Login lub e-mail Hasło   

Nieznane oblicza kryzysu ekonomicznego.

Czy kryzys może mieć wpływ na politykę międzynarodową, pokój w Ameryce południowej lub przyrost naturalny? Przedstawiam cztery mało znane fakty które dają odpowiedz na te pytania.
Wyświetlenia: 4.880 Zamieszczono 23/06/2009


Kryzys ekonomiczny wybuchł dla jednych niespodziewanie, dla innych nie był zaskoczeniem. Jedni ludzie twierdzą że znają powody przez które wybuchł i uważają że wiedzą dokąd zmierza.Jeszcze inni uważają, że nie ma on żadnych podstaw i jest wywoływany sztucznie. Mało kto zastanawia się, jakie kryzys powoduje zmiany w naszym, pięknym świecie. Dotykają nas rosnące ceny, słyszymy o upadających firmach, widzimy jak wielu naszych znajomych traci pracę. Ale nie są to jedyne wydarzenia które w czasie ostatnim spowodowane są kryzysem.

 

Przyrost naturalny.

 

 

Od kilku już lat tzw. kraje cywilizowane cierpiały na ujemny przyrost naturalny. Wielu naukowców, polityków i socjologów dumało jak sprawić by kraje cywilizowane nie zostały zalane przez mieszkańców biedniejszych krajów. Wiele powstało artykułów opisujących zagładę EU czy USA spowodowaną migracją. Jednak kryzys ekonomiczny okazał się ratunkiem dla tych krajów.

Jak podaje Watykan kryzys ma również dobre strony, dostrzegli oni jedną niezwykłą rzecz powiązaną z kryzysem. Niepewność, brak pewnej przyszłości, strach o dzień jutrzejszy. Są to trzy składniki zadziwiającej w ostatnim roku rzeczy, zwiększenia się ilości ślubów. Kobiety nie posiadające lukratywnych zawodów, szans na pracę, szukają zapewnienia im przyszłości w mężczyznach swojego życia. Strach przed porzuceniem i pośrednio utratą środków do życia, sprawia że kobiety o wiele szybciej decydują się na ślub, i to nie tylko z urzędu a taki który będzie wieczny... „ślub kościelny”.

Nie trudno się domyśleć że by utrzymać przy sobie partnera z którym tak szybko związało się życie kobiety te łapią się znanej im metody: Dużo seksu, by mężczyzna nie szukał innej kobiety... i dużo dzieci by umocnić związek małżeński. Efekty są już dostrzegalne dziś, przyrost naturalny w EU po raz pierwszy od kilku lat jest dodatni. W USA przyrost naturalny mimo iż ujemny rośnie.

 

Polityka mocarstw.

 

 

USA i Rosja nie żywią do siebie sympatii, jest to niezaprzeczalny fakt. USA w ostatnich latach stało się bardzo agresywne wobec Rosji. Plany budowy tarczy rakietowej, okupacja Iraku, Amerykańskie wojska w Gruzji i wywieranie presji na państwa takie jak Polska, Ukraina i wiele innych bliskich Rosji. To wszystko sprawiło że Rosjanie przyparci do muru zaczęli straszyć zamknięciem dostaw gazu, w mediach publicznych przedstawiają filmy przedstawiające „prawdę” o 9-11(World Trade Center) i zimna wojna zmroziła politykę na nowo.

Kryzys w USA sprawił że ludzie poszukiwali zmian, i to totalnych. Obywatele mieli już dość rządów liberałów, swój wzrok skierowali więc na demokratów a w szczególności na czarnoskórego kandydata Baraka O. Jego podejście do polityki, jego wizja zakończenia działań militarnych zamknięcia więzień w Guantanamo.... wszystko to zagwarantowało mu sukces w wyścigu do stołka.

 

Polityka USA uległa zmianie, wybuchł otwarty konflikt w Palestynie. Amerykanie popierający Izraelitów w tym konflikcie stali się kroplą która przelała czarę. Rosja postanowiła odzyskać swoją dawną pozycję, zaproponowali oni Iranowi sprzedaż rakiet balistycznych 2 generacji ( kontr rakiety, wyposażone w ładunki konwencjonalne) . Osłabione USA z prezydentem chcącym za wszelką cenę zakończyć wszystkie prowadzone działania zbrojne, układa się z Rosją. Jeśli Rosjanie nie sprzedadzą broni Iranowi, USA wycofa wojska z Gruzji... a możliwe również że zaprzestaną prób budowy „tarczy rakietowej”. Polityka odtajała, Rosja i USA znów „naprawdę” rozmawiają o równowadze zbrojnej.

 

Zmiany w prawach.

 

Henry Merritt "Hank" Paulson sekretarz skarbu USA mający problemy z wymiarem sprawiedliwości dotyczące niezgodności w podatkach. Wprowadzał zmiany w prawach finansowych, jedna z nich jest nam dobrze znana za sprawą mediów.

Plan Paulsona – program ratunkowy celem którego był wykup z rynku złych długów udzielonych przez banki klientom, którzy obecnie nie mają możliwości ich spłaty. Kwota przeznaczona przez rząd USA na ten cel sięgała 700 mld dolarów. W pierwotnej wersji ustawa wprowadzająca program (Emergency Economic Stabilization Act of 2008) została przedstawiona Izbie Reprezentantów 29 września 2008. Plan został odrzucony stosunkiem głosów 228 do 205. W Senacie podczas debaty zgłoszono wiele poprawek do ustawy i ostatecznie 1 października Senat przyjął poprawioną wersję planu stosunkiem głosów 74 do 25. Poprawiona wersja ustawy trafiła ponownie do Izby Reprezentantów, która 3 października przyjęła Emergency Economic Stabilization Act of 2008 stosunkiem głosów 263 do 171. Prezydent George W. Bush podpisał ustawę w ciągu kilku godzin od jej uchwalenia.

Jej efekty znamy, pogłębienie kryzysu ekonomicznego i przetrwonienie funduszy przez banki na bankiety i prywatne fundusze. Ale pan Paulson ma na koncie jeszcze jedną zmianę ustaw. We wrześniowym w związanym z ww. ustawą zamieszaniu, Paulson nie informując nikogo wprowadził ”upust podatkowy” dzięki któremu duże banki miały nabrać odwagi do przejmowania mniejszych baków. Problem w tym że taki zabieg był niezgodny z prawem więc Paulson przeprowadził również małą zmianę w prawie także nie informując o niej nikogo.

Korzystając z nadarzającej się okazji potentat bankowy „Wells Fargo” wykupiło zadłużony i niewielki bank „Wachovia”. Fargo zapłaciło za Wachovie 15miliardów dolarów, otrzymując w zamian zwrot podatkowy wysokości około 19 miliardów dolarów. Co więcej kilkoro głównych akcjonariuszy Wachovi zarobiło na swoich akcjach łącznie około 140 miliardów dolarów. Prawo stało się prywatną domeną. Media nie piszą nic o tym a rząd po dziś dzień dzień debatuje nad prawomocnością tych zarządzeń. Paulson jest sądzony tylko za niezgodności w swoich własnych podatkach. Media milczą, sprawa ujrzała światło dzienne tylko dzięki American News Project zrzeszającej dziennikarzy niezależnych.Bezrobocie.To o czym wiemy to, to że ciężkie czasy sprawiły że policja i wojsko mają wielu chętnych do pracy. To czego nie wiemy to fakt że w Ameryce Południowej również ma to miejsce. Znajdują się w niej kraje niespokojne, kraje które ciągle prowadzą walki z partyzantką . Duża liczba kandydatów do armii sprawiła że rządy tych państw potrzebują więcej broni. Broń którą kupują to amerykańskie M16, pieniądze na tą broń czerpią z budżetu państwa kosztem zamykanych szkół. Zamykane szkoły spowodują mniejsze kwalifikacje przyszłych pracowników więc również większą ilość kandydatów do wojska, przelew krwi się nasili.Kryzys w pełnym obrazie.

Co dzieje się w trakcie kryzysu dowiemy się dopiero gdy stanie się to historią. Dziś zbyt wielki zamęt zbyt wielkie przetasowania sił, uniemożliwiają nam dostrzeżenie wszystkiego co się za nim kryje jak i wszystkich jego efektów. Część z nich jest dobra dla naszej przyszłości, część z nich nabija kabzę ludziom którzy i tak jej mają wiele, jeszcze inne zmieniają politykę czy powodują nasilenie się walk zbrojnych. Jedno więc jest pewne kryzys to zmiany, gdy nadejdzie jego koniec ujrzymy nowy, inny świat.

Podobne artykuły


33
komentarze: 12 | wyświetlenia: 26688
19
komentarze: 12 | wyświetlenia: 21594
20
komentarze: 85 | wyświetlenia: 3609
21
komentarze: 14 | wyświetlenia: 66276
19
komentarze: 2 | wyświetlenia: 2609
15
komentarze: 9 | wyświetlenia: 6645
6
komentarze: 4 | wyświetlenia: 13971
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1603
23
komentarze: 10 | wyświetlenia: 3947
24
komentarze: 20 | wyświetlenia: 8423
 
Autor
ArtykułCiekawy artykuł pokazuje wiele zależności między różnymi formami kryzysu.

  thot,  02/07/2009

Niestety największe banki i korporacje światowe to czyste ZŁO :(

Artykuł ciekawy, pokazuje mniej znane przyczyny kryzysu. Jedna uwaga: kryzys w Polsce się jeszcze nie zaczął. Prawda, upadło kilka fabryk powiązanych z zachodem. W rzeczywistości jest to temat zastępczy dla mediów, gdy brak nowych sensacji, oraz sposób na wykazanie się rządu (i opozycji - nowe ustawy zawsze można próbować krytykować). Dopiero te dwie instytucje sprawiają, że w wyniku lekkiej panik ...  wyświetl więcej

Nie znam drogi legislacyjnej w USA ale nie wydaje mi się, żeby Henry Merritt "Hank" Paulson sam zmienił prawo ("Paulson przeprowadził również małą zmianę w prawie także nie informując o niej nikogo"). Poza tym gdzie masz dowody na to co zrobił? Równie dobrze mogą to być plotki i domysły.

Przepraszam że nie podam Panu w tej chwili źródeł w postaci odnośników. Jak ostatnio pisałem nie raz, w moim życiu dzieje się zbyt wiele bym miał czas na pisanie i czytanie artykułów, czego niezmiernie żałuje. Postaram się uzupełnić komentarz w najbliższym czasie, tymczasem proszę. Jeśli walka o wiedzę warta jest dla pana poświęcenia własnego czasu, o sprawdzenie w Associated Press, wolnych mediac ...  wyświetl więcej

PS: właśnie kliknąłem w odnośnik w mojej własnej pracy jaką jest ten artykuł. NIe to że mam za złe po prostu nie zamieszczałem go tam więc..... polecam kliknąć na odnośniku Paulson by zobaczyć w jaki sposób działa ten pan.. nawet Wikipedia wychwalając Hanka pokazuje wiele z jego niekonwencjonalnych posunięć.

Dzięki za satysfakcjonującą odpowiedź. Tak się zastanawiam, nawet jeśli to wszystko o czym mówisz jest prawdą to jest prawda nieznaną. Wprawdzie stare przysłowie mówi, że "szept jednego człowieka może być głośniejszy od krzyku całej armii", ale jak w to wierzyć? Czołowi politycy tego świata rządzą nami skrycie, a nimi z kolei rządzą ludzie i ugrupowania o których my, szaraczki nie mamy zielonego p ...  wyświetl więcej

Podziemny krąg alias "Fight Club"

film na ww temat. http://americannewsproject.com(...)urprise
oraz nowa strona utworzona po połączeniu ANP z HPIF http://huffpostfund.org/multimedia.
Fight Club jest jednym z moich ulubionych filmów, niestety w realnym świecie istnienie takiej "organizacj ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska