JustPaste.it

Łysienie

Wzmożone wypadanie włosów stanowi problem, który dotyczy zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Na łysienie uskarżają się osoby w różnym wieku.

Wzmożone wypadanie włosów stanowi problem, który dotyczy zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Na łysienie uskarżają się osoby w różnym wieku.

 

Zarówno młodzi, jak i starsi miewają kłopot z nadmierną utratą włosów. Skąd to się bierze?

Przyczyny wypadania włosów

Powodów, dla których nasza czupryna staje się coraz rzadsza, a włosy cieńsze jest mnóstwo. Działania ludzi mają wpływ na stan naszych włosów. Jednak wpływają one na ich kondycję tylko w niewielkim stopniu. Poza tym takie czynniki powodujące wzmożone wypadanie włosów łatwo wyeliminować. Do takich działań człowieka należy uboga w składniki odżywcze i witaminy dieta, narażanie włosów na szkodliwe czynniki mechaniczne, czyli czesanie, używanie prostownic oraz lokówek, czy szkodliwe zabiegi kosmetyczne (farbowanie, trwałą ondulacja). Ponadto narażanie włosów na działanie promieniowania ultrafioletowego również niesie ze sobą daleko idące konsekwencje. Jednak główną przyczyną łysienia są predyspozycje genetyczne.

Łysienie androgenowe

Najbardziej powszechnym i najczęściej spotykanym typem łysienia jest łysienie androgenowe. Ten typ łysienia jest najbardziej charakterystyczny dla mężczyzn, choć i kobiety skarżą się na ten problem. Łysienie androgenowe spowodowane jest męskim hormonem – dihydrotestosteronem. Pod wpływem tego hormonu cebulki włosa ulegają degradacji. Powoduje to, że włosy stają się słabsze, są cieńsze i skłonne do wypadania.  U mężczyzn łysienie androgenowe ma charakter miejscowy. W pierwszej kolejności mężczyźni tracą włosy na czołowych zakolach, następnie łysina stopniowo przemieszcza się ku tyłowi. Natomiast u kobiet łysienie androgenowe powoduje przerzedzenie włosów, dzięki czemu problem ten jest łatwiejszy do zamaskowania.

Inn typy łysienia

Choć łysienie androgenowe ma powszechny charakter i występuje najczęściej, to spotyka się także inne typy łysienia.

Z łysieniem bliznowaciejącym mamy do czynienia wówczas, gdy mieszki włosowe zostaną uszkodzone na skutek choroby organizmu. Łysienie bliznowaciejące należy do trwałych łysień wrodzonych lub nabytych. Do wrodzonych należą między innymi: wrodzony niedorozwój skóry, znamię łojowe. Ten typ łysienia może być przejawem takich chorób, jak: liszaj płaski, toczeń rumieniowaty czy twardzina skóry.

Łysienie plackowate to utrata włosów w skupiskach o kształcie owalnym lub okrągłym. Zwykle zaczyna się w małych skupiskach, a następnie powiększa swój zasięg. Łysienie tego typu występuje najcześciej na skórze głowy, ramionach i brwiach. Może  jednakże wystąpić w każdym miejscu ciała, gdzie rosną włosy.

Łysienie telogenowe ma charakter przejściowy.  Ten typ łysienia polega na przejściu znacznej liczby włosów w fazę spoczynku (telogenu). Powoduje to zwiększoną utratę włosów po kilku miesiącach. Przyczyną łysienia telogenowego mogą być różne stany chorobowe, między innymi: anemia, niedoczynność tarczycy, stres. Łysienie tego typu ustępuje, gdy czynniki chorobowe zostaną zlikwidowane. Innymi słowy – jeśli wyleczymy się z chorób, wypadanie włosów nie będzie postępować.

Preparaty przeciw łysieniu

Ponieważ najczęstszą przyczyną łysienia jest nadprodukcja dihydrotestosteronu (DHT), większość preparatów przeciw łysieniu zawierają zwykle substancje przeciwdziałające temu hormonowi.  Wśród witamin i minerałów mona wyróżnić takie, które stosowane w odpowiedniej kombinacji mają znaczący wpływ na Alpha 5 Reductase, powodując zatrzymanie tworzenia się dihydrotestosteronu.