JustPaste.it

Szkoła- (nie)TRUDNY wybór

Wybór szkoły ponad gimnazjalnej to naprawdę trudny wybór w tym artykule dowiecie się czym się kierować w doborze szkoły .

Wybór szkoły ponad gimnazjalnej to naprawdę trudny wybór w tym artykule dowiecie się czym się kierować w doborze szkoły .

 

SZKOŁA- ( NIE)TRUDNY WYBÓR

Wybór szkoły ponadgimnazjalnej to naprawdę bardzo trudny wybór. W wyborze szkoły trzeba się kierować wieloma względami. Po pierwsze musimy się zastanowić co będzie dla nas lepsze, czy chcielibyśmy od razu mieć zawód, czy kształcić się dalej i dostać się na wymarzone studia i w konsekwencji podjąć  prace.

Na samym początku , tak jak w cześniej wspomniałem trzeba się określić  jaki typ szkoły mamy obrać , wiadomo przecież, że będzie to decyzja,przez którą będzie uzależnione prawie całe życie.  Jeśli po opuszczeniu murów gimnazjum macie dosyć już wieloletniego obcowania z nauką to powinniście wybrać takie szkoły w których po trzech, czterech latach można podjąć pracę. W Polsce rozpatrujemy dwa typy szkół:

  • Zasadnicza Szkoła Zawodowa(ZSZ)
  • Technikum

Jeśli chodzi o ZSZ to jest to szkoła, która jest programowo podobna do programu gimnazjum. Oprócz normalnych zajęć lekcyjnych , są także praktyki zawodowe. Na końcu nauki uczeń może podejść do nieobowiązkowego egzaminu zawodowego. Uczeń dostaje dyplom potwierdzający jego kwalifikacje zawodowe. Po odbytej nauce uczeń może się dokształcić w liceum ogólnokształcącym jest to liceum uzupełniające- dwu letnie

Kolejną grupą szkół którą wymieniłem powyżej - są to technika. Jest to szkoła o szczeblu średnim o profilu technicznym. Jest to szkoła w której edukacja trwa cztery lata. Po ukończonej edukacji w technikum otrzymuje się dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe , podobnie jak w ZSZ . Uczeń uczęszczający do technikum , w czwartej klasie ma możliwość podejścia do egazimnu dojrzałści (matura) i ponadto musi zdać egzamin zawodowy. Oprócz zwykłych przedmiotów , uczeń technkum uczy się także przedmiotów zawodowych i uczęszcza na praktyki podobnie jak w zawodówce.

Coraz mniej absolwentów gimnazjum decyduje się na wyższy szczebel edukacyjny jakim jest Liceum Ogólnokształcące (LO). Uczniowie wolą od razu mieć zawód i zakończyć edukacje.

W LO uczniowie uczą się trzy lata i na końcu roku przystępują do matury. Mają takie same przedmoty jak w gimnazjum, tylko o wyższym szczeblu naukowym. Są różne licea , różne profile.

Szkołę powinno wybierać się zgodnie ze swoimi upodobaniami , zainteresowaniami. Nikt nie powinien wywierać na nas wpływu na wybór szkoły. 

Myślę, że ten artykuł pomoże wam w wyborze właściwej szkoły i co za tym idzie i przyszłości.