JustPaste.it

Manga i anime- troche informacji

Nie ma chyba na świecie ludzi którzy by nie słyszeli o mandze i anime. Rosnaca popularność sztuki rysowania postaci pochodzacy z Japonii przynosi coraz wiecej fanow.

Nie ma chyba na świecie ludzi którzy by nie słyszeli o mandze i anime. Rosnaca popularność sztuki rysowania postaci pochodzacy z Japonii przynosi coraz wiecej fanow.

 

Nie ma chyba na świecie ludzi którzy by nie słyszeli o mandze i anime. Rosnaca popularność sztuki rysowania postaci pochodzacy z Japonii przynosi coraz wiecej fanow. Ten styl rysowania postaci zawędrował na zachód z Kraju Kwitnącej Wisni. Swoja popularność zawdzięcza w głównej mierze kresce czyli wyglądu rysunku oraz często niespotykanej fabule. Artykuł ten ma zamiar przybliżyć czytelnikom te dzieło kultury Japońskiej.

 

Cechy charakterystyczne mangi i anime:

 

- oczy- wielkie lśniące zapełniające pól twarzy, zależnie od płci z długimi lub krótkimi rzęsami. Kolor oczu zależny jest od charakteru postaci, rzadko przyjmuje kolor biały (najczęściej widoczny u postaci niewidomych)

 

- włosy- tu wygląd praktycznie dowolny. Długie, krótkie, proste, kręcone, u postaci męskich i kobiecych mogą być identyczne. Wszystko zależne od fantazji rysownika.

 

-twarz- u dziewczyn każdy ludzki kształt. U chłopców wyraźnie podkreślone rysy twarzy. Zarost rzadko spotykany prawie wyłącznie u mędrców.

 

-nosy- u dziewczyn wąskie i zgrabne, u mężczyzn trochę szersze. Kształt taki ma wywołać sympatie u czytelnika/widza. U postaci negatywnych nos może być lekko haczykowaty, szerszy lub mniej zgrabny. Czasami postacie nie posiadają nosa ;-] 

 

-usta- u kobiet pełne, małego rozmiaru, nadające delikatności. U mężczyzn zazwyczaj ukazywane sa tylko cienie na podbródku i/lub lekka linia ust

 

-kształt uszu- tu akurat u wszystkich jest tak samo. Jeśli postać jest elfem to uszy posiada spiczaste. Może tez mieć uszy zwierzęce (np. Nekomimi- uszy kocie)

 

-figura- Męska figura zazwyczaj z dobrze widocznymi mięśniami, mogą być tez chuderlawymi chłopcami, napakowanymi strongmenami, lub otyłymi facetami. –Kobieca figura góruje nad męskimi urokiem ksztaltow. Pełne wydatne piersi, krągłości tu i tam (nic tylko patrzeć ;-D) takie postacie rysowane sa najczęściej przez mężczyzn. Rysowniczki nie zwracają uwagi na takie szczegóły tylko na fabule. Brzuszek jest plaski a nogi długie, zgrabne i bez żadnej skazy. Najtrudniejsze dla rysownika jest narysowanie stóp. Zbyt duże lub zbyt małe sa nie do przyjęcia, musi być proporcjonalna do reszty ciała.

Przykladowa postac

 

 

 

Układ stron w mandze- europejskie komiksy czytamy tak jak książkę. Manga w tym względzie jest wyjątkowa. Każdą zaczynamy czytać od prawej.

Jak czytac mange

 

 

 

Style rysownicze mangi:

 

-Styl normalny- sylwetki posiadają proporcje prawdziwych ludzi

 

- Chibi- (child bodies)- styl rysowniczy, w którym proporcje postaci sa zbliżone do proporcji dziecka (większa głowa w stosunku do reszty ciała)

 

-Super deformed- Styl najczęściej stosowany do wyrażania emocji. Stanowi humorystyczny dodatek do fabuły.

 

 

Gatunki i podgatunki mangi i Anime:

 

Bishōjo-(piękna dziewczyna) Anime/manga, w której głównymi bohaterami sa młode, ładne dziewczyny zazwyczaj poniżej 16 r życia. Potencjalnymi odbiorcami tego gatunku sa mężczyźni.

 

Bishōnen-(piękny chłopiec) bohaterami tego gatunku sa zazwyczaj młodzi chłopcy ( 15-19 lat) o zniewieściałym typie urody. Potencjalnymi odbiorcami sa kobiety.

 

Ecchi- gatunek rysowniczy w którym prezentowane sa kobiece wdzięki, najczęściej w bieliźnie bez detali anatomicznych i z dużą ilością podtekstów erotycznych. Gatunek ten skierowany jest do męskiej grupy odbiorców powyżej 15 roku zycia. Najczęściej przybiera formę komedii erotycznej, romantycznej albo sensacyjnej. Od gatunku hentai odróżnia je brak pokazywania stosunku i narządów płciowych.

 

-Hentai-(słowo w Japonii nie stosowane gdyż oznacza zboczeńca, maniaka seksualnego) gatunek mangi i anime w którym pokazany jest stosunek płciowy. Dzielony jest na 4 podgatunki:

              -Yaoi- przedstawione sa stosunki męsko - męskie. Dzielone jest na 2 role:

                            Seme- strona aktywna

                            Uke- strona podporządkowana.

              -Yuri- przedstawione sa stosunki damsko-damskie.

              -Shotakon- podgatunek ten ukazuje nieletnie, chłopięce postacie w scenach erotycznych.

              -Lolicon- podgatunek ten ukazuje nieletnie (8-13 lat) lub stylizowane na nieletnie dorosłe kobiety w scenach                                  erotycznych.(jeden z popularniejszych podgatunków)

 

-Josei- gatunek opowiadający o zyciu codziennym kobiet. Głównymi bohaterami sa dorosłe kobiety, rzadziej nastolatki i uczennice. Tworzone przez młode kobiety lub starsze nastolatki.

 

-Mecha- jeden z popularniejszych gatunków mangi i anime. Ukazuje humanoidalne roboty bojowe sterowanie przez przebywającego wewnątrz pilota lub rzadziej zdalnie sterowane.

 

-Moe- trudno jest jednoznacznie określić ten gatunek. Najczęściej postacie w nim występujące przyciągają fanów swoim wyglądem, osobowością lub zachowaniem. Postacie występujące w tym gatunku wydaja się sympatyczne (czyt. słodkie, kawaii) pomimo swoich wad lub dzięki nim.

 

-Seinen- gatunek adresowany głównie do młodych mężczyzn w wieku pomiędzy 18 a 30 lat.

 

-Sentai/Super Sentai- gatunek przedstawiający postacie posiadające nadnaturalne moce. Postacie te najczęściej walczą ze złem.

 

-Shōjo- Gatunek przeznaczony głównie dla dziewcząt. Opowiada o miłości, najczęściej pierwszej często nieszczęśliwej. Zawsze kończą się szczęśliwym zakończeniem. Taki japoński harlequin. ;-D

 

-Shōnen- Gatunek przeznaczony dla chłopców. Najczęściej ukazywane sa walki, roboty (łączone z mecha). Często dodawany jest watek romantyczny który jednak nie kończy się szczęśliwie.

 

-Mahō shōjo- Często nazywany Magical Gir. Gatunek w którym główna role posiadają dziewczyny posiadające magiczne moce. Czasami mylony jest z sentai/super sentai.

 

-mahō shōnen- Magical boys. Gatunek w którym w przeciwieństwie do poprzedniego magia władają chłopcy. Również mylony z sentai/super sentai.

 

Sa jeszcze 2 rodzaje anime/mangi które jedna nie obowiązują w Japoni a zostały stworzone przez zachód. Sa to:

 

-shōjo-ai- Zmutowane (wg mnie) yuri. Od yuri odróżnia je brak pokazywania scen erotycznych, ograniczają się do pocałunków oraz opisują więź pomiędzy kobietami. Najczęstszymi odbiorcami sa młode dziewczęta.

 

-Shōnen-ai- podobna sytuacja co wyżej tylko w przypadku yaoi. Zasady sa podobne do tych w yaoi: podział na 2 strony „konfliktu” J. Brak jest pokazywania scen pikantnych. Skierowany jest do młodych dziewcząt.

 

 

Często zdarza się ze poszczególne gatunki łącza się ze soba. Najciekawszym i najrzadszym jest chyba „mecha hentai” ;-D

 

 

 Openingi i endingi.

 

Muzyka w anime jest jednym z wyróżników tego gatunku. Opening (muzyka wstępna) Odpowiada tonowi fabuły oraz zachęca widza do obejrzenia całej produkcji. Ending jest podsumowaniem fabuły, komentarzem wydarzeń oraz wysuwa na pierwszy plan szczególnie ważny element serialu. Twórcami muzyki do anime sa często znani muzycy.

 

Typy produkcji.

 

Anime można podzielić na 3 typy produkcji. Sa nimi:

 

-Filmy- Pokazywane sa  w kinach dzięki czemu posiadają największy budżet. Częstą przynoszą twórcom ogromne zyski. Niektóre sa pokazywane na festiwalach.

 

-Seriale- Większość odcinków trwa około dwudziestu trzech minut, które wraz z przerwą na reklamy zapełniają pół godziny czasu antenowego. Pełny sezon to dwadzieścia sześć odcinków, wiele tytułów liczy jednak połowę sezonu, czyli trzynaście epizodów. Większość seriali posiada opening i ending oraz tzw. eyecatche – bardzo krótkie scenki, często humorystyczne lub głupie, sygnalizujące początek lub koniec przerwy na reklamę. Eyecatche często pojawiają się w serialach, generalnie związane są z serią. Po endingu zazwyczaj pojawia się zapowiedź następnego odcinka.

 

-OAV- produkcje dłuższe od seriali oraz krótsze od filmów. Mogą mieć dowolna liczbę odcinków, zazwyczaj wydawane na dvd. Czasami posiadają openingi, endingi i eyecatche.

 

 

Niektóre anime posiadają olbrzymia liczbę odcinków. Rekordzista jest Sazae-san emitowany od 1969 r do dzis. Składa się z ponad 2100 odcinków.

Cenzura

 

Bardzo nie lubianym zjawiskiem wśród zachodnich fanów jest cenzura. Potrafi ona zabrać cały urok produkcji. Najczęściej cenzurowane sa:

dialogi- jeśli posiadają słowa związane z seksualnością, przemocą, tematami zabronionymi w krajach emitowanych lub słowa niezrozumiale dla odbiorców.

Sceny walki, mocne sceny erotyczne

Wiele razy z powodu cenzury usuwane sa cale odcinki, które często posiadają znaczące zwroty akcji.

 

Ciekawostka: wiele osób nie wierzy ze słynną Pszczółka Maja jest produkcji japońskiej.

 

Terminy związane z anime/manga:

 

Amerime- amerykanska odmiana anime

Cosplay- Costume play- Przebieranie sie za postacie występujące w mandze/anime.

Otaku- Miłośnik mangi i anime

Fansub- często spotykane. Jest to tłumaczenie przez fanów japońskich produkcji. Legalność prawna jest kwestia sporna.

 

Mam nadzieje ze wielu osobom przybliżyłem trochę temat. Jest to temat jak rzeka i ciężko jest opisać wszystko. Największym ciosem dla polskich fanów jest praktycznie brak zainteresowania tym gatunkiem ze strony polskich mediów. Sam mógłbym podac wiele tytułów które przypadły by do gustu polskim widzom (m In.: „Lucky Star” „Azumanga Daioh”, „Shugo Chara” dla młodszych widzow, „Chobits” „Melancholy Haruhi Suzumiya” Dla starszych widzow, "Berserk" dla widzow lubiacych walke i krew). Polska wiele traci na tym braku zainteresowania.

 

Jeśli macie jakieś zastrzeżenia do tego artykułu to piszcie w komentarzach. Jest to mój pierwszy artykuł i proszę o wyrozumiałość.

Licencja: Creative Commons