Login lub e-mail Hasło   

Bahaicka architektura sakralna

Bahaizm
Wyświetlenia: 7.389 Zamieszczono 11/07/2009

Zdjęcia: Świątynia Bahaicka w New Delhi (India)

Wprowadzenie

Wiara Bahá’í, najmłodsza niezależna monoteistyczna religia świata, została założona przez Bahá’u’lláha (1817 – 1892) w Iranie w XIX wieku. Jej 5 milionów wyznawców, zamieszkujących 218 różnych krajów i terytoriów zależnych i pochodzących z ponad 2.100 różnych grup etnicznych, stanowią drugą po chrześcijaństwie, najbardziej geograficznie rozprzestrzenioną religię na świecie. Podstawową zasadą Wiary Bahá’í jest jedność ludzkości w całej swej różnorodności. Bahaici wywodzą się z różnych środowisk, religii, narodowości, profesji i kultur. Celem Wiary Bahá’í jest przezwyciężenie wszelkiego rodzaju uprzedzeń i efektywne wspieranie społecznego, duchowego i ekonomicznego rozwoju wszystkich ludzi.

 

Zdjęcia: Świątynia w Chile

Bahaickie budynki sakralne dzielimy na mauzolea tj. tam gdzie pochowani są założyciele Wiary Bahá’í, centra administracyjne oraz domy modlitwy. Budowlami, które reprezentują nowoczesne rozwiązania architektoniczne są świątynia lotosu w Nowym Deli w Indiach (rok budowy 1986) oraz świątynia w Santiago de Chile (planowany rok zakończenia budowy 2008). Natomiast pozostałe budowle wzniesiono w połowie XX wieku, w 2001 roku otwarto nowe budynki centrum administracyjnego w Hajfie w Izraelu w stylu klasycystycznym.

Bahaickie domy modlitwy

Bahaickie domy modlitwy są budowlami centralnymi - każdy dom modlitwy jest dziewięciokątem zwieńczonym kopułą. Budowle tego typu przeznaczone na cele sakralne cieszyły się dużą popularnością już w czasach renesansu. Symetryczność miała odzwierciedlać doskonałość Boga. Okrąg ma również znaczenie symboliczne w różnych religiach: zarówno wizerunki Buddy czy postaci świętych w chrześcijaństwie otoczone są okrągłą aureolą. Harmonia formy współgra zazwyczaj z otoczeniem – budynki otoczone są pięknymi ogrodami, które w tradycyjnych wierzeniach były symbolem nieba, natomiast kwitnące ogrody symbolami nowego życia i duchowego rozwoju. Dom modlitwy jest miejscem dla duchowego spotkania całej ludzkości.

Zdjęcia: Świątynia w Panamie

Otwartość na ludzi różnych ras i wyznań znajduje wyraz w sposobie kształtowania architektonicznego budowli. Otwartość na inne kultury i religie  odzwierciedlona jest symbolicznie poprzez 9 wejść, charakterystycznych dla wszystkich domów modlitwy. 

Jedność religii jest również ważną cechą wydarzeń odbywających się w budynku- służy ona głównie jako miejsce do medytacji jednak okazjonalnie czytane są tam fragmenty pism świętych nie tylko bahaickich ale również innych religii takich jak Biblia czy Koran. 

Zdjecia: Niemcy

 Istniejące domy modlitwy (Mashriqu’l-Adhkar) uważa się za „Świątynie Matki” poszczególnych kontynentów, jako że w przyszłości przewiduje się, że takich budowli będzie więcej. W bahaickich domach modlitwy nie ma kazań, rytuałów, duchowieństwa, obrazów czy posągów. Spotkania modlitewne odbywające się w środku polegają na czytaniu świętych tekstów Wiary Bahá’í i innych religii. Obecnie, na całym świecie istnieje siedem domów modlitwy  i trwa budowa kolejnego obiektu.

 

Zdjecia: Australia

 Wnętrza bahaickich domów modlitwy są projektowane zgodnie z zasadą minimalizmu, nie ma w nich zbędnych ozdób, które rozpraszałyby medytujących w nich ludzi jak obrazy czy rzeźby. Tym samym nawiązuje do tradycji ikonoklazmu, ruchu sprzeciwiającego się kultowi obrazów już za czasów chrześcijańskiego Bizancjum, a w późniejszych okresach za czasów reformacji. Podobne tendencje można współcześnie zaobserwować w innych religiach np. w kościołach protestanckich, bardzo prostych i oszczędnych w formie świątyń.

Zdjecia: świątynia w USA

Zakaz przedstawiania wizerunków Boga oraz jego proroków występuje również w Islamie. Podobnie w świątyniach bahickich modlący nie kierują się ku wizerunkowi Boga ale wznoszą ciche modlitwy ku Bogu niematerialnemu, duchowemu. Chociaż nie jest to koncepcja nowatorska jest czasami trudna do zrozumienia dla wyznawców religii, w których miejsca sakralne są nasycone wyobrażeniami religijnymi  np. w Hinduizmie czy u grekokatolików. Zjawisko to jest szczególnie widoczne w bahaickiej Świątyni Lotosu w Indiach, gdzie odwiedzający często szukają obiektów kultu, do których mogliby się zwracać. Trudno jest czasami pogodzić różne tradycje i przyzwyczajenia -  zadanie to powiodło się w Indiach, gdzie chrześcijanie modlą się obok wyznawców islamu czy hinduizmu - sztuka dość trudna w kraju gdzie często wybuchają walki uliczne na tle religijnym.

Zdjecia: Samoa

Jedynym symbolem umieszczonym w budynku w centralnym miejscu kopuły bahaickiej świątyni jest kaligrafia inwokacji do Boga „Chwała Najświętszemu Imieniu”. Jest to jedyny punkt który wyróżnia się z ascetycznego otoczenia i do którego prowadzi wzrok modlącego. 

Bahaickie domy modlitwy są miejscami służącymi wysławianiu Boga i Jego Objawicieli. Są duchowymi ośrodkami głoszenia jedności ludzkości, stworzonymi z myślą o modlitwie i medytacji. Poza funkcją duchowo-modlitewną budynki te mają ambicję bycia centrum działalności społecznej dla lokalnych społeczności, dlatego też do uczestnictwa w programach modlitewnych oraz społeczno-ekonomicznych realizowanych wokół świątyni zapraszani są wyznawcy wszystkich wyznań i narodowości. W przyszłości świątynie będą nie tylko miejscami medytacji, ale stanowić będą centrum działalności społeczno-ekonomicznej i charytatywnej.

Zdjęcia: Uganda

Budynki te będą pewnego dnia ośrodkami życia duchowego każdej wspólnoty i wyrazem jej humanitarnej troski o wszystkich, skupiającymi dodatkowe budynki takie jak sierociniec, szkoła i dom dla ludzi w podeszłym wieku. Wszystkie te instytucje będą zajmować się zagadnieniami społecznymi, humanitarnymi, edukacyjnymi oraz naukowymi.  Działaniami tymi mają kierować jednostki administracyjne Wiary Bahá’í, tj. dziewięciu członków wybieranych rokrocznie w demokratycznych wyborach tzw. zgromadzenia duchowe.

Architekci uczestniczący w procesie projektowania bahaickich domów modlitwy  zwracają uwagę na to, aby lokalne cechy kulturowe były odzwierciedlone w budowli, w związku z tym przeprowadzane są konsultacje społeczne mające na celu poznanie opinii lokalnej społeczności na temat możliwości zastosowania formy, koloru czy  oświetlenia.

Ogólnie zasady projektowania bahaickich domów modlitwy można podsumować w następujących punktach:

  • Celem istnienia budowli jest modlitwa do Boga, zjednoczenie ludzi różnych ras wyznań i warstw społecznych, budowle są otwarte dla wyznawców różnych religii, gdzie wszyscy wspólnie modlą się do jednego Boga,
  • Posiadają 9 wejść: symbolizujących 9 głównych religii i ich jedność-  miejsca prowadzą symbolicznie do do tego samego miejsca tj. wnętrz świątyni, w domyśle do jednego Boga,
  • Dom modlitwy to centrum większego kompleksu charytatywnego: szkoły, przytułki, domy starości,
  • Usytuowane są na przedmieściach miast wśród terenów zielonych, zawsze uwzględniają elementy lokalne tak aby nikt nie czuł się tu obco,
  • Lokalni wyznawcy zawsze uczestniczą w wyborze projektu oraz w procesie budowy.

Mapa  (gdzie się znajdują świątyni bahaickie)

www.bahai.org.pl

Film o światynie bahaickiej lotosu w New Delhi w języku polskim na Youtubie

Opracowanie tekstu: Anna Oniszk-Poplawska

Kushtar Mamytaliev

Podobne artykuły


42
komentarze: 59 | wyświetlenia: 15004
7
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1741
25
komentarze: 106 | wyświetlenia: 2612
23
komentarze: 12 | wyświetlenia: 28199
10
komentarze: 6 | wyświetlenia: 31124
8
komentarze: 9 | wyświetlenia: 989
8
komentarze: 15 | wyświetlenia: 898
7
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1898
55
komentarze: 98 | wyświetlenia: 130548
52
komentarze: 37 | wyświetlenia: 384165
42
komentarze: 29 | wyświetlenia: 4263
41
komentarze: 14 | wyświetlenia: 17965
39
komentarze: 35 | wyświetlenia: 7812
34
komentarze: 17 | wyświetlenia: 4774
 
Autor
Artykuł
Dodatkowe informacje
GrupyDziwnie ze nikt nie ma co do powiedzenia...

  Elba,  26/07/2009

Jestem pod wrażeniem. Podziw i szacunek dla projektantów i budowniczych zjednoczonych przy tworzeniu dzieła na miarę naszej epoki jakim na pewno jest świątynia Lotos Bahapuru - polecam obejrzenie filmu o budowie tej świątyni.
Wszystkie w/przedstawione świątynie to wspaniałe budowle. Szczególnie podoba mi się jeszcze ta w Chile.
Polecam artykuł tym wrażliwym na piekno architektury.

Dziekuje:)

Tu jest link do filmu o swiatynie LOTOSU
http://www.youtube.com/watch?v(...)V0matkY

Zapraszam takze na

www.bahaizm.blogspot.com

  Areva,  21/08/2012

Śliczne budowle;)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska