JustPaste.it

Piramidy - jeszcze inne własności.

Czy historycy znajdą w opisach wzmianki przedstawionych możliwości ?

Jeszcze jedna tajemnica piramid.

Opisane niżej doświadczenie wskazuje, że w starożytności istniały możliwości podnoszenia ciężarów przy użyciu prostego do wykonania w tamtych czasach podnośnika.

Piramida to nie tylko figura geometryczna czy budowla starożytna. Wyliczenia wskazują, że zespół dwóch piramid jest maszyną prostą. Pomiędzy włożone w siebie, ułożone wierzchołkiem ku dołowi dwie piramidy wystarczy wsypać piasek aby urządzenie stało się podnośnikiem. Wypadkowa sił skierowana jest ku górze a jej wartość zależy od kąta pochylenia ścian. Wsypany pomiędzy ściany piasek pozwala na podniesienie ciężaru ułożonego na wewnętrznej piramidzie. Wprawione w ruch (drgania) drobiny piasku np. poprzez stukanie w ściany podniosą niewielki ciężar. Czterech ludzi zaopatrzonych w drągi rys. 1 , ustawionych ze wszystkich stron piramidy tworząc dźwignię czyni z niej narzędzie mogące podnosić ogromne ciężary. Osypujący się piasek stanowi podłoże pozwalające utrzymać ciężar na coraz to wyższym poziomie.

                                                        Rys. 1

 

                                                                        

Z doświadczeń prowadzonych w skali mikro wynika, że wysokość podnoszenia zależna jest od wartości ciężaru w stosunku do wielkości piramidy. Na wykonanych z papieru piramidkach stoi 5 kg.

 

                                                               Rys. 2

Układając stos kilku piramid ciężar można podnieść wysoko podnosząc po kolei poszczególne elementy konstrukcji rys. 3

                                                             Rys. 3

Przedstawione na rysunkach piramidy zapewniają małą stabilność wzniesionej konstrukcji.

                                                            

Większą stabilność można zapewnić używając piramidy o innej konstrukcji rys. 4.

 

                                                                                

Takie formy piramid (o wielu stopniach) były budowane np. w Gizie.

                                                                    

                Przedstawionym urządzeniem bardzo szybko i bez wielkiego wysiłku można podnieść duży ciężar używając dźwigni a praktyczny czas podnoszenia zależny jest od czasu dosypywania piasku pomiędzy ściany piramid. W doświadczeniu na zdjęciach we wszystkich piramidkach razem znajduje się 0,67 kg piasku. Na jedną przypada ok. 0,22 kg .Nie wiadomo jakich sposobów używali nasi przodkowie ustawiając wysoko zadziwiającej wagi elementy kamienne.

                 Jest możliwe, że tego rodzaju techniczne rozwiązanie wykorzystano do budowy piramid lub wznoszenia innych monumentalnych, starożytnych budowli. Podnośnik mógł być również wykorzystywany do prac transportowych w podobny sposób jak np. śluzy na rzekach. Od stacji podnoszącej do kolejnej stacji podnoszącej można przetaczać ciężar w poziomie lub staczać po niewielkiej równi pochyłej korzystając z pomocy sił przyciągania. W ten sposób czas transportu można znacznie przyśpieszyć oraz znacząco ograniczyć ilość ludzi i zwierząt zatrudnionych w transporcie. Hipoteza wydaje mi się prawdopodobna. Opisane narzędzie mogło być bardzo przydatne w budownictwie.  Budując piramidę można podnosić ciężar ze stopnia na stopień bez konieczności budowy ramp i wciągania po nich ciężarów. Uważam, że po odkryciu wielokrążków ta kłopotliwa w zastosowaniu maszyna uległa zapomnieniu. Być może możliwości jakie posiada podnośnik piaskowy to jedna z podstawowych przyczyn uwielbienia piramid przez starożytnych – to też piramida ale odwrotnie ustawiona. Przy użyciu kilku podnośników w poziomie można podnieść kilkadziesiąt ton. Tak wynika z teoretycznych rozważań. Pasjonatom polecam sprawdzenie działania przedstawionego podnośnika w warunkach rzeczywistych. Jest możliwe, że to archaiczne urządzenie (unowocześniona wersja) może okazać się przydatne w dzisiejszych czasach, np. tam gdzie dostarczenie ciężkiego sprzętu jest niemożliwe lub nieopłacalne.

Istnieją hipotetyczne, znacznie ważniejsze od opisanych możliwości układów piramidalnych. O tym w następnym artykule.

Tadeusz Pycior                                                   

tadeuszpycior@wp.pl

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dopisano 16.09.2009

Wstęp zawiera pytanie "Czy historycy znajdą w opisach wzmianki przedstawionych możliwości ?".

Jest błędem nie odpowiedzieć na to pytanie.

Odp. Jest niemożliwe aby historycy znaleźli wyżej wymienione wzmianki.

Historycy nie znają przedstawionych możliwości.

Tadeusz Pycior