JustPaste.it

Ranking najczęściej popełnianych błędów językowych w internecie

Większość społeczeństwa traci kontakt z pisaniem w chwili opuszczenia murów szkoły, a połowa Polaków nie czyta. W rezultacie w internecie roi się od błędów językowych.

Większość społeczeństwa traci kontakt z pisaniem w chwili opuszczenia murów szkoły, a połowa Polaków nie czyta. W rezultacie w internecie roi się od błędów językowych.

 

Z roku na rok coraz bardziej zwiększamy penetrację internetu, a serwisy webdwazerowe - i nie tylko one - wymagają od nas tworzenia treści. Problem w tym, że większość społeczeństwa traci kontakt z pisaniem w chwili opuszczenia murów szkoły, a połowa Polaków nie czyta książek i gazet. W rezultacie w internecie roi się od błędów językowych.

Wikipedia w jednym ze swoich artykułów opublikowała listę powszechnych błędów językowych popełnianych przez wikipedystów. Zmodyfikowałem lekko tę listę i sprawdziłem jak często poszczególne słowa pojawiają się w internecie. Częstość występowania danej frazy sprawdzałem przy pomocy google metodą: +"poprawna pisownia" -"błędna pisownia" (i na odwrót).

W rezultacie otrzymałem mini ranking błędów językowych najczęściej popełnianych przez polskich internautów. Na liście jest mało błędów ortograficznych, które najczęściej kłują w oczy podczas czytania komentarzy na portalach lub w Naszej Klasie, bowiem próbka wyrazów obejmowała błędy wikipedystów, którzy mają częstszy kontakt z pisaniem niż przeciętni zjadacze chleba. Gdyby jednak znaleźli się zainteresowani przeprowadzeniem szerszych i dokładniejszych badań - zapraszam do współpracy.

Oto ranking najczęściej popełnianych błędów językowych w internecie:

45618001b9bb61a8a2162847e7781214.gif

Najczęstsze miejsca występowania błędów językowych to kontent zapełniany przez internautów: fora dyskusyjne, komentarze pod wiadomościami na portalach czy komentarze do zdjęć w Naszej Klasie. Fraza "na pewno" pojawia się w internecie w błędnej formie 3.7 mln razy, z czego 47% występuje na forach dyskusyjnych, a 11% w portalach (można to sprawdzić w google dodając do wyszukiwanej frazy instrukcję site). Ludzi, którzy skończyli szkoły, nie da się już nauczyć poprawnej pisowni, ale gdyby administratorzy portali uruchomili skrypt, który podczas wyświetlania komentarzy zamieniałby w locie kilkaset najczęstszych błędów na poprawny zapis językowy, to z sieci zniknęłoby 11% błędnej pisowni. Gdyby ten filtr wbudować w fora typu PhpBB - mielibyśmy już ponad połowę polskiego internetu oczyszczoną z błędów. Tylko czy właściciele tych stron są zainteresowani takim działaniem?

Aktualizacja: z zestawienia zostały usunięte wyrazy kończące się na literę -x (np. Linux), których odmiana z końcówką -xie (np. Linuxie) została uznana za błędną, podczas gdy jest ona poprawna (link do decyzji Rady Języka Polskiego w tej sprawie tutaj). Dziękuję Gabrieli i Patrykowi za zwrócenie uwagi.


Przedruk dokonany za zgodą autora

 

Źródło: Sławomir Wilk