JustPaste.it

Fotografie które wstrząsnęły światem

Uwaga! Materiał nie jest dla osób wrażliwych.

Uwaga! Materiał nie jest dla osób wrażliwych.

 

Dziecko umierające z głodu

41df2ef6515063b9fb97cf087a258e99.jpg

Twórcą zdjęcia jest Kevin Carter ur. 13 września 1961 roku w Johannesburgu.
W 1993 roku Kevin Carter wraz z Joao Silvą pojechali do Sudanu, aby fotografować ofiary klęski głodu. Od razu po wylądowaniu zabrali się do pracy. Kevin szukając ulgi od widoku setek umierających ludzi, wybrał się w głąb buszu, gdzie zauważył chudziutką dziewczynkę starającą się dotrzeć do punktu, w którym rozdawano żywność. W pewnym momencie dziecko zatrzymało się aby odpocząć. W tej samej chwili tuż obok niego wylądował tłusty sęp. Carter zrobił dziecku kilka fotografii, z których ta jedna zyskała największą sławę. 
Niedługo po tym zdjęcie trafiło na pierwszą stronę "New York Timesa". Reakcja czytelników była olbrzymia. W redakcji urywały się telefony od ludzi zainteresowanych dalszym losem dziewczynki. W końcu wydawca opublikował notkę na ten temat – udało jej się uciec od drapieżnika, ale nie wiadomo, czy dotarła do celu. Zdjęcie zyskało rangę symbolu konfliktu w Sudanie. Zamieszczenie go na okładce dziennika wywołało masową reakcję społeczną i zbiórkę pieniędzy na pomoc żywnościową dla krajów trzeciego świata.

Kevin Carter popełnił samobójstwo, ale nie w skutek nacisku opinii publicznej związanej z publikacją zdjęcia oraz oskarżeniami o bezduszność względem dziecka. Jak sam napisał w liście pożegnalnym glówną motywacją, która kazała mu targnąć się na swoje życie była zła sytuacja materialna, jak i załamanie spowodowane śmiercią bliskiego przyjaciela: "Bez telefonu, bez pieniędzy na czynsz i na pomoc dzieciom. Prześladują mnie żywe obrazy zabitych i cierpiących, widok ciał, egzekucji, rannych dzieci. Odszedłem i jeśli będę miał szczęście, dołączę do Kena".


Omayra Sanchez

9c1eb1e6a4b93c851f478d17d0a57b26.jpg


Omayra Sánchez (ur. 28 sierpnia 1972 – zm. 16 listopada 1985) – 13 letnia ofiara wybuchu kolumbijskiego wulkanu Nevado del Ruiz, którego erupcja 13 listopada 1985 spowodowała masowy spływ popiołowy, pochłaniając w Armero prawie 25 000 ofiar. Omayra Sánchez była zanurzona do szyi w wodzie przez prawie 3 dni, uwięziona przez beton i resztki jej zniszczonego domu, zanim umarła z powodu gangreny oraz hipotermii. Ratownicy z Czerwonego Krzyża bezskutecznie apelowali do władz o pomoc przy obniżeniu poziomu wody oraz inne działania, mogące uratować dziewczynce życie.
Jej zdjęcie, wykonane przez fotoreportera Franka Fourniera krótki czas przed jej śmiercią, przyczyniło się do krytyki kolumbijskiego rządu, który nie podjął odpowiednich działań w celu zapobieżenia tragedii oraz spowodowało ogólnoświatową debatę na temat pracy i etyki fotoreporterskiej.


Dziewczynka poparzona napalmem

d6c8fa8db26fb570637a45db79a7da21.jpg

 
Obraz autorstwa fotografa Nicka Uta z wojny w Wietnamie. Zdjęcie zostało zrobione w czerwcu 1972 roku. Poparzona napalmem dziewczynka to dziewięcioletnia wtedy Kim Phuc. Przeżyła dzięki pomocy ze strony Nicka, który odwiózł ją do szpitala własnym samochodem. Zdjęcie to obiegło świat wstrząsając opinią publiczną, jednocześnie przyczyniając się do wcześniejszczego wycofania wojsk amerykańskich z Wietnamu. Nick Ut mieszka teraz w Kanadzie, za to zdjęcie otrzymał nagrodę Pulitzera.


Pięciolatka w ciąży

8626fe35f4d504676ad89f163d92888b.jpg

Jest to jedna z fotografii Liny Medina, najmłodszej matki na świecie, która w wieku 5 lat urodziła dziecko. Sama przyszła na świat w roku 1933 w Peru. Pierwszej menstruacji dostała mając 8 miesięcy, a jej gruczoły piersiowe w pełni rozwinęły się przed 4 rokiem życia.
Lina urodziła zdrowego chłopca o imieniu Gerardo (nazwała go po lekarzu opiekującym się nią). Pierwotnie Gerardo wychowywany był w przeświadczeniu, że Lina jest jego siostrą, prawda wyszła na jaw, gdy miał lat dziesięć. Medina wyszła za mąż i ma jeszcze jednego syna. Aktualnie mieszka, wraz ze swoim partnerem, w jednej z najbiedniejszych dzielnic w Limie, znanej jako Chicago Chico. Ma obecnie 76 lat.


Ramię nienarodzonego dziecka

65cdfff5b9da39593825528e4378352d.jpg


Zdjęcie wykonane w 1999 roku przez Michaela Clancy dla US Today. Clancy asystował, jako dokumentalista, przy operacji przypadku rozszczepienia kręgosłupa 21 tygodniowego, nienarodzonego jeszcze Samuela Armas, przeprowadzonej we wnętrzu macicy matki przez doktora Josepha Brunera.
Michael tak opisuje okoliczności powstania zdjęcia: „Mały Samuel w czasie operacji wyjął z macicy swoje ramie. Lekarz podtrzymał palcem jego dłoń, a ten zareagował i zacisnął ją w piąstkę. Wszystko trwało dosłownie ułamek sekundy. Miałem naprawdę dużo szczęścia, że udało mi się zrobić fotografię tak niecodziennej sceny.”
Clancy powiedział też, że to zdarzenie diametralnie odmieniło jego pogląd na sprawy dotyczące ochrony życia nie narodzonego.
Samuel urodził się 2 grudnia 1999 roku, w skutek interwencji lekarskiej, już jako zdrowy chłopiec.

Źródła:

photosthatchangedtheworld.com

wikipedia.pl

Moja strona autorskaTUTAJ