Login lub e-mail Hasło   

5 największych zbrodniarzy świata.

Oto poczet 5 tyranów, którzy sami lub z innymi, opętanymi zbrodniczą manią osobnikami, dopuszczali się najgorszych czynów.
Wyświetlenia: 38.561 Zamieszczono 12/07/2009

5 największych zbrodniarzy wszech czasów


Oto poczet 5 tyranów, którzy sami lub z innymi, opętanymi zbrodniczą manią osobnikami, dopuszczali się najgorszych czynów.

To despoci i szaleńcy, których historia nigdy nie usprawiedliwi. Miejmy nadzieję, że ludzkość wyciąga wnioski z przeszłości. Oby błędy, polegające na dopuszczaniu do głosu ludzi owładniętych psychopatycznymi skłonnościami, były jak najrzadsze albo niech nie będzie ich wcale.

Ku przestrodze.


5. Idi Amin

Był prezydentem Ugandy. Władzę uzyskał w wyniku zamachu stanu przeprowadzonego w 1971 r. Na początku chciał uchodzić za polityka dialogu, ale szybko stwierdził, że polityka ugodowa nie jest dla niego. Stopniowo zaczął przeistaczać się w tyrana węszącego spisek na każdym kroku. Jego działania błyskawicznie doprowadziły kraj do ruiny.

Amin w trakcie swoich rządów, chętnie wchodził w konflikt z sąsiednimi krajami, co rusz któryś z nich atakując. Poza kryzysem ekonomicznym, który zafundował rodakom, wymordował według szacunków nawet 600 tysięcy osób. Wśród zabitych znaleźli się zarówno jego przeciwnicy jak i osoby z bezpośredniego otoczenia, podejrzane o niecne knowania.


4. Iwan IV Groźny

Były car Rosji. Przydomek "groźny" nie został mu nadany bezzasadnie. Iwan IV był furiatem, a jego zapalczywość ujawniała się także w polityce. Za Iwana IV Rosja, dzięki ekspansywnej polityce podporządkowała sobie m.in. część Syberii oraz Kazań.

W przypływach gniewu był zdolny posunąć się do wszystkiego, nawet zabicia syna. Do jego najbardziej niechlubnych czynów należy wymordowanie wszystkich Żydów, którzy zamieszkiwali podbity przez niego Połock. Iwan IV utopił ich wszystkich w rzece. Aby zaprowadzić porządek, car stworzył specjalną straż pałacową, która w rzeczywistości była odmianą policji. Służba ta nazywała się opriczniną. Carscy "policjanci" nie kierowali się żadnymi regułami i w końcu ich działania przekroczyły wszelkie normy. Oprócz odbierania ziem, siali terror i zastraszali zwykłych obywateli. Szacuje się, że ich ręce w bestialski sposób wymordowały ok. 100 tysięcy ludzi. Działające w XX w. NKWD było poniekąd następcą opriczniny.

W związku z tym, że Iwan Groźny był miłośnikiem sztuki,, kazał zbudować cerkiew, nazwaną później cerkwią Wasyla Błogosławionego. Wieść niesie, że Iwan IV kazał wykłuć oczy wszystkim architektom tej monumentalnej budowli. Nie chciał bowiem dopuścić, by zaprojektowali oni kiedykolwiek coś równie pięknego.3. Pol-Pot

Komunista i dyktator Kambodży. Pragnął, aby Kambodża stała się krajem rolniczym, na którego ludność, będą składać się wyłącznie chłopi. Ci, którzy nie zgadzali się z jego założeniami byli eksterminowani lub wysiedlani. W trakcie swojej władzy wymordował niemal całą mniejszość wietnamską. Szybko z głodu zaczęli umierać również chłopi, ponieważ owoce ich pracy niemal w całości były wysyłane na eksport. W ramach organizowanych przez niego czystek ginęli nawet jego przyjaciele oraz całe ich rodziny, które w brutalny sposób pacyfikowano.

W wyniku jego krwawych rządów zginęło łącznie 10 milionów ludzi. Ok. 7 milionów zmarło z głodu, a ok. 3 milionów zostało wymordowanych.

2. Adolf Hitler

Nie trzeba go nikomu przedstawiać. Dyktator, despota i ludobójca. Dążył do osiągnięcia czystości rasy. Na jego rękach znalazła się krew ok. 6 milionów Żydów. W ramach akcji T4, Hitler zainicjował program mordowania ludzi chorych psychicznie, niedołężnych lub zmagających się z dolegliwościami neurologicznymi. Nie miało tu znaczenia pochodzenie danej osoby.

Zbrodnie dokonywane były w specjalnie do tego przeznaczonych obozach. Łącznie stworzono 12 tysięcy takich jednostek. Hitler mordował za pośrednictwem swoich podwładnych wszystkich, którzy mogli mu stanąć na drodze do osiągnięcia celu. Nieważne czy chodziło o pojedynczą osobę czy całą grupę etniczną lub narodowościową. Jeśli ktoś nie pasował do jego wizji musiał się liczyć z eksterminacją.

Trybunał w Norymberdze uznał, że Hitler był twórcą czterech przestępczych organizacji. Były to Gestapo, SS, NSDAP, i SD.1. Józef Stalin

Dyktator Związku Radzieckiego i komunista, który swoją polityką doprowadził do śmierci nawet kilkudziesięciu milionów ludzi (historycy nie są zgodni, co do łącznej liczby ofiar, ale podawana przez różne źródła ilość, często oscyluje w okolicach 50 milionów). Był twórcą polityki tzw. kolektywizacji, czyli wywłaszczania chłopów i umieszczania ich w spółdzielniach, które miały się zajmować wytwórstwem i rolą. W efekcie tych działań z głodu i wycieńczenia zmarło kilkanaście milionów ludzi. Najbardziej tragicznym wątkiem kolektywizacji był tzw. "Wielki głód" na Ukrainie, w efekcie którego śmierć głodową poniosło nawet 15 milionów osób.

Wiele milionów istnień pochłonęły łagry, do których zsyłano m.in. wrogów zbrodniczego systemu, ale także zwykłych nikomu, niewadzących obywateli. Za czasów Stalina nikt nie mógł czuć się bezpieczny, ani prosty robotnik ani wysoki urzędnik państwowy. Najmniejsza błahostka lub fałszywe oskarżenie kogoś postronnego wystarczyło do tego, by zostać skazanym na śmierć.

 

 

 

Postarajmy się, aby ludzkość nie popełniła nigdy więcej tyle błędów.

Podobne artykuły


17
komentarze: 113 | wyświetlenia: 1574
14
komentarze: 8 | wyświetlenia: 655
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1140
12
komentarze: 1 | wyświetlenia: 761
12
komentarze: 12 | wyświetlenia: 925
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 647
11
komentarze: 298 | wyświetlenia: 721
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1015
10
komentarze: 0 | wyświetlenia: 802
10
komentarze: 143 | wyświetlenia: 620
10
komentarze: 0 | wyświetlenia: 514
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 387
10
komentarze: 13 | wyświetlenia: 533
10
komentarze: 10 | wyświetlenia: 367
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 464
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Aż tyle wyświetleń? Tylko jeden głos :P

proponuję dodać jeszcze popularnego ostatnio Ernesto Che Guevarę
myślę że nie powinno sie go popularyzować, a zwłaszcza wybielać!

zajrzyj na:
http://www.polonica.net/El_com(...)Che.htm
jeśli nie wierzysz

Cóż, moge o nim napisać jako o 6. Bo on to jest pikuś przy takim stalinie.

Ale to raczej osobny artykuł.

Takk... Stalin był myślicielem w przeciwieństwie do Hitlera miał plan i bardzo dobrze go zaczął wykonywać .Hitler był od niego mniej inteligenty za dużo chciał zrobić naraz. Dla Stalina człowiek był tylko organem wykonawczym i jeśli się wyczerpywał lub był źle zaprogramowany wymieniał go na nowego dlatego jest jednym z naiwkięszykch morderców świata. Polecam artykuł!

nie zgodziłbym sie z ta ocena porownawcza. Hitler byl bardziej inteligentrny, a nawet blyskotliwy. szkoda tylko ze zapisali sie w dziejach ludzkosci w tak makabryczny sposob. pozdr. LK

Faktycznie - mało punktów. Zatem zmieniam 6 na 7.

Artykuł wg mnie zasługuje na głos:) Więc go oddałam :D

Aż się wierzyć nie chce, jak zaślepieni władzą byli ci głupcy.

To tacy jak oni powinni być mordowani, nie na odwrót...!

  on_x,  18/07/2009

Według jakiego kryterium autor zrobił ten ranking morderców?
Czy liczyła się głównie liczba trupów czy celowość ich mordowania?
Jak w tym towarzystwie na którym miejscu umieścilibyście np.:
- Herman Cortez czy Francisco Pizarro (mordujących tysiące Indian – populacja zmniejszona została od 50 do 90%),
- Innocenty III, Papież Grzegorz IX, Bonifacy VIII, (odpowiedzialni z ...  wyświetl więcej

oczywiście, lista morderców jest większa, zgadzam się z tobą. zapomnialeś choćby o Pinochecie. nie wspominając już o "pomocnikach" krwawych władców, typu Berii. pozdr. LK

  Menoff,  18/07/2009

Robiłem ranking według kryteriów kto ile osób zabił.
Myślałem też o Cortezie i Trumanie, ale zostawiłem ich w spokoju.

  Mat87,  31/07/2009

Nie dziwię się, z uwagi na charakter wyznaniowy polskiego społeczeństwa nawet bezpieczniej byłoby nie wspominać o Cortezie czy innych "krzewicielach wiary chrzescijańskiej".

  WebCM  (www),  18/07/2009

Historycy spierają się, kogo zaliczyć do największych zbrodniarzy. Bez wątpienia Hitler i Stalin byli największymi przestępcami na szczytach władzy w XX wieku. Komuniści zazwyczaj doprowadzali państwa do upadku gospodarczego - choćby Mao Zedong w Chinach.

  on_x,  18/07/2009

No nie przesiadaj kolego, Chiny nadal są państwem komunistycznym i kwitną! A przynajmniej mają wskaźniki gospodarcze, o jakich inne państwa mogą tylko pomarzyć. Kuba pomimo prawie 40 lat embarga i blokady też sobie radzi. Oczywiście są to wyjątki, ale pamiętaj, że komunizmu w czystej postaci nie udało się nigdy i nigdzie wprowadzić. Wszystkie kraje tzw. demokracji ludowej prezentowały tylko mutacje komunizmu.

Ten artykuł ma bardziej charakter refleksyjny niż naukowy. Wymienione postacie rządziły i decydowały o losach milionów, ale biorąc pod uwagę historię naszego świata nie byli jedyni, a fakty historyczne często były modyfikowane.
Poza tym nie powinno liczyć się ilości zabitych osób, lecz sposób w jaki tego dokonywano. Nie chcę rozstrzygać czy gorzej umrzeć w komorze czy na palu. Jednak warto ...  wyświetl więcej

Chiny to może i potęga militarna i gospodarcza, ale za cholere żaden z was nie chciałby tam mieszkać.
Poczytajcie o niechcianych dzieciach, sierocińcach i jak bardzo trudne życie mają tam kobiety.

to zależy, niektórzy w Chinach mają bardzo dobrze, a Ty jako obcokrajowiec, który wnosi coś do Chin i nie krytykuje rządu możesz żyć jak król. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. W Polsce niektórym też jest źle, w USA też. I powiem Ci, że ja chciałbym tam pomieszkać, mam takie jedno fajnie miejsce, niedaleko Sznaghaju. Zakochałem się i obiecałem sobie, że tam jeszcze wróce.

Słusznie mówisz. Potęga gospodarcza nie musi iść w parze z wysoką jakością życia w danym państwie.

  Menoff,  19/07/2009

No ale tam w Chinach każdy obywatel jest strasznie kontrolowany przez rząd.
W Polsce też nie żyje się ciekawie. Kapitalizm nie jest idealny i jestem przekonania, że Polską powinien rządzić jeden człowiek :)

".... jestem przekonania, że Polską powinien rządzić jeden człowiek ." Pokaż tego człowieka - ocenimy - zagłosujemy :)

@Łukasz. A byłeś tam? Mieszkałeś tam? Rozmawiałeś chociaż z jakimiś Chinczykami? Skąd wiesz, że są tak bardzo kontrolowani?Z Tv?Internetu? Pewnie, że jako obywatele państwa komunistycznego nie mają tak wielu swobód jak ty (chociaż nie zawsze), ale nie jest też tak, że wszyscy mają tak źłe. To państwo jest tak ogromne i róznorodne, że nie ma chinczyka, który powie, że zna swój kraj, nie mówiąc już o obcokrajowcach, a ja znam takich, co nie narzekają (tych drugich też).

Darkwater, aktualnie niema takiego człowieka w Polsce :) Chociaż Korwin-Mikke nie byłby zły. Chociaż kto wie...

Grzegorz, no cóż. nie znam osoby mieszkającej w Chinach, ale czytałem sporo artykułów o tym kraju.

"Chociaż Korwin-Mikke nie byłby zły." Zapomnij że pytałem :/
Przy odpowiedziach używaj przycisku/linka "odpowiedz", inaczej wygląda taka "rozmowa" strasznie chaotycznie.

@Łukasz. Ja też czytałem, widziałem też sporo programów w TV. Ale byłem też tam, rozmwaiałem z Chinczykami tam, i na emigracji. I wiesz co? Zaskakujące rózne wnioski z analizy każdego źródła. A będąc tam, pewnie, że może za krótko, ale ja bym tam został:)

@Łukasz Świerżewski

W ocenie Chin popełniasz ten sam błąd co w ocenie Kuby. Poczytaj sobie trochę jak wyglądało tam życie za czasów schyłku cesarstwa, rządów generałów. Poczytaj o wojnach opiumowych i powstaniu bokserów. Następnie porównaj to ze stanem obecnym. Wnioski pozostawiam Tobie :)

A co powiecie o Korei Polnocnej i jej wladzy????? To jest dopiero obled XXI wieku, a z dawnych czasow Rewolucja Francuska i ta zza wschodniej granicy.
Zastanawiam sie w jaki sposob ludzie daja sie zaslepic i oddaja wladze w rece ludzi chorych psychicznie albo zdegradowanych moralnie????
A co do Chin to jednym sie powodzi a innym nie. Moja przyjaciolka nie ma zamiaru tam wracac:)))

Pozwolę sobie zauważyć, że nie oni zabijali, ale ludzie którzy zostali otumanieni ich ideologiami. Albo strachem.
Tyrani istnieli i istnieją tylko dlatego, że ludzie na to pozwalają, bo godzą się na to, żeby stał nad nimi ktoś z batem i ich poganiał.
Ale, życie bez "poganiacza" wymaga odpowiedzialności i odwagi, zatem lepiej się tym nie martwić i niech żądzą inni. A potem narzekamy j ...  wyświetl więcej

  gabiii,  30/07/2009

Autorytetu Che Guevary nie da się zniszczyć jednym artykułem...

Generalnie jestem przeciwny tego typu klasyfikacji. Można spierać się do rana kto byl gorszym tyranem i nie dojść do porozumienia. Ale sam dobór postaci jest całkiem Ok, można najwyżej dyskutować o kolejności, jak i dodać parę innych postaci. Ważne jednak jest to by zrozumieć przyczyny.

  Kamil.W,  26/08/2009

A ja do tych pięciu tyranów zdbrodniarzy dodał hrabie dracule nie tego z filmów o wampirach mi chodzi o tego prawdziwego hrabiu dracule który nabijał na pal swoich wrogów Smażył, gotował, obcinał głowy i organy płciowe, przebijał gwoździami i grzebał żywcem. Wymyślił nawet maszynę do obdzierania ludzi ze skóry i drugą – do cięcia ich w plasterki.Na tej stronie trcohe piszę o Draculi ...  wyświetl więcej

  marian R,  12/06/2010

widzę, wszyscy zachwycają się mordercami z daleka a co z Polską? ilu ludzi skłonił do popełnienia samobójstwa swoją debilną polityką Balcerowicz? Tego nawet nikt nie policzył. Następny ? Morderca Jaruzelski przez którego debilną i zdradziecką polityką zamordowano ok 100 Polaków?

  marian R,  12/06/2010

Wiem, powiecie pewnie że te sto osób to niz w porównaniu z 15 milionami Stalina, powiedzcie to dzieciom, braciom czy rodzicom tych których zamordował Jaruzelski swoim nie zgodnym z prawem rozporządzeniem o Stanie Wojennym. Żebyście nie mówili że zmyślam podam listę tych, którzy swoją śmiercią potwierdzają to że Jaruzelski jest zbrodniarzem bez wyroku.................
Sporządzenie pełnej lis ...  wyświetl więcej

Największych zbrodniarzy jest sześciu, nie pięciu. Niestety, autor nie pisząc całej prawdy, zakłamuje historię.
Pominięty został w artykule największy zbrodniarz w historii świata - katolicki "kościół". Zgładził bezpośrednio oraz doprowadził do śmierci więcej ludzi, niż wyżej wymienieni panowie razem wzięci. W imię Boga i rzekomo z jego polecenia. Więc także największy w dziejach świata kłamca i bluźnierca. Ci drudzy, to przy nim małe pikusie.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska