Login lub e-mail Hasło   

Po co nam te części ciała?

W większości są spadkiem po zwierzęcych przodkach i wydają się nam bezużyteczne. Tymczasem bez linii papilarnych, kości ogonowej, palców u stóp życie człowieka byłoby...
Wyświetlenia: 56.782 Zamieszczono 30/07/2009

... bardzo trudne. Podobnie jak bez brwi, gęsiej skórki i innych drobiazgów.

TRZECIA POWIEKA

Różowy fałd w kąciku oka to resztka migotki. To pozostałość po kręgowcach sprzed 400 mnl lat, które żyjąc w wodzie, wykształciły trzecią powiekę. Mają ją ptaki, niektóre płazy, ryby (np. rekiny) i ssaki (np. psy, koty). U człowieka pełni funkcję ochronne - osadza się na niej to, co wpadnie nam do oka.

LINIE PAPILARNE

Rowki i zgrubienia, które mamy na palcach rąk, a także i stóp to swoisty mechanizm antypoślizgowy. Gdybyśmy nie mielilinii papilarnych, trzymanie szklanki w dłoniach byłoby bardzo utrudnione, a stopy ślizgałyby się w klapkach.

BRWI I RZĘSY

I te drobne, i te bardzo krzaczaste brwi pełnią ważną funkcję: zatrzymują pot, który spływałby do oczu. Dodatkowo skurcz mięśni marszczących brwi powoduje, że na nasadzie nosa powstaje fałd, który chroni oczy przed ostrym światłem  padającym z góry. Rzęsy zatrzymują drobinki kurzu.

PAZNOKCIE

Wbrew powszechnemu przekonaniu, paznokcie nie służą do ozdoby :) Są zbudowane z keratyny - białka, które tężeje na powietrzu i zamienia się w twardą skorupę. Jej zadaniem jest ochrona i usztywnienie palców. Gdybyśmy nie mieli paznokci, opuszki palców przy lżejszym dotyku odginałyby się. Nie bylibyśmy w stanie niczego rozpoznać dotykiem.

PALCE U STÓP

Zapewniają stabilność i utrzymanie kierunku podczas chodzenia i biegania. Nic dziwnego, że w starożytności obcięcie dużego palca u nogi było sposobem unieszkodliwienia pojmanego wroga. Najmniejszy palec wydaje się zbędny, można bez niego chodzić. Tymczasem wykorzystywany jest do przeszczepów: zajmuje miejsce brakujących kciuków u rąk.

JABŁKO ADAMA

To inaczej grdyka. Jest to wystająca część krtani, zbudowana z chrząstki. Wbrew nazwie mają ją nie tylko mężczyźni, także kobiety, tyle że mniejszą. Powiększa się gdy mężczyźni przechodzą mutację. nazwa jest pamiątką po biblijnym Adamie, któremu ponoć jabłko (to odEwy) utkwiło w gardle. Bez tej chrząstki mężczyźni mówiliby takim głosem jak kobiety.

KOŚĆ OGONOWA

To pozostałość po ogonie, który naszym przodkom służył do utrzymania równowagi podczas wędrówek po drzewach. Dziś jest miejscem, do którego przyczepione są mięśnie, łączy kości miedniczne oraz biodra. Dwumiesięczny płód ma wykształcony kręgosłup zakończony doskonale widocznym ogonkiem, który wkrótce zanika.

WYROSTEK ROBACZKOWY

Nasi przodkowie potrzebowali go do trawienia pokarmów roślinnych. Dziś człowiek może bez niego żyć. Ale zdaniem niektórych naukowców w naszym ciele pełni on funkcję magazynu bakterii ułatwiających trawienie.

GĘSIA SKÓRKA

Podnoszenie się włosków na rękach jest pozostałością po jeżeniu sierści u ssaków. Dziś jest to jednak reakcja obronna skóry nie tylko na zagrożenie, ale też na niską temperaturę. Podnoszone malutkimi mięśniami włoski mają ochronić nas przed chłodem.

Podobne artykuły


11
komentarze: 172 | wyświetlenia: 714
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 645
7
komentarze: 81 | wyświetlenia: 741
7
komentarze: 2 | wyświetlenia: 442
6
komentarze: 48 | wyświetlenia: 906
5
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1253
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 142069
119
komentarze: 23 | wyświetlenia: 241645
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 111902
90
komentarze: 29 | wyświetlenia: 122458
 
Autor
Dodał do zasobów: Julial
Artykuł

Powiązane tematy

  drake,  01/08/2009

A ja zawsze zastanawiałam się jaką funkcję dla organizmu mężczyzny spełniają sutki. Czy oprócz walorów estetycznych maja one jakies praktyczne zastosowanie?.

  kasik4,  01/08/2009

Nie wiesz?Mozna je szczypać i ssać jak damskie:)hehe.

  teloch  (www),  01/08/2009

O sutkach nawet pisałem u siebie - http://www.neurotyk.net/2008/0(...)es-yes/ - w skrócie: "Mężczyźni mają sutki, bo są one pozostałością po naszym życiu płodowym – w końcu każdy z nas na początku był kobietą.".

Ciekawy zbiór faktów, jednak co do interpretacji bym się spierał. linie papilarna jakoś specjalnie nie ułatwiają trzymani

...  wyświetl więcej

Linie papilarne zgodzę się że służą tylko i wyłącznie do zmniejszenia poślizgu przy kontakcie np z przedmiotami, dodatkowo funkcję tą ułatwia wydzielany szczególnie w sytuacjach stresowych pot nawilżający i zmiękczający skórę.
Z paznokciami biorąc fakt na zdrowy rozsądek się nie zgodzę, Puczki palców nie wyginają się w 3 strony więc nie będą wyginać się też w 4-tą (chociaż ktoś może sobie p ...  wyświetl więcej

Nie! Człowiek nigdy nie miał pazurów! Proszę dokształcić się z antropogenezy.

A kto powiedzial ze czlowiek pochodzi od malpy? Teoria Darwina nie jest udowodniona. Istnieje za duzo luk.

"A kto powiedzial ze czlowiek pochodzi od malpy? Teoria Darwina nie jest udowodniona. Istnieje za duzo luk. "

yłoby bardzo dziwne gdyby odnalazły się wszystkie etapy ewolucji wiedząc,że człowiek jest na świecie kilka mln lat -.-

A znasz jakąś inną w miarę wiarygodną teorię? Z chęcią ją poznam:)

Droga autorka, gdzie w Biblii jest mowa o jabłku???

drogi Jerzy! a czym wąż wabił Ewę? no czym?! jabłkiem!

Panie Jerzy, no jak to gdzie? w księdze rodzaju rzecz jasna ;-)

Jesus is answer. :)

Pozwoliłem sobie na małą satyrę mam nadzieje że autor nie będzie maił mi tego za złe.
Trzecia powieka służy do przymykania oka na kity w filmach.
Linie papilarne żeby łapać bandziorów.
Brwi i rzęsy żeby się podrywać, panie rzęsami panowie brwiami.
Paznokcie, no żeby się podrapać i nie zwariować jak coś swędzi.
Palce u stóp wspomagają celowanie przy kopaniu dołów. ...  wyświetl więcej

  Strzyga  (www),  23/01/2011

Panie Tomaszu, Pana wersja jest o wiele ciekawsza :)

Wszystko wyniki ewolucji

  Strzyga  (www),  23/01/2011

Nigdy się w sumie nie zastanawiałam do czego te części ciała są mi potrzebne więc czytałam z zaciekawieniem zerkając przy tym na te omawiane, oczywiście nie na wyrostek i nie na własną kość ogonową. Prawdą jest że nic nie bierze się i nie dzieje się z przypadku...wszystko jest w życiu przemyślane :)

  devy  (www),  19/10/2011

Najbardziej zaskoczyła mnie kość ogonowa. Jednak nadal nie wiem po co nam wyrostek robaczkowy.

Wyrostek robaczkowy to tez pozostałość po "naszych przodkach", podobnie jak kość ogonowa...Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska