Login lub e-mail Hasło   

Żonaci duchowni

Bliższa analiza tekstów biblijnych dowodzi, że Pismo Święte nie zna obowiązkowego celibatu duchownych.
Wyświetlenia: 8.202 Zamieszczono 14/07/2009

1. Czy Bóg wymagał celibatu od kapłanów żydowskich? „Lecz Jehoszabat, córka króla, zabrała Joasza, syna Achazjasza, wykradła go potajemnie spośród synów królewskich przeznaczonych na śmierć (…). W ten sposób Jehoszabat (…), żona kapłana Jehojady, dlatego że była siostrą Achazjasza, ukryła go przed Atalią, tak iż ta nie zdołała pozbawić go życia” (2 Krn 22,11)*.

2. Celibat nie był wymagany ani od kapłanów, ani od innych osób służących w świątyni Bożej. „A reszta ludu, kapłani, Lewici, odźwierni, śpiewacy, niewolnicy świątynni oraz wszyscy, którzy się odłączyli od obcej ludności, a przyłączyli do Zakonu Bożego, ich żony, synowie i córki, wszyscy, którzy mają dostateczne zrozumienie (…)” (Ne 10,29).

3. Po powrocie z niewoli babilońskiej (VI wiek p.n.e.) Żydzi zastali Palestynę zamieszkałą przez ludność nieizraelską. Niektórzy kapłani żydowscy zachowali się wtedy niewłaściwie — nie chodziło jednak o to, że ożenili się, ale kogo wybrali na małżonki. „Stwierdzono, że spośród kapłanów pojęli za żony obcoplemienne kobiety” (Ezd 10,18).

4. Jakie jedynie ograniczenia w sprawie zawarcia związku małżeńskiego obowiązywały kapłanów? „Nie będą brać za żonę wdowy ani rozwódki, lecz tylko pannę spośród potomstwa domu izraelskiego; mogą jednak pojąć za żonę wdowę po kapłanie” (Ez 44,22).

5. Kto był ojcem znanego z ewangelii Jana Chrzciciela? „Za dni Heroda, króla judzkiego, żył pewien kapłan imieniem Zachariasz, ze zmiany kapłańskiej Abiasza. Miał on za żonę jedną z córek Aarona, a na imię jej było Elżbieta” (Łk 1,5).

6. Czy najbliżsi uczniowie Jezusa, apostołowie, mieli żony? „A wyszedłszy z synagogi, [Jezus] wstąpił do domu Szymona [Piotra]. A teściowa Szymona miała wielką gorączkę i wstawiali się u niego za nią” (Łk 4,38). „Czy nie wolno nam zabierać z sobą żony chrześcijanki, jak czynią pozostali apostołowie i bracia Pańscy, i Kefas [Piotr — dop. A.S.]?” (1 Kor 9,5).

7. A co z biskupami, którzy we wczesnym Kościele byli duchowymi przywódcami lokalnych wspólnot chrześcijan (zborów)? „Biskup zaś ma być nienaganny, mąż jednej żony, trzeźwy, umiarkowany, przyzwoity, gościnny, dobry nauczyciel (…), który by własnym domem dobrze zarządzał, dzieci trzymał w posłuszeństwie i wszelkiej uczciwości, bo jeżeli ktoś nie potrafi własnym domem zarządzać, jakże będzie mógł mieć na pieczy Kościół Boży?” (1 Tm 3,2.4-5).

8. Podobne wymogi stawiano diakonom. „Diakoni niech będą mężami jednej żony, mężami, którzy potrafią dobrze kierować dziećmi i domami swoimi” (1 Tm 3,12).

9. Jak Pan Jezus wyjaśnił różne powody bezżenności? „Bo są niezdatni do małżeństwa, którzy z łona matki takimi się urodzili; i są niezdatni do małżeństwa, których ludzie takimi uczynili [np. kastraci — dop. A.S.]; a są i tacy bezżenni, którzy dla królestwa niebieskiego sami zostali bezżenni” (Mt 19,12 Biblia Tysiąclecia).

10. Jak rozumieć wybór bezżenności „dla królestwa niebieskiego”, skoro nawet kapłani, słudzy Boga, mogli mieć i mieli żony? Co na ten temat miał do powiedzenia apostoł Paweł? „Sądzę więc, że w obliczu groźnego położenia dobrze jest człowiekowi pozostać takim, jakim jest. Jesteś związany z żoną? Nie szukaj rozłączenia. Nie jesteś związany z żoną? Nie szukaj żony. A jeśli się ożeniłeś, nie zgrzeszyłeś, a jeśli panna wyszła za mąż, nie zgrzeszyła; wszakże tacy będą mieli doczesne kłopoty, ja zaś chciałbym wam tego oszczędzić. A to powiadam, bracia, czas, który pozostał, jest krótki; dopóki jednak trwa, winni również ci, którzy mają żony, żyć tak, jakby ich nie mieli; a ci, którzy płaczą, jakby nie płakali; a ci, którzy się weselą, jakby się nie weselili; a ci, którzy kupują, jakby nic nie posiadali; a ci, którzy używają tego świata, jakby go nie używali; przemija bowiem kształt tego świata. Chcę, abyście byli wolni od trosk; kto nie ma żony, troszczy się o sprawy Pańskie, o to, jak by się Panu podobać; a żonaty troszczy się o sprawy tego świata, o to, jak by się podobać żonie, i żyje w rozterce” (1 Kor 7,26-34).

11. Umiejętność życia w celibacie jest darem od Boga. Czy można go narzucić? „A to, co mówię, jest zaleceniem, a nie rozkazem. A wolałbym, aby wszyscy ludzie byli tacy, jak ja [nieżonaci — dop. A.S.], lecz każdy ma własny dar łaski od Boga, jeden taki, a drugi inny” (1 Kor 7,6-7).

12. Dlaczego jednak ostatecznie związek małżeński jest lepszym rozwiązaniem niż bezżeństwo? „(…) jednak ze względu na niebezpieczeństwo wszeteczeństwa, niechaj każdy ma swoją żonę i każda niechaj ma własnego męża” (1 Kor 7,2).

13. Związek małżeński jest tak święty, że apostoł Paweł nie waha się ukazać go jako symbolu związku Kościoła z Chrystusem. Jak w tym kontekście należy ocenić poglądy uznające małżeństwo za przeszkodę na drodze do uświęconego życia? „Mężowie, miłujcie żony swoje, jak i Chrystus umiłował Kościół i wydał zań samego siebie (…) Dlatego opuści człowiek ojca i matkę, i połączy się z żoną swoją, a tych dwoje będzie jednym ciałem. Tajemnica to wielka, ale ja odnoszę to do Chrystusa i Kościoła” (Ef 5,25.31-32).

Andrzej Siciński

 

* Jeśli inaczej nie zaznaczono cytaty pochodzą z Biblii warszawskiej.

Podobne artykuły


13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 1225
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1026
12
komentarze: 280 | wyświetlenia: 779
12
komentarze: 70 | wyświetlenia: 1104
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1903
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 751
10
komentarze: 97 | wyświetlenia: 588
10
komentarze: 57 | wyświetlenia: 1045
9
komentarze: 42 | wyświetlenia: 619
9
komentarze: 33 | wyświetlenia: 686
9
komentarze: 32 | wyświetlenia: 509
9
komentarze: 74 | wyświetlenia: 556
 
Autor
ArtykułOczywiście, że nie zna. Celibat został ustanowiony jako obowiązek ok XI w (o ile dobrze pamiętam z historii) i gdzieś czytałem/widziałem/słyszałem powód był tak naprawdę jeden - aby duchowni nie rozdzielali majątku kościelnego na potomstwo które duchownymi nie zostawało.

Pomimo tego, że biblia nie zna takiego nakazu, uważam, że celibat wśród księży jest potrzebny. Są to duchowi przewodnicy, którzy powinni być do usług wiernych 24h/7, a jeśli mieliby rodzinę, wątpię, żeby było to możliwe. Nie każdy się do tego nadaje więc i nie każdy taką drogę obiera, decydując się na nią jest się świadomym wyrzeczeń.

Księża -duchowi przewodnicy? Hahahahahaa Sam fakt, że koleś skończy studia teologiczne, wkuje na pamięć pare dogmatów, przywdzieje dostojne, pozłacane szaty i na mszy stworzy pseudo-duchowa-pompatyczną atmosferę - w żadnym wypadku nie czyni go duchowym. Każdy z nas jest duchową istotą tylko nie wielu chce w sobie tą naturę rozwijać. Klepanie w kółko tych samych czynności w niedziele przez jedną go ...  wyświetl więcej

  pirx,  17/07/2009

Teoretycznie niby masz rację . W praktyce , gdyby mieli żony , byliby bardziej dostępni . Powiedz mi , który chłop nie chce się wyrwać z domu ;) ? Spod skrzydełek kochanej żony i dokazujących dzieciaków ?
A tak poważnie mówiąc . Jak ktoś chce może żyć w celibacie , niech sobie żyje . Nie powinno być takiego obowiązku . Księża byliby bliżsi zwyczajnego życia . Lepiej rozumieli by problemy ludzi . Samotność nie jest dla wszystkich , nie każdy sobie z nią radzi .

poszedlem kiedys jako praktykujacy katolik do kosciola w czwartek w celu pozyskania zaswiadczenia wymaganego do zostania ojcem chrzestnym i pocalowalem klamke poszedlem na plebanie a tam powiedziano mi ze ksiadz jest zajety i nie moze mnie teraz przyjac bo je obiad... a inni wyjechali, wiec odszedlem z kwitkiem i poprosilem znajomego ksiedza o wystawienie takiego zaswiadczenia bo w lokalnym koscie ...  wyświetl więcej

  thot,  17/07/2009

Zobaczcie co się dzieje wśród kapłanów. Coraz częściej słyszy się o homoseksualizmie wśród księży a kościołowi nie jest łatwo to ukryć, po za tym księża mają kobiety "na boku", może nie wszyscy, ale są takie przypadki, już nie wspominając faktu, jak przed burdelem ściągają koloratki a nagrania z kamer tychże instytucji to fakty, może to anomalie ale się zdarzają, do tego dodać nierzadko rubaszny charakter księży... więc nie wierze w celibat kapłanów.

Tak jak wyżej napisałem, każdy z nas ma duchową sferę, tak samo każdy ma, wynikające z instynktu, potrzeby seksualne. Celibat jest chorym wymysłem, który każe zabijać w sobie pociąg do płci pięknej, rodzi frustrację i problemy emocjonalne. Życie pozbawione tej sfery [adekwatnie do poziomu świadomości - dla jednych łączone z miłością, dla innych - ze zwykłym pieprzeniem wszystkiego co się rusza] je ...  wyświetl więcej

  marek matak  (www),  21/07/2009

Celibat jest pięknym znakiem, że życie tutaj się nie kończy i zdecydowanie powinien zostać. Kto zresztą mówi o jego zniesieniu?! A że jest głośno o różnych ekscesach księży? Wiadomo, w kogo najbardziej atakuje Szatan. Tylko to jest problem, że wielu tylko czytając słowo "Szatan" już się dobrotliwie uśmiecha, w drabinie realności sytuując go gdzieś między Kubusiem Puchatkiem a Buką.

Moja wypowiedz nie broni ksiezy gorszycieli, uwazam, ze tacy powinni byc wydaleni ze stanu kaplanskiego, bo lepiej niech bedzie ich mniej ale porzadnych.
Czy myslicie,ze zniesienie celibatu zmieni cos na lepsze? To tylko pobozne zyczenia, obraz naszego duchowienstwa to kopia tego co sie dzieje w spoleczenstwie. Ludzie sie gorsza , ze ksieza maja kochanki, dzieci nieslubne, sa pedofilami a c ...  wyświetl więcej

Wszystko się zgadza Kasiu, to wina społeczeństwa że nie daje chłopcom w czarnych mundurkach dobrego przykładu,ach to zepsute społeczeństwo!Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska