Login lub e-mail Hasło   

"Wartości chrześcijańskie", a media publiczne

Czy mieszkamy w państwie kościelnym?
Wyświetlenia: 9.431 Zamieszczono 26/06/2009

W środę Sejm RP przyjął senacką poprawkę do ustawy medialnej mówiącą, że oprócz wspierania wartości chrześcijańskich, do zadań mediów publicznych należy także: umacnianie rodziny, propagowanie postaw prozdrowotnych, przeciwdziałanie patologiom społecznym oraz wszelkiej dyskryminacji. Jak wiele decyzji sejmu, było nie było, składającego się z reprezentantów społeczeństwa, ta środowa uderza we mnie, jak sądzę pełnoprawnego członka tegoż społeczeństwa.

 

Miarka się przebrała. Musiałem zabrać głos. Co się stało? Chodzi o wspieranie chrześcijańskich wartości. Czy jest ktoś w stanie logicznie mi odpowiedzieć, jakim prawem w kraju swobody wyznaniowej, w świeckim państwie, publiczne media mają wspierać wartości chrześcijańskie? Już od dłuższego czasu, wiele sytuacji wskazywało na wielkie uprzywilejowanie kościoła katolickiego w Polsce. Czyż nie jest to jawna dyskryminacja ludzi innej wiary, czy też ludzi niewierzących?Zacznijmy od sformułowania pojęcia: wartości chrześcijańskie. Niby łatwe, a jednak jakby nie łatwe. A co w tym trudnego, można się oburzyć? Dlaczego? Ponieważ wartości nie są niczyją własnością. Nie sposób przypisać łatkę wartościom, stwierdzić, to jest pewna wartość, a to nie jest wartością. Zachęcam do lektury problematyki aksjologii.

 

No ale dobrze. Powiedzmy, że rozchodzi się tu o wartości, które propaguje chrześcijaństwo. Wartości, które kościół katolicki i jego wyznawcy noszą w sercach i obdarowują nimi resztę społeczeństwa. Jak mniemam są to: miłość, wolność, sprawiedliwość, poszanowanie drugiego człowieka, uznanie dla rodziny, poszanowanie życia. Z nazwijmy to głównych wskazanych tu wartości, z pewnością można wskazań na wiele innych, które w pewien sposób wiążą się z wymienionymi wyżej. Sęk jednak w tym, czy te wartości, czy jakiekolwiek inne, nie są propagowane także przez innego rodzaju religie, ruchy społeczne, systemy poglądów? Oczywiście, że tak. Czy, każdy chrześcijanin jest na tyle pewny, że sam swoją postawą zawsze reprezentuje te wartości? Czy każdy żarliwie wierzący katolik jest w stanie powiedzieć, że cały system kościoła, zawsze stoi na straży tych wartości i zawsze je wypełnia poprzez swoje decyzje i działania? Dlaczego więc nastąpiło takie, moim zdaniem bezpodstawne, zagarnięcie sobie prawa do tych wartości? Czyż nie wystarczyłoby, aby media publiczne nie promowały w społeczeństwie wartości negatywnych w dziedzinie etyki i moralności? System etyczny i moralny społeczeństwa, w państwie świeckim, nie powinien być utożsamiany tylko i wyłącznie z „wartościami chrześcijańskimi”. To swego rodzaju odgórne wbijanie nam do głowy pewnych systemów myślowych, bez pytania, czy nam się to podoba, czy nie. To ewidentne budowanie monopolu kościoła katolickiego, a przecież każdy ma prawo wierzyć w co chce.

 

Wiele osób może się ze mną nie zgodzić. W końcu żyjemy w kraju o tak bogatej tradycji chrześcijańskiej. Nasze społeczeństwo to w 99% katolicy. Z czego wydaje mi się, co raz większa liczba tylko na papierze. Dlaczego nie podoba mi się nazywanie, jak sam zresztą uważam słusznych wartości, chrześcijańskimi? Co w tym złego? Przede wszystkim nie uważam, aby „bogata i długa tradycja chrześcijańska” zobowiązywała kogokolwiek do czegokolwiek. Mamy równie bogatą i nawet bardziej barwną tradycję pijaństwa, fantazji, kłótliwości, czy to również do czegoś zobowiązuje? To że Polska stała się państwem chrześcijańskim, to jak każdy wie, nie był wybór, lecz jedyna możliwa droga. Czyż w tradycji i historii chrześcijaństwa mało jest czarnych kart? Nawracanie mieczem, palenie na stosie... A co z czasami, gdy Polska była najbardziej tolerancyjnym państwem w Europie? Przyjmowaliśmy wszystkim możliwych uciekinierów religijnych z całej Europy. Najbardziej skrajnych reformatorów i przeciwników kościoła. Słynęliśmy z tolerancji i otwartości, to nie jest piękna tradycja? To przykre patrzeć jak kościół, który desperacko boi się zmian i reformy, kurczowo stara się utrzymać wpływy, a z drugiej strony równie przykro jest patrzeć jak pewna część klasy politycznej próbuje zbić na tym kapitał.

 

Nie uważam, aby kościół katolicki zasługiwał na dodatkową promocję w mediach. Po pierwsze nie jest to uczciwe. Po drugie najzwyczajniej na to nie zasługuje. W obecnej swej formie kościół nie jest w stanie być „atrakcyjny” dla swoich wyznawców. Jednak w dalszym ciągu twierdzi on (kościół), iż nie potrzebuje reformatorów, lecz ludzi świętych. Z przykrością stwierdzam, iż jednych nie ma wcale, a drugich można policzyć na palcach – jednej ręki. Dlaczego kościół miałby się zmieniać? Bo zmienia się świat, rzeczywistość, czasy. Czy się to komuś podoba, czy nie. Ziemia ruszyła z kopyta i wpadła w wir, który ciągnie ją w stronę, która tak jak i kościołowi, nie podoba się i mnie. Jednak ja zdaję sobie sprawę, iż chcąc zmieniać świat, trzeba zacząć od siebie. Instytucja kościoła w żaden sposób nie zachęca mnie do bycia dobrym człowiekiem. To co moralne i dobre przekazali mi rodzice i nigdy nie wiązali tego z kościołem.

 

Co z ludźmi takimi jak ja? Nie jestem w żadem sposób związany z kościołem. Nie przeszkadza mi w żaden sposób obecność, a wręcz wszechobecność kościoła w życiu moich znajomych i rodziny. Tolerancja to jedna z wartości, którą cenię sobie ponad wszystko. Czy jako osoba nie wierząca mogę liczyć na to samo? Jeżeli w TVP jest program dla miłośników ogrodnictwa, fanów piłki nożnej, to dlaczego nie może być i programu dla katolików? Jak najbardziej może być i powinien być. Dlaczego jednak ustawowo (!!!), obliguje się publiczne (!!!) media do wspierania „wartości chrześcijańskich”? Gdzie tolerancja i równość wobec wszystkich? Szkoda słów.

Podobne artykuły


18
komentarze: 130 | wyświetlenia: 2823
13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 1065
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 931
12
komentarze: 70 | wyświetlenia: 961
12
komentarze: 280 | wyświetlenia: 528
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1823
11
komentarze: 137 | wyświetlenia: 826
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 672
10
komentarze: 9 | wyświetlenia: 621
10
komentarze: 97 | wyświetlenia: 529
10
komentarze: 57 | wyświetlenia: 967
9
komentarze: 74 | wyświetlenia: 504
 
Autor
Artykuł
Dodatkowe informacje
Grupy

Powiązane tematy

  Mateusz S.  (www),  26/06/2009

I kolejny głos na Pana artykuł, nie chce mi się teraz sprawdzać, ale chyba głosowałem na każdy o ile dobrze pamiętam.
Popieram w całej rozciągłości to, co zostało tutaj napisane.

  Suki,  26/06/2009

Obiema rękoma podpisuję się pod taka oceną sytuacji.

  Elba,  27/06/2009

Walec idzie, gniecie i formuje czarną autostradę do nieba dla wszyskich Polaków, choć z nauk Jezusa z Nazaretu wszyscy wiemy, że na szczyt ,czyli do Boga, wiedzie trudna, kręta i niebezpieczna ścieżynka... a te wygodne drogi jak autostrady wiodą zazwyczaj na zatracenie, czyli do ... piekieł.

Tacy, dla których miarka się przebrała, mają możlowość przekształcić się w prawdziwych działaczy społecznych, politycznych itp. A tacy mogą zebrać odpowiednią ilość podpisów pod odpowiednim projektem, dotyczącym zmiany prawa, i próbować to prawo zmienić.

  norwox,  27/06/2009

Nie lubię się posługiwać stereotypami , aczkolwiek o narodzie polskim z ręką na sercu można powiedzieć , że jesteśmy pseudo katolickimi , ksenofobicznymi krzykaczami . Nie ma się co dziwić , skoro Hitler wymordował większość polskiej inteligencji . Jesteśmy potomkami fanatycznie religijnych wieśniaków i pospólstwa . Tylko od nas zależy , czy nimi pozostaniemy .

Głosuję na artykuł, bo tak mi się podoba :-) Dlaczego wszyscy mówią o tak zwanych "wartościach chrześcijańskich", a nic nie mówią o wartościach niesionych przez inne religie? Czyżby były gorsze? Czyżby chrześcijaństwo uważało się za coś wyższego od innych? A przecież o tolerancji tyle się mówi i pisze. W Polsce żyją też wyznawcy innych religii i ateiści i zupełnie nie rozumiem dlaczego oni mieli b ...  wyświetl więcej

daj spokój, dlaczego niby ja mam pisać o innych wiarach jak ja się na nich nie znam, co? piszę o tym o czym wiem bo bez sensu by było pisać o tym o czym sie nie wie. jezeli jestes ateistką czy wyznajesz wiarę w innego boga to o tym pisz i nikt ci tego nie broni. Co do jak to nazwałas EGOISTÓW katolików w naszym kraju to tak samo mogłabyś powiedzieć o egoistach luteranach w niemczech, egoistach ang ...  wyświetl więcej

Dobry artykuł. Nie mam nic przeciw aktualnym wartością chrześcijańskim bo są z reguły trafne, ale denerwuje mnie że kościół się tak panoszy, wszędzie go pełno, tylko ściąga kasę z ludzi. A oni dają bo ksiądz tak powiedział na ambonie że, trzeba. Ciekawe gdzie była tolerancja kościoła jak ginęły miliny ludzi w Ameryce południowej, nie mówiąc o innych rzeczach. Ja nie wiem czemu tacy tępi ludzie są ...  wyświetl więcej

  Darwolf  (www),  27/06/2009

Trochę mi to przypomina poprzednią epokę, kiedy też były promowane jedynie słuszne wartości.
Kiedyś były "wartości socjalistyczne" (niektórzy z Użytkowników Eioby pewnie pamiętają :)?), obecnie - chrześcijańskie... Wprawdzie na odwrót, ale to samo. Jeden diabeł!

W sumie, znacznie gorzej to świadczy o nas wszystkich, aniżeli o sejmie i kościele. Tak jak w kawale o bacy: "ze cie gwołcili, to ik zbójeckie prawo, ale coś psy tym zyciom ruchała, za to mos! a mos! a mos!"

  swistak  (www),  28/06/2009

Cytat :System etyczny i moralny społeczeństwa, w państwie świeckim, nie powinien być utożsamiany tylko i wyłącznie z „wartościami chrześcijańskimi”. To swego rodzaju odgórne wbijanie nam do głowy pewnych systemów myślowych, bez pytania, czy nam się to podoba, czy nie. To ewidentne budowanie monopolu kościoła katolickiego, a przecież każdy ma prawo wierzyć w co chce.
Jeżeli kultura chrześcij ...  wyświetl więcej

"Autor stara się udowodnić z góry założoną tezę" - no dobra, ale który autor? Artykułu czy komentarza?
Wierny Tomaszu, my tu na ogół odróżniamy zasady logiczne.

Tomaszu, podchodzisz do tematu z prawdziwie katolickim hipokryzmem. Jeżeli jest jak twierdzisz zapotrzebowanie na "duchowość katolicką" to zapraszamy do tv Trwam, Religia itp. czy też do Radia Maryja, Rodzina, Józef etc. dlaczego koniecznie potrzebujesz medii publicznych? Dlaczego nie wystarczą ci prawdziwe katolickie media zwolnione z opłat koncesyjnych i innych jako nadawcy społeczni (dlaczego p ...  wyświetl więcej

  xadi,  29/06/2009

@roszpunek, świetny koment :D. Media publiczne powinny być wolne od przekonań politycznych czy religijnych. Ich zadaniem powinno być informowanie, promowanie kultury i sztuki oraz ogólnie pojęta rozrywka.

Cyt.
"Owszem, każdy ma prawo wierzyć w to co chce i zamieszczanie postulatów Kościoła Katolickiego w ustawach rządowych nie jest żadnym zamachem na wolność wyznania."

Dlaczego zamieszczać tylko postulaty KrK? Co z innymi wiarami? A jeśli tego samego zażądają żydzi, hinduiści lub muzułmanie? Dalej będziesz twierdził że zamieszczenie ich postulatów w ustawach rządowych, nie jest żadny

...  wyświetl więcej

  Elba,  30/06/2009

Najprostszy sposób, aby uwolnić się lub uniezależnić od mediów publicznych, to nacisnąć mały pstryczek w odbiorniku RTV i ... mamy ciszę, spokój i czas na życie wg własnych wartości, a nie odgórnie nam narzuconych.
Jak zrobi to większość społeczeństwa, to może coś się zmieni. Pamiętajmy Bóg dał nam rozum i wolną wolę, dlaczego nie korzystamy z tego! Może przymusu oglądania telewizji lub słu ...  wyświetl więcej

Już 15 lat temu oddałem swoje TV pewnemu typkowi spod budki piwnej. Obaj ten fakt pamiętamy i obaj odnieśliśmy z niego korzyść. Moja korzyść jest nie do oszacowania w swym ogromie.

...jeszcze rządzą...

Jak się komuś w Polsce nie podoba to droga wolna, łaski bez, możecie wyjechac, nikt was tu nie trzyma, a szczególnie ciebie Grzechu, sio!

Endeków również nikt nie trzyma. Mogliby wszyscy podążyć już śladami swojego wodza. Szerokiej drogi :)

Drogi Romanie, połowę swojego życia spędziłem za granicą:) Podejrzewam, że (w POlsce jestem od 7 miesięcy) większość z pozostałej części mojego zycia również spędze za granicą, bo tu się nie da, zwłaszcza z takimi ludźmi jak ty.

  feniks57,  10/11/2009

Do Roman Dmowski Sądzę, że dożyję czasów normalności w naszym kraju. Ciekaw jestem , co powiedział by Pan , gdyby zastosować wtedy w stosunku do Pana biblijną zasadę " oko za oko , ząb za ząb " i też zaproponować " sio " z Polski.

Media publiczne powinny być absolutnie niezależne od jakiejkolwiek opcji politycznej, religijnej, kulturowej. Wspieranie wartości i tradycji chrześcijańskich jest niebezpieczne. To wspieranie rozdzielmy na :
wartości :
- wartości rodzinne, ( umacnianie rodziny) kolejnym krokiem może być np : zakaz rozwodów.
- wartości prozdrowotne - wycofanie z aptek prezerwatyw i środków anty ...  wyświetl więcej

Głosuję na artykuł. Jestem osobą wierzącą. Wyznacznikiem w moim życiu jest Biblia. Należę do chrześcijańskiej Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym. Nasza Wspólnota aktywnie uczestniczy w życiu społecznym, mamy swoich przedstawicieli w radzie miasta, powiatu itd. Cele naszej Wspólnoty nie mają jednak nic wspólnego z odgórnym narzucaniem komukolwiek czegokolwiek. To, co robi KrK to ewidentna walka o utr ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska