Login lub e-mail Hasło   

Kompendium wiedzy dla osób poszukujących pracy.

Jak znaleźć pracę? Gdzie szukać pracy? Jak napisać idealne CV, życiorys, list motywacyjny? Jak zachowywać się podczas rozmowy? Jak zrobić dobre wrażenie na przyszłym pracodawcy?
Wyświetlenia: 2.120 Zamieszczono 11/07/2009

Jak znaleźć pracę? Gdzie szukać pracy? W jaki sposób prawidłowo „odczytywać” oferty pracy? Jak napisać idealne CV, życiorys, list motywacyjny? Jak zachowywać się podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Jak zrobić dobre wrażenie na przyszłym pracodawcy?

 

PRACA

 

 Pracodawca idealny...

Jakie cechy powinien mieć solidny pracodawca? Dobry szef powinien być na pewno wyrozumiały

dla swoich podwładnych, uprzejmy, miły dla pracowników i kontrahentów, ale pracodawca

powinien przede wszystkim umieć organizować pracę – zarówno sobie jak i innym, powinien

również umieć docenić kompetencje swoich pracowników.

 

 

Praca w kraju czy praca za granicą?

Praca i oferty pracy za granicą – dla kogo?

W ostatnim czasie bardzo popularne stały się wyjazdy zarobkowe za granicę, np. do Irlandii czy Anglii. Jednak, czy praca za granicą jest dla każdego? Zanim wyjedziemy, warto się zastanowić nad kilkoma rzeczami:

 

 • Za jaką cenę można zostawić swoją najbliższą rodzinę dla kuszącej, lecz krótkoterminowej oferty pracy – dzieci, żonę, męża, dziewczynę, chłopaka, psa, czy kota, chomika i rybki?..

 

 • Czy praca za granicą rzeczywiście się nam opłaci (czy po odjęciu kosztów utrzymania nie okaże się, że z zarobionych pieniędzy zostanie nam niewiele więcej, ile dałaby nam praca, lub ile mają nam do zaoferowania oferty pracy w Polsce)?

 

 • Jak długo (i czy w ogóle) jesteśmy w stanie rozstać się z bliskimi, gdy naszym codziennym chlebem stanie się praca za granicą, obcy język, nieznajomi ludzie naokoło..?

 

Z drugiej strony praca za granicą, bądź też oferty pracy za granicą, są doskonałą alternatywą dla np. ludzi młodych, którzy chcą rozpocząć nowe życie, rozwijać się, rozszerzać horyzonty i zdobywać doświadczenie ( i niewątpliwie dobrze zarabiać).

 

Praca i oferty pracy w Polsce

Polski pracownik jest coraz bardziej ceniony w swoim kraju. Coraz bardziej liczy się kompetentny, doświadczony i solidny pracownik. Świadczą o tym wzrastające zarobki oraz rzesze ludzi powracających do kraju z emigracji, dla których praca w Polsce oraz oferty pracy w naszym kraju stały się interesujące.

Od kiedy Polska weszła do Unii Europejskiej, pracownik zyskał więcej praw. Chociaż rynek pracy w Polsce nie należy do najłatwiejszych, to właśnie w naszym kraju powstaje coraz więcej dużych firm, dzięki którym praca w Polsce staje się bardziej atrakcyjna, jest szerszy zakres ofert pracy, a polski pracownik ma większe szanse na zatrudnienie.

Na pytanie, czy warto wyjeżdżać, nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko ma zarówno swoje plusy, jak i minusy. Należy przemyśleć, ile jest tych poszczególnych plusików i minusików oraz co przeważy szalę- kuszące oferty pracy z działu Praca W Polsce, czy obiecujące, dające dobre perspektywy, oferty pracy z działu Praca Za Granicą – każdy musi to rozważyć samodzielnie.

Jak analizować oferty pracy?

Potrzebna Ci praca? Patrzysz na oferty pracy i zastanawiasz się, które z

nich będzie właśnie TYM? Przeglądając te wszystkie oferty pracy zastanawiasz się, jak znaleźć to właściwe? W takim przypadku warto zwrócić uwagę na kilka czynników:

 

 • Czy informacje o firmie z oferty pracy pozwalają na weryfikację tej firmy (czy firma podaje dokładne dane adresowe oraz możliwość kontaktu za pomocą telefonu, e – maila, czy też widnieje informacja typu „Duża firma zagraniczna ...” „Renomowana firma poszukuje ...” - jeśli nie masz rzeczywistej możliwości weryfikacji tej firmy, lepiej by ta jedna z ofert pracy została chwilowo pominięta.

 

 • Wymagania – często oferty pracy zawierają określone wymagania i umiejętności, jakie powinien spełniać poszukiwany pracownik, np. umiejętność biegłego posługiwania się językiem angielskim, komunikatywność, czy też posiadanie własnego samochodu.

 

 • Oferowana posada oraz warunki pracy.

 

 • Zarobki – oferty pracy rzadko zawierają informację o zarobkach – częściej spotyka się zwroty „gwarantujemy wysokie zarobki” czy też „Wynagrodzenie uzależnione od wysokości sprzedaży”. W takim wypadku powinniśmy spodziewać się, że pracodawca poinformuje nas o pensji dopiero podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

 

 

Praca – jak znaleźć?

Wertując ogłoszenia o pracy w gazetach

Przeglądając oferty pracy w internecie (w najpopularniejszych portalach, takich jak pracuj.pl czy AdJobs.pl ) 

Z pomocą firmy doradztwa personalnego

Za pośrednictwem urzędu pracy

Z pomocą kolegów, znajomych, rodziny …

 

Należy pamiętać, że na znalezienie wśród tysięcy ofert pracy tej wymarzonej oferty pracy możemy potrzebować tygodnia, miesiąca a nawet kilku miesięcy czasu, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość - i nie wolno się poddawać!

 

Oferty pracy – obalamy mity.

Jestem za młody, mam małe doświadczenie w danej pracy (lub nie mam go wcale), na

pewno mnie nie przyjmą” - nie prawda! Coraz częściej poszukiwany jest młody, solidny pracownik do przeszkolenia, niemający zobowiązań rodzinnych, za to mający możliwość pracy w niereformowanych godzinach.

 

Jestem za stary, nikt nie będzie chciał mnie już zatrudnić, teraz liczą się tylko ludzie

młodzi” - też nie prawda! W firmie czy w zespole pracowników niejednokrotnie liczy się solidny pracownik, którego zdanie i doświadczenie pozwalają również na obiektywne spojrzenie na jakąś sprawę, dzięki patrzeniu na coś z zupełnie innych perspektyw. Doświadczony, solidny pracownik jest również poszukiwany ze względu na to, że starsze osoby spostrzegane są jako osoby poważne, kompetentne, w których można pokładać większe zaufanie.

 

Zatrudnię ok. 26 – letnią sekretarkę, najlepiej z 40 – letnim doświadczeniem” - hm ... no

cóż...na to się niewiele da poradzić... :-)

 

Oferty pracy przejrzane? Kilka ofert pracy już znalezione? Jak widać, pierwszy krok nie jest taki straszny.

Pora więc postawić następny

 

Jak napisać  idealne  CV?

 

Co powinno zawierać CV?

Dane osobowe.

Opis wykształcenia, odbytych kursów i zdobytych certyfikatów.

Opis doświadczenia zawodowego oraz opis zakresu obowiązków.

Nasze umiejętności oraz uprawnienia.

Osiągnięcia.

Referencje.

Zainteresowania.

 

Należy pamiętać, że wszystkie informacje podajemy w kolejności chronologicznej. Pisząc CV

warto skorzystać z gotowych szablonów, które można znaleźć w internecie, albo skorzystać z kreatorów CV i zamieścić je w internecie, aby pracodawca sam mógł Cię znaleźć →  przykład.

 

Wskazówki:

 

 • Należy pamiętać, że wysłane CV jest Twoją wizytówką, więc postaraj się, aby ewentualny przyszły pracodawca zobaczył Cię z jak najlepszej strony.

 

 • Pamiętaj też o tym, że pracodawca to również człowiek, więc nie wysyłaj elaboratów na 8 stron. CV powinno zajmować maksymalnie 2 strony formatu A4 (najlepiej jedną).

 

 • W polu „znajomość języków obcych” warto wpisać wszystkie znane Ci języki obce, nawet jeśli nie posiadasz specjalnych certyfikatów lub uczyłeś się tego języka tylko w szkole. Napisz po prostu poziomy znajomości tych języków (np. podstawowy, średnio zaawansowany, zaawansowany, dobry ...). Tylko pamiętaj, aby nie przesadzić, ponieważ wiedza może zostać zweryfikowana …

 

 • Zanim wyślesz CV, upewnij się, że nie ma w nim błędów, np. literówek czy ortograficznych! Najlepiej napisz CV w programie mającym funkcję sprawdzania pisowni. Tekst powinien być schludny, spójny i czytelny (najlepiej wydrukowany na drukarce).

 

 • Postaraj się swoje CV napisać tak, aby czytający je odniósł wrażenie, że ten, kto je pisał, jest osobą poukładaną, zdecydowaną i konsekwentną w swoich działaniach.

 

 • Czasem pracodawca życzy sobie również, aby na składanych dokumentach była napisana klauzula o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych, np. „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w ofercie stażu dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z ustawą z 29.08.97 o ochronie danych osobowych DzU nr 133 poz. 883)”.

 

 • W CV napisz również o poziomie znajomości komputera oraz programów, które umiesz obsługiwać.

 

 • Zawartość CV powinna być poukładana – wszystkie informacje powinny mieć swoje miejsce. Powinny być również poukładane chronologicznie.

 

Co powinno być opisane w liście motywacyjnym?

Jak wskazuje sama nazwa, dokument ten powinien być napisany w formie listu – oficjalnego – ze wszystkimi jego składnikami: adres nadawcy, odbiorcy, zwroty grzecznościowe, data i miejscowość, podpis...

W liście motywacyjnym powinieneś próbować przekonać potencjalnego przyszłego pracodawcę o tym, że to właśnie TY świetnie nadajesz się na dane stanowisko, dlaczego właśnie ono cię interesuje. Jakie masz do tego predyspozycje.

Opisz także, jakie masz doświadczenia związane z podobną pracą (zawodowe bądź osobiste), dzięki którym będziesz dobrze wykonywał należące do ciebie obowiązki. Pracodawca powinien wiedzieć, że jesteś wręcz „stworzony” na dane stanowisko.

 

 

 

Życiorys w 5-ciu krokach.

 

Czasami oferty pracy zawierają informację, że do CV powinieneś dostarczyć również  życiorys.

 Życiorys powinien składać się z pięciu podstawowych elementów:

 •  Dane osobowe – umieszczone w lewym górnym rogu kartki (imię i nazwisko, adres

              zamieszkania, telefon, adres email).

 •  Prawy górny róg – miejscowość i data.

 

 • Nagłówek „ŻYCIORYS”.

 

 •  Treść:

              - data i miejsce urodzenia(urodziłem się w dniu (...)w miejscowości(...))

              - informacje o wykształceniu, nazwa ukończonej szkoły oraz obecnej (jeśli kontynuujesz naukę);

              - ukończone kursy, osiągnięcia, zainteresowania, umiejętności (np. praca charytatywna).

  - możesz napisać również swoje plany na przyszłość.

 

 • Podpis.

 

A teraz NAJWAŻNIEJSZE...

Rozmowa kwalifikacyjna.

 

 • Przyjdź na rozmowę kwalifikacyjną 5 minut wcześniej – jest to optymalny czas – pracodawca nie pomyśli, że jesteś nadgorliwy, a także nie spóźnisz się.

 

 • Przez rozmową kwalifikacyjną przeczytaj złożone wcześniej dokumenty (CV, życiorys, list motywacyjny) jeszcze raz – abyś nie dał się zaskoczyć podchwytliwym pytaniom rekrutującego, który przecież przez cały czas rozmowy będzie miał wgląd do złożonych przez ciebie papierów.

 

 • Nie ubieraj bluzek z dekoltami (dotyczy kobiet) – wg badań znacznie zmniejsza to Twoje szanse na zatrudnienie.

 

 • Myśl pozytywnie! Staraj się być rozluźniony – byle nie za bardzo …

 

 • Pamiętaj nazwisko osoby, z którą będziesz rozmawiał, oraz stanowisko, jakie ta osoba zajmuje. Pomylenie takiej informacji może być dla ciebie niekorzystne – bo przecież nikt nie lubi, gdy przekręca się jego nazwisko...

 

 

Rozmowa:

Teraz jest chwila dla Ciebie! A dokładniej – 30 sekund. Masz pół minuty, aby uśmiechnąć się, przedstawić i przywitać – w 30 sekund musisz zrobić jak najlepsze wrażenie – później już pójdziełatwiej. Także weź się w garść!

 

 • Nie pocieraj nosa, nie dotykaj ucha – postaraj się panować nad takimi odruchami, ponieważ osoba rekrutująca Cię, może pomyśleć, że kłamiesz.

 

 • W czasie rozmowy panuj nad tikami nerwowymi (nie baw się długopisem, nie bębnij palcami, postaraj się opanować tupanie nogą).

 

 • Odpowiadaj na pytania pełnymi zdaniami, zwięźle i wyczerpująco, mów powoli i wyraźnie. W żadnym wypadku nie odpowiadaj na pytania zdawkowo, ani (co gorsza! :-D ) nie przestrasz nadmiernym gadulstwem osoby rekrutującej cię (chyba, że interesuje cię zawód handlowca ... )

 

 • Wysłuchuj zadawanych przez rekrutującą cię osobę pytań do końca, nie przerywaj. Lepiej jest się trochę nad pytaniem zastanowić, niż wyrywać się z odpowiedzią.

 

 • Nie zaczynaj rozmowy od pytania o pensję!!!

 

Jeśli chcesz zyskać plusiki na rozmowie kwalifikacyjnej, to:

 

 • Zadawaj mądre pytania, np. „Co miałoby wchodzić w zakres moich obowiązków?”, „Czy mam możliwość rozwoju zawodowego w firmie?”, „Jakie są oczekiwania pracodawcy wobec nowego pracownika?”.

 

 • Dowiedz się wcześniej czegoś o firmie, a zdobyte informację delikatnie wpleć w treść rozmowy (aby osoba, z którą rozmawiasz odniosła wrażenie, że jesteś osobą kompetentną i naprawdę zainteresowaną przyszłością firmy).

 

 • Jeśli rekrutująca cię osoba zadaje ci pytania osobiste, na które nie masz ochoty odpowiadać (np. ustosunkowanie polityczne, planowana ciąża, odbyte kary, płeć), możesz powiedzieć otwarcie, że nie chcesz na dane pytanie odpowiadać ze względów osobistych.

 

 

Pytanie o zarobki.

 

Przed pójściem na rozmowę kwalifikacyjną warto się dowiedzieć, ile wynosi minimalna oraz średnia pensja,jaką dostaje pracownik na takim stanowisku jak te, które wybrałeś. Kiedy poznasz już zakres swoich obowiązków oraz warunki zatrudnienia, możesz się zapytać o wysokość zarobków.

 

Zakończenie rozmowy.

 

Na zakończenie rozmowy nie zapomnij zapytać się o następny etap procesu rekrutacji, lub termin następnego kontaktu. Nie zapomnij również podziękować za spotkanie – zyskasz kolejny plusik.

 

 

 

Powodzenia!

 

 

 

Podobne artykuły


24
komentarze: 4 | wyświetlenia: 43536
60
komentarze: 26 | wyświetlenia: 13290
19
komentarze: 1 | wyświetlenia: 12717
52
komentarze: 21 | wyświetlenia: 17089
46
komentarze: 20 | wyświetlenia: 6586
36
komentarze: 13 | wyświetlenia: 7093
34
komentarze: 13 | wyświetlenia: 5919
33
komentarze: 5 | wyświetlenia: 14034
31
komentarze: 15 | wyświetlenia: 3206
24
komentarze: 10 | wyświetlenia: 5943
23
komentarze: 8 | wyświetlenia: 2336
22
komentarze: 13 | wyświetlenia: 2141
21
komentarze: 9 | wyświetlenia: 6254
 
Autor
Artykuł  Magdalena F.  (www),  20/10/2009

bardzo pomocny artykuł- akurat jestem w trakcie poszukiwań pracy i przyda mi się kilka wskazówek tutaj zawartych. Dziękuję;)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska