JustPaste.it

Rola zainteresowań w życiu zawodowym.

                      Zainteresowania i zamiłowania są ważnym czynnikiem motywacyjnym, odzwierciedlają bowiem nasz uczuciowy stosunek do rzeczywistości. Zainteresowanie bywa określane jako: "względnie trwała skłonność do wykonywania pewnych czynności dla przyjemności osiąganej z samego ich wykonania". Niektórzy dzielą zainteresowania na czynne i bierne. O biernym możemy mówić wtedy, gdy na przykład ktoś słucha jedynie sprawozdań sportowych przez radio lub ogląda je w telewizji, czynne zaś przejawiają się w uprawianiu jakiejś dyscypliny sportu.          

               Rola zainteresowań w  pracy jest bardzo duża. Ci, którzy swej pracy nie lubią, wykonują ją niechętnie, są rozżaleni, nudzą się. Zatknęliśmy się nie raz z ekspedientką dla której obsługa następnego klienta jest torturą, czy z urzędnikiem, który nie lubi ludzi i wszelkie sprawy załatwia z pozycji przepisów i paragrafów. Na szczęścia co raz częściej spotykamy ludzi, którzy wybrali zawód zgodnie z zamiłowaniem, wykonują go z pasją, są dobrymi pracownikami, a wykonywane zajęcie ich uszczęśliwia. Człowiek zainteresowany tym, co robi, pracuje znacznie wydajniej, szuka nowych rozwiązań. Praca przynosi mu zadowoleniem, a osiągane sukcesy mobilizują do dalszego rozwoju zawodowego.     

         Zainteresowania możemy podzielić na kilka poniżej przedstawionych grup. Czytając zastanów się do jakiej grupy zakwalifikujesz swoje zainteresowania?

  • Zainteresowania kierownicze – osoby takie lubią podejmować obowiązki i mieć kontrolę nad rzeczami. Lubią być odpowiedzialne za zadania wymagające planowania, podejmowania decyzji i koordynowania pracy innych. Potrafią dawać instrukcje i wskazówki. Lubią organizować swoją własną działalność. Postrzegają siebie samych jako osoby o dużej niezależności i samokontroli.

 

  • Zainteresowania społeczne – osoby uspołecznione lubią mieć do czynienia z ludźmi nie tylko w sytuacjach zawodowych, ale także pozazawodowych. Chętnie opiekują się innymi, pomagają w rozpoznawaniu potrzeb i rozwiązywaniu problemów. Preferują działania, które wymagają kontaktów interpersonalnych.

 

  • Zainteresowania metodyczne – osoby te lubią działać według jasnych zasad i sprawdzonych metod realizacji zadań. Preferują pracę pod kierunkiem, kontrolują innych według otrzymanych instrukcji. Pracują nad jednym zadaniem, póki go nie skończą. Pracują rutynowo i wolą sytuacje pozbawione niespodzianek.

 

  • Zainteresowania innowacyjne – nowatorzy lubią zgłębiać problemy i eksperymentować w trakcie pracy nad rozwiązywaniem kolejnych zadań. Interesuje ich inicjowanie i wymyślanie nowych, różnorodnych rozwiązań. Lubią przedmioty ścisłe. Przyjmują wyzwania, jakie stawiają im nowe i niespodziewane sytuacje. Łatwo przystosowują się do zmiennych warunków działania.

 

  • Zainteresowania przedmiotowe – osoby takie chętnie pracują przy pomocy narzędzi, maszyn, urządzeń technicznych. Lubią naprawiać i/lub wytwarzać przedmiot z różnych materiałów, wykorzystując w tej pracy sprawdzone technologie. Interesuje ich zasada działania i budowa różnych maszyn.

 

Źródło: http://www.poznajsiebie.pl.tl/