Login lub e-mail Hasło   

Ranking najczęściej popełnianych błędów językowych w internecie

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://slawomirwilk.pl/ranking-najczesci(...)rnecie/
Większość społeczeństwa traci kontakt z pisaniem w chwili opuszczenia murów szkoły, a połowa Polaków nie czyta. W rezultacie w internecie roi się od błędów językowych.
Wyświetlenia: 35.114 Zamieszczono 22/07/2009

Z roku na rok coraz bardziej zwiększamy penetrację internetu, a serwisy webdwazerowe - i nie tylko one - wymagają od nas tworzenia treści. Problem w tym, że większość społeczeństwa traci kontakt z pisaniem w chwili opuszczenia murów szkoły, a połowa Polaków nie czyta książek i gazet. W rezultacie w internecie roi się od błędów językowych.

Wikipedia w jednym ze swoich artykułów opublikowała listę powszechnych błędów językowych popełnianych przez wikipedystów. Zmodyfikowałem lekko tę listę i sprawdziłem jak często poszczególne słowa pojawiają się w internecie. Częstość występowania danej frazy sprawdzałem przy pomocy google metodą: +"poprawna pisownia" -"błędna pisownia" (i na odwrót).

W rezultacie otrzymałem mini ranking błędów językowych najczęściej popełnianych przez polskich internautów. Na liście jest mało błędów ortograficznych, które najczęściej kłują w oczy podczas czytania komentarzy na portalach lub w Naszej Klasie, bowiem próbka wyrazów obejmowała błędy wikipedystów, którzy mają częstszy kontakt z pisaniem niż przeciętni zjadacze chleba. Gdyby jednak znaleźli się zainteresowani przeprowadzeniem szerszych i dokładniejszych badań - zapraszam do współpracy.

Oto ranking najczęściej popełnianych błędów językowych w internecie:Najczęstsze miejsca występowania błędów językowych to kontent zapełniany przez internautów: fora dyskusyjne, komentarze pod wiadomościami na portalach czy komentarze do zdjęć w Naszej Klasie. Fraza "na pewno" pojawia się w internecie w błędnej formie 3.7 mln razy, z czego 47% występuje na forach dyskusyjnych, a 11% w portalach (można to sprawdzić w google dodając do wyszukiwanej frazy instrukcję site). Ludzi, którzy skończyli szkoły, nie da się już nauczyć poprawnej pisowni, ale gdyby administratorzy portali uruchomili skrypt, który podczas wyświetlania komentarzy zamieniałby w locie kilkaset najczęstszych błędów na poprawny zapis językowy, to z sieci zniknęłoby 11% błędnej pisowni. Gdyby ten filtr wbudować w fora typu PhpBB - mielibyśmy już ponad połowę polskiego internetu oczyszczoną z błędów. Tylko czy właściciele tych stron są zainteresowani takim działaniem?

Aktualizacja: z zestawienia zostały usunięte wyrazy kończące się na literę -x (np. Linux), których odmiana z końcówką -xie (np. Linuxie) została uznana za błędną, podczas gdy jest ona poprawna (link do decyzji Rady Języka Polskiego w tej sprawie tutaj). Dziękuję Gabrieli i Patrykowi za zwrócenie uwagi.


Przedruk dokonany za zgodą autora

Podobne artykuły


11
komentarze: 172 | wyświetlenia: 721
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 649
7
komentarze: 81 | wyświetlenia: 748
7
komentarze: 2 | wyświetlenia: 451
6
komentarze: 48 | wyświetlenia: 912
5
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1258
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 142075
119
komentarze: 23 | wyświetlenia: 241679
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 111918
90
komentarze: 29 | wyświetlenia: 122465
 
Autor
Dodał do zasobów: Przedruki za zgodą
ArtykułCytat: "Ludzi, którzy skończyli szkoły, nie da się już nauczyć poprawnej pisowni, ale gdyby administratorzy portali uruchomili skrypt, który podczas wyświetlania komentarzy zamieniałby w locie kilkaset najczęstszych błędów na poprawny zapis językowy, to z sieci zniknęłoby 11% błędnej pisowni. Gdyby ten filtr wbudować w fora typu PhpBB - mielibyśmy już ponad połowę polskiego internetu oczyszczoną z ...  wyświetl więcej

Ileż to razy widzę zapis "z kąd" to tylko iść się pociąć. Zabrakło mi też tutaj słowa "wziąść" (lub nie zauważyłem), które jest równie wielkim utrapieniem dla czytającego.

  exangel7,  22/07/2009

Tego typu artykuł wraca uwagę na błędy. Dla mnie osobiście edukacyjne przypomnienie pewnych zasad i dobre przykłady. Plus ;)

  netgear,  22/07/2009

"Problem w tym, że większość społeczeństwa traci kontakt z pisaniem w chwili opuszczenia murów szkoły, a połowa Polaków nie czyta książek i gazet."

Moim zdaniem doskonała diagnoza. Ten problem z upływem czasem, będzie się niestety zwiększać.

większości tych problemów by nie było gdyby nie skomplikowana ortografia i gramatyka naszego języka...

Sporo tych błędów (szczegulnie te z końca) to zwyczajne literówki, jednak te błendy "nieliterówki" są przerażające. Aż dziw mnie bierze, że 19% "ankietowanych" pisze swojsko brzmiące "tylnie koło". Musze przyznać, że nie byłem świadom nie poprawności zwrotu z punktu pierszego, myślałem że jest to poprawne. Kiedy tak piszem to (tj. poprzednie) zdanie, uświadomiłem sobie błąd w metodologji badań. Zw ...  wyświetl więcej

Nie ma ludzi idealnych,jestem w 100% pewny,że każdy z nas czytelników eioba robi byki nawet jeśli twierdzi że nie robi;)
Nie będę pokazywał palcem,ale kilka razy widziałem starych wyjadaczy z eioba na robieniu byków tak drastycznych że zawstydziłby się uczeń szkoły podstawowej,ale z racji tego ze sam robię byki nie będę tu mieszał ludzi z błotem bo lepszy nie jestem.Nasz język cały czas sie ...  wyświetl więcej

  thot,  25/07/2009

Bardzo ciekawy artykuł :) przyznam, że pisownia 95% przytoczonych przykładów była mi znana, ale znalazło się parę wyrazów o których nie wiedziałem, że są błędne np. "IPN'ie".

  Bezi,  26/07/2009

Nie jestem pewien, czy wszystkie z tych "błędów" są naprawdę błędami. Normy językowe się zmieniają nieustannie i forma, która kiedyś była niedopuszczalna jest w tym momencie poprawna, choćby dlatego, że była powszechnie używana. Chodzi mi o zwroty typu "v-ce mistrz". Jest to skrótowa wersja angielskiego vice i już wiele, naprawdę wiele razy widziałem ją na drzwiach w biurach, domach kultury i szko ...  wyświetl więcej

  kasik4,  26/07/2009

wiele swoich błędów które popełniam tutaj zauwazylam.Masz racje

Tak, błędy ortograficzne potrafią załamać człowieka.

akuje mi tu
wziąść, z kad, ktury, zeczy...

Ale to są już błędy popełniane przez gimnazjalistów.

A skąd wiesz, że to gimnazjaliści popełniają takie błędy? Jakieś statystyki?

Zwrotu "dużą literą" też nie można uznać za poprawny, gdyż w polskiej ortografii nie ma "dużych" liter - są tylko "wielkie".

Maciej Dudkowski:
W pierwszym zdaniu Twojej wypowiedzi jest błąd. Nie piszę się "błendy", tylko "błędy". ;)

Artykuł dość ciekawy, pozdrawiam :)

  Stecka,  27/07/2009

Nie wyobrażam sobie, jak można napisać "czeci" zamiast trzeci...

Wiekszosc bledow jezykowych wynika z czystego lenistwa, 'lewych zaswiadczen o dysortografii', sciagania prac pisemnych z internetu itd. Wiele prac dyplomowych jest kupionych, skopiowanych, az wstyd. Ludziom nie chce sie zajrzec do slownikow. Ja tez mam klopot z ortografia, ale ze slownika korzystam. Mozna sie zalamac, kiedy osoby z dr przed nazwiskiem pisza 'rownierz', 'zadko', itd.

Brakuje mi tu tylko "po za" ;)

  Darwolf  (www),  08/08/2009

Można jeszcze dorzucić jeden rażący pleonazm: "dlatego, bo..."

  puma,  15/08/2009

Nasza ortografia jaka jest każdy widzi :) do prostej na pewno nie należy ,aleeee te byczki zawsze można sprawdzić, a w wielu portalach podkreślają się na czerwono. Więc do roboty leniuszki:)

A co z niezapomnianym "okresem czasu"?
Postulowane w tekście wbudowanie skryptów korygujących w silniki stron, to nic innego jak maskowanie problemu, leczenie objawów zamiast przyczyn. Inna sprawa że jeśli ktoś chce, to ma szeroki wybór "sprawdzaczy", działających po stronie użytkownika.

"Aktualizacja: z zestawienia zostały usunięte wyrazy kończące się na literę -x (np. Linux), których odmiana z końcówką -xie (np. Linuxie) została uznana za błędną, podczas gdy jest ona poprawna (link do decyzji Rady Języka Polskiego w tej sprawie tutaj). Dziękuję Gabrieli i Patrykowi za zwrócenie uwagi."

Tutaj jest poprawny link do tej uchwały: http://www.rjp.pan.pl/index.ph(...)emid=68

świetny zbiór!

Co tam błędy, ważne że wiadomo o co chodzi

  geem8,  30/10/2015

wg, mnie "ilość gatunków" jest jak najbardziej poprawna i wyrażona jest określoną liczbą (wartością), a "liczba gatunków" błędna, bo "liczba" (pojęcie abstrakcyjne wg. wiki) to określenie konkretnej wartości matematycznej w zapisie dziesiętnym lub binarnym. Liczba słoni, liczba koni, liczba ludzi ... - nie istnieje coś takiego w odróżnieniu od ich ilości - zbioru wyrażonego matematycznie liczbą.

  pwz  (www),  29/11/2016

Te błędy popełniają nawet ludzie zajmujący się pisaniem zawodowo, dlatego warto raz na jakiś czas sobie takie rzeczy przypomnieć. Po prostu ;)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska