Login lub e-mail Hasło   

Ziemia królików

"Hiszpania", czyli "ziemia królików" - tak Fenicjanie nazwali skąpane słońcem, pełne rozmaitej roślinności regiony. Jest to kraj zarazem piękny i osobliwy.
Wyświetlenia: 962 Zamieszczono 21/07/2009

Piękny - bo można w nim zobaczyć zarówno imponujące góry, jak i ciągnące się kilometrami równiny. Osobliwy - bo mieszkańcy pełni są temperamentu i miłości do tradycji. Miłości tak dużej, że obywatele jednego z miast1 do dziś mieszkają w komfortowo urządzonych... jaskiniach.

 

Historia krwią spisana

 

Ludy zamieszkujące Hiszpanie - czyli m.in. Iberowie, Celtowe i Gallekowie - były uczestnikami lub świadkami wielu wojen o panowanie nad ich terytoriami. Półwysep Iberyjski szybko stał się atrakcyjnym celem dla wszystkich władców marzących o stworzeniu imperium. Najpierw roszczenia do niego zgłosiła Kartagina, by stracić zdobyte grunty na rzecz Rzymian, którzy następnie kłócili się o Hiszpanię między sobą. Ich spory zakończyli barbarzyńcy, którzy objęli panowanie nad regionem w VI w. naszej ery, tworząc królestwo Wizygotów... zniszczone wkrótce przez Arabów.

 

Późniejsza historia Hiszpanii była nie mniej burzliwa. Począwszy od starć między muzułmanami a chrześcijanami i brutalne działania inkwizycji, przez wyprawy konkwistadorów do Ameryki i wojnę o dominację w Europie, az po wojnę domową w XX wieku ta urocza kraina często spływała krwią. Dziś Hiszpania jest krajem spokojnym, liberalnym, otwartym dla przyjezdnych - i trudno ją skojarzyć z wiekami dzikich walk.

 

Kraj różnorodności

 

Stolicą Hiszpanii jest założony w X wieku Madryt, będący pierwotnie fortecą Maurów. Stoi on na płaskowyżu leżącym ponad 650 metrów nad poziomem morza. Wypełniają go urokliwe alejki oraz imponujące, bogato zdobione, ogromnych rozmiarów budowle, wzniesione w stylu barokowym. Wiele atrakcji oferuje Andaluzja - niezwykle różnorodna kraina plaż, pustyń, mokradeł i gór. Jest to region, w którym nadal żyje historia - uważa się go za stolicę hiszpańskiego folkloru. Zwiedzający może podziwiać tradycyjne stroje, brać udział w festynach, oglądać pokazy tańca flamenco i corridy. Przeciwieństwem Andaluzji jest Katalonia, będąca jednocześnie największym w kraju okręgiem przemysłowym, jak i miejscem najchętniej uczęszczanym przez turystów. Przyciąga ich Barcelona - piękne, wielkie miasto, wypełnione zabytkami takimi jak katedry i klasztory, otoczone przez malowniczy łańcuch górski. Turyści mogą wybrać się także na Baleary - archipelag egzotycznych wysp, pełnych zieleni, złocistego piasku i błękitnej wody. Niezależnie jednak od ich wyboru, rozczarowanie nie wchodzi w grę.

 

Przewozy do Hiszpanii

 

Walki byków, potężne mury twierdz, muzea z obrazami Goi i Boscha, gorące festiwale i kąpiele w ciepłych wodach morza śródziemnego - tego wszystkiego można doświadczyć już za mniej niż sześćset złotych, tyle bowiem kosztują bilety autokarowe do Hiszpanii na stronie www.BiletyAutokarowe.pl. Dojazd na miejsce trwa około dwóch dni, podczas których można zobaczyć interesujące krajobrazy Niemiec i Francji. Możliwość zobaczenia podczas podróży tak wielu ciekawych widoków, jak również okazja poznania kraju z bliska to główne przyczyny, dla których turyści chętnie wybierają autokary do Hiszpanii.

 

Więcej informacji o kraju można zaczerpnąć z witryny ambasady Polski w Madrycie, która znajduje się pod adresem www.madrid.polemb.net . W Barcelonie działa natomiast Konsulat Generalny, który również posiada własną stronę internetową: www.barcelonakg.polemb.net . Turyści w razie potrzeby mogą zwrócić się do przedstawicieli obu urzędów. Ich dane teleadresowe to:

 

Konsulat Generalny RP w Barcelonie

Avda. Diagonal 593-595

08014 Barcelona

tel.: +34 933 220 542 lub +34 933 227 234

e-mail: polonia@kgbarcelona.org

Ambasada RP w Madrycie

c/Guisando 23 bis

28035 Madrid

Tel.: (+34) 913 736 605,

E-mail: embajada@polonia.es

 

 

Podobne artykuły


11
komentarze: 32 | wyświetlenia: 575
11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 575
11
komentarze: 10 | wyświetlenia: 1838
10
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1046
10
komentarze: 5 | wyświetlenia: 439
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 603
10
komentarze: 8 | wyświetlenia: 825
9
komentarze: 34 | wyświetlenia: 415
9
komentarze: 12 | wyświetlenia: 557
9
komentarze: 124 | wyświetlenia: 438
9
komentarze: 7 | wyświetlenia: 685
9
komentarze: 36 | wyświetlenia: 522
9
komentarze: 10 | wyświetlenia: 723
9
komentarze: 4 | wyświetlenia: 636
9
komentarze: 20 | wyświetlenia: 536
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

No i co to ma być? Tekst zapowiadał się ciekawie, ale zanim się rozpoczął, dochodzimy do adresu Konsulatu Generalnego RP w Barcelonie.
Artykuł zbyt krótki, aby zachęcić nas do urlopu w Hiszpanii. ;)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska