04/2012

W nawiązaniu do zdjęcia trzeciego "Dziewczynka poparzona napalmem" - podaję link do jej dalszej historii, gdzie znajduje się jej aktualne zdjęcie oraz krótki film z samego wydarzenia: http://www.joemonster.org/art/(...)etnamie

  mulan  (www),  28/06/2012

Zdjęcia robią wielkie wrażenie. Czasami jednak zastanawiamy się jak w takich chwilach, przerażających dla niektórych można robić zdjęcia. Pierwsza fotografia która przedstawia dziewczynkę i tłustego sępa obok niej zyskało światową sławę, nie tylko ze względu przedstawionej sytuacji ale głównie z postawy fotoreportera, który zainteresował się tylko zdjęciem, nie pomyślał o pomocy dziecku.

Słuszna uwaga, Mulan...

Pierwsze i ostatnie daje najbardziej do myślenia.

  agatarobak  (www),  08/03/2013

Szokujące, wręcz przerażające, ale niestety tak teraz wygląda nasze świat...

Brak słów ...

  Greg Ory  (www),  21/10/2013

Motyw z ostatniego zdjęcia był wykorzystany w serialu dr House.

  royalf  (www),  28/10/2013

Jeden obrazek, a tyle emocji.

Nikt nie pomyślał o tym, ze zamiast robić zdjęcia i zgarniać za nie kasę można by uratować tę dziewczynkę i zawieść ja do tego punktu, gdzie wydają żywność? Dla niektórych ważniejsza jest sława i pieniądze. Tyle w temacie.

  ubuga  (www),  16/01/2014

Ale przecież po zrobieniu fotki dostała ona pomoc. Polecam poznac historię tego zdjęcia.

  starju  (www),  23/01/2014

Ależ te fotografie wyrażają emocji...

  Robert S  (www),  12/03/2014

Motywu z tą 5letnią dziewczynką nie znałem.. naprawdę poruszające. My jednak żyjemy w takim rejonie świata, w którym mamy bardzo dobre warunki życia i otoczenie ludzkie. Czasem o tym zapominamy, ale w innych miejscach na ziemi jest znacznie gorzej pod wieloma względami..

Część z tych zdjęć znałam np. to z pięciolatką w ciąży i dziecku z sępem...
Bardzo dyskusyjne są te zdjęcia, w szczególności, że ludzie w zachodnim świecie nie są często świadomi tego co się dzieje w biednych państwach. Ale tego typu zdjęcia może nie sprawiają, że czujemy się lepiej ale uświadamiają o tym, że nasze codzienne problemy niekoniecznie są takie ważne jak myślimy.

  lukadariusz  (www),  13/03/2015

Fotografie naprawdę mocne.

Mną najbardziej wstrząsają zdjęcia powalonych fetyszyststów z http://redtube.net.pl/search?s(...)alker=1 ale te z góry też mocne...

  niema,  27/11/2015

Nigdy bym sobie nie wyobraził tego co dzieje się na tym świecie. Co oni robią? Niech się to już skończy!

  Trebor,  27/11/2015

@niema: spokojnie, oddychaj głęboko. Fotografie to przeszłość, teraz już się to nie dzieje wierz mi!
Teraz jest gorzej lub lepiej ale tego co na foto NIE MA

  sowa25  (www),  21/12/2015

Dziecko umierające z głodu i sęp ... przebija wszystko.

@sowa25: autor popełnił samobójstwo...nie był w stanie zmieścić w sobie widzianej tragedii

  tocidam  (www),  22/12/2015

Szokujące! A artykuł widzę zdobył ogromną popularność.

  moloton  (www),  16/02/2016

Pięciolatka w ciąży to przegięcie i jak to możliwe że nie wiadomo kto jest papą ?

Szok :( Mimo wszystko warto zobaczyć

Zdjęcia mega. Warto jest je znać

  tomfszyba  (www),  12/10/2017

Niesamowite zdjęcia. Autorzy znaleźli się w odpowiedniej chwili w odpowiednim czasie.

  dzialka  (www),  21/04/2018

Zdjęcia dają dużo do myślenia. Powodują, że doceniamy to co mamy, życie w pokoju, bez wojen i cierpienia.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska