Login lub e-mail Hasło   

Hajfa, Izrael (Góra Karmel)

Światowe Centrum Wiary Baha'i (Bahaizm) w Hajfie
Wyświetlenia: 11.942 Zamieszczono 15/07/2009

Powszechny Dom Sprawedliwości

Centrum administracyjne Wiary Bahá’í w Hajfie

Centrum duchowe i administracyjne Wiary Bahá’í mieści się w Hajfie w Izraelu, na Górze Karmel. Góra Karmel była uważana za świętą w przeszłości - prorok Izajasz pisał, że ustanowi tu swój dom Bóg, w IX wieku przed Chrystusem mieszkał tu w jaskiniach prorok Eliasz, w XII wieku krzyżowcy pielgrzymowali do tej góry w XIII wieku założyli tu Zakon Karmelitów, a XIX wieku niemieccy Templariusze osiedlili się u jej podnóża czekając na powtórne przyjście Chrystusa.

Powszechny Dom Sprawiedliwości to naczelny organ administracyjny Wiary Bahá’í, prowadzi Wspólnotę Bahá'í od 1963 roku. Składa się ona z dziewięciu członków wybieranych przez wszystkie Narodowe Zgromadzenia Duchowe i ma swoją siedzibę na Górze Karmel w izraelskiej Hajfie. Jest to budynek 30 metrowy, trzykondygnacyjny zaprojektowany w stylu neoklasycystycznym.

Budynek Powszechnego Domu Sprawiedliwości został zaprojektowany w 1972 roku przez Hosseina Amant’a. Budynek w stylu neoklasycystycznym składa się zarówno z części naziemnej  jak i podziemnej - doświetlonej od góry systemem świetlików.

 

 

W skład Centrum wchodzą, zarówno budynki administracyjne (np. budynek Powszechnego Domu Sprawiedliwości) jak i mauzolea. Są to budynki neoklasyczne bardzo oszczędne w formie i dekoracji. Projekt rozpoczął się budową kopuły mauzoleum, następnie siedziby Powszechnego Domy Sprawiedliwości w 1972 roku, natomiast w 1987 roku Fariborz Sahba, tuż po ukończeniu prac nad budową świątyni lotosu w Nowym Delhi rozpoczął prace nad projektem łuku na górze Karmel.

Centrum studiowania Świętych Tekstów w Wierze Baha'i (niżej)

Międzynarodowy Centrum Nauczania

Międzynarodwy Archiwum

Mauzoleum Baba

Natomiast centralny obiekt kompleksu budynków to mauzoleum Báb’a (po arabsku znaczy brama), jednego z założycieli Wiary Bahá’í. Jest to budowla widoczna już od portu w Hajfie i stanowiąca centralny punkt miasta. Formą budynek nawiązuje do korzeni islamskich, ponieważ Wiara Bahá’í wywodzi się z Persji (obecnie Iranu). Do budowli prowadzą marmurowe schody otoczone ogrodami tzw. tarasy. Obiekt szczególnie pięknie wygląda nocą, kiedy podświetlony wynurza się z ciemności, z tego powodu nazywany jest Perłą Karmelu. Projekt górnej części świątyni powstał w latach 40-ych XX wieku i został zaprojektowany przez Williama Sutherlanda Maxwella, architekta kanadyjskiego.

 

Na mapie Mauzoleum Baba (czerwonym) i częśc Administracyjna (zielonym),

góra Karmel, Hajfa, Izrael

Rola ogrodów w bahaickiej architekturze sakralnej

Na świecie ogrody o układzie francuskim w większości przypadków nie są otwarte dla zwiedzających, albo pobierana jest opłata za wejście. Tarasy Mauzoleum Báb'a w Izraelu są ogrodami stanowiącymi własność prywatną, które są bezpłatnie udostępniane publiczności. Odwiedzających nie prosi się o ofiary. Budowa była finansowana w całości z dobrowolnych datków od bahaitów o każdym poziomie dochodów i z różnych klas, ze wszystkich części świata.

Dzięki bujnej roślinności z różnych części świata i dzięki innowacyjnemu nawadnianiu są niekiedy porównywane do wiszących ogrodów Babilonu, jednak Tarasy jako takie są darem dla ludzkości, zbudowanym dzięki ofiarności i miłości do Boga. Ich piękno podnosi ducha i wskazuje zjednoczoną i spokojną przyszłość dla całej ludzkości.

 Tarasy są oazą dla miasta Hajfy, małym rajem wśród wysokościowców i sklepów. Z centralnym i zawsze widocznym punktem ogrodów - Mauzoleum o złotej kopule, proste, szerokie dróżki i uporządkowany krajobraz zachęcają do kontemplacji, uwalniając odwiedzających od myśli o fizycznej ścieżce i pozwalając im skupić się na głębszych rozmyślaniach.

Jako podejście do świętego miejsca Tarasy traktowane są z równym szacunkiem jak Mauzoleum, które otaczają. Ich struktura odzwierciedla cel Wiary Bahá’í: przemianę serc narodów świata i stworzenie zjednoczonej globalnej wspólnoty cieszącej się swą różnorodnością.

 

 

Zdjęcia: Żródło http://mi-cha-el.livejournal.com/209270.html

http://www.pbase.com/biorn/image/72855092

Opracowanie tekstu: Anna Oniszk-Poplawska

Kushtar Mamytaliev

Podobne artykuły


25
komentarze: 106 | wyświetlenia: 2477
23
komentarze: 12 | wyświetlenia: 27538
10
komentarze: 6 | wyświetlenia: 30505
9
komentarze: 15 | wyświetlenia: 745
95
komentarze: 44 | wyświetlenia: 15039
9
komentarze: 10 | wyświetlenia: 782
36
komentarze: 35 | wyświetlenia: 2295
35
komentarze: 94 | wyświetlenia: 3462
31
komentarze: 29 | wyświetlenia: 5925
31
komentarze: 26 | wyświetlenia: 2362
28
komentarze: 9 | wyświetlenia: 2611
29
komentarze: 18 | wyświetlenia: 3843
26
komentarze: 11 | wyświetlenia: 2260
 
Autor
Artykuł
Dodatkowe informacje
Grupy

Powiązane tematy





Tyle ludzi przeczytalo moj artykul i zadnych komentarzy...

  goodbye...  (www),  21/10/2011

chyba zatkało wszystkich z wrażenia :)

ja nie mogę uwierzyć, że niektóre zdjęcia są prawdziwe...

Zatka dopiero jak na moim blogu zobaczycie zdjecia:)

  goodbye...  (www),  29/10/2011

ja już jestem po lekturze :)



Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska