Login lub e-mail Hasło   

Życie w kredycie

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.e-sezam.pl/index.php/bankikre(...)redycie
Przyzwyczajenia kredytowe w Polsce i na zachodzie europy.
Wyświetlenia: 1.492 Zamieszczono 26/07/2009

Choć daleko nam jeszcze do przyzwyczajeń obywateli ze starej 15tki krajów należących do UE to i w  Polsce kredyt jest od kilku lat najbardziej popularnym sposobem na realizację planów i zamierzeń przeciętnego Kowalskiego. Nasze pensje ciągle rosną, ale też coraz szybciej rosną nasze wydatki – to sprawia, że szukamy alternatywnych sposobów na załatanie naszych dziur w budżecie domowym.

 Po boomie na kredyty hipoteczne, przyszedl  boom na szybkie kredyty gotówkowe i nawet widmo światowego kryzysu nadciagajace nad Polskę nie jest w stanie odstraszyć nas od zaciągania kolejnych pożyczek. Tym bardziej, że banki wciąż prześcigają się w promocyjnych ofertach pożyczek (na dowód, dla emerytów, wydłużone okresy spłaty zobowiązań itp.),a współpraca z firmami doradztwa finansowego, pośredniczącymi w dystrybuowaniu ich produktów kwitnie – co dodatkowo, dzięki profesjonalizmowi doradców finansowych, napędza koniunkturę.

 Już na chwile obecną połowę wydatków z naszych portfeli stanowią zobowiązania wobec banków i instytucji finansowych. Wartość kredytów hipotecznych osiągnie w tym roku kwotę ok. 40 mld zł (prognoza ZBP), a zdaniem Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową wartość zadłużenia z tytułu kredytów konsumpcyjnych może przekroczyć w 2012 r. 170 mld zł, o 40 proc. więcej niż obecnie. Dodatkowe pieniądze z banków przeznaczamy na bardzo różne cele, a głównym motywem decyzji pożyczkobiorcy jest tani kredyt i szybko dostępne środki pieniężne. Jest to zdecydowanie lepsza metoda na zakup dóbr konsumpcyjnych, niż realizowanie marzeń dopiero po kilku, kilkunastu latach oszczędzania, jak to miało miejsce w przypadku naszych dziadków. Mimo tak dużego zadłużenia naszego społeczeństwa, Polska tak naprawdę dopiero raczkuje, jeśli chodzi o wyniki sprzedaży kredytów. Obywatele krajów Europy Zachodniej mają w tej materii o wiele większe doświadczenie. Nasz udział w europejskim rynku sprzedaży kredytów w porównaniu z Włochami, Hiszpanią, Francją czy Wielką Brytanią jest mikroskopijny. Z roku na rok dystans ten jednak maleje, a jeżeli światowy kryzys ominie jednak Polskę, jest wielce prawdopodobne, że nasi rodacy bedą powiekszać w szybkim tempie swoje zadłużenie. Na uwagę przyszłych kredytobiorców zasługuje fakt, że kredyty znów są tańsze. Według analityków finansowych w drugiej połowie roku ma sie również poprawić sytuacja na rynku mieszkaniowym.    

 Również obecna sytuacja w naszym kraju, biorąc pod uwagę strukturę zadłużenia, jest stabilna i nie rodzi obaw. Niewielki odsetek złych kredytów to dobra wiadomość dla banków, których strategie działania opierają się na tych wynikach. To prowadzi do prawidłowych metod oceny własnego ryzyka związanego ze wzbogacaniem oferty kredytowej i poszerzaniem grona kredytobiorców.

 http://www.e-sezam.pl

Podobne artykuły


39
komentarze: 30 | wyświetlenia: 28914
17
komentarze: 7 | wyświetlenia: 1272
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 4733
9
komentarze: 12 | wyświetlenia: 1295
42
komentarze: 17 | wyświetlenia: 6548
33
komentarze: 30 | wyświetlenia: 21364
28
komentarze: 29 | wyświetlenia: 17959
29
komentarze: 15 | wyświetlenia: 22417
25
komentarze: 10 | wyświetlenia: 22692
19
komentarze: 12 | wyświetlenia: 21543
17
komentarze: 9 | wyświetlenia: 4753
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Nie do końca się zgadzam z twierdzeniem, że po boomie na kredyty hipoteczne przyszedł boom na pożyczki gotówkowe. To nie boom tylko przeniesienie akcji kredytowej przez banki po wycofaniu się z kredytów mieszkaniowych. Dlaczego? Wiadomo - banki żyją z pożyczania pieniędzy. Po krachu na rynku hipotecznym banki wycofały się z kredytowania nieruchomości. W obawie przed utratą płynności zaczęły gromad ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska