JustPaste.it

Usuwanie rozstępów

Rozstępy tworzą się na poziomie skóry właściwej, a ich powstawanie wiąże się z upośledzeniem fibroblastów.

Rozstępy tworzą się na poziomie skóry właściwej, a ich powstawanie wiąże się z upośledzeniem fibroblastów.

 

Fibroblasty to komórki odpowiedzialne za produkcję 2 rodzajów białek: kolagenu i elastyny.

Pojawienie się rozstępów jest z reguły bezobjawowe, ale może być połączone z delikatnym odczuciem świądu, rzadziej pieczenia i bólu.

Fazy ewolucyjne rozstępów

W 1 fazie – zapalnej rozstępy mają kolor czerwony, czerwonowinny lub czerwononiebieski, są równolegle ułożone. W tej fazie da się mamy największe szanse by się ich pozbyć.

2 faza – zanikowa czerwone pasma ulegają rozjaśnieniu i zmniejszeniu. Ponieważ nie ma już możliwości przywrócenia stanu skóry właściwej na skórze pozostają widoczne białe prążki wyczuwalne przy dotyku. W tej fazie można przystąpić do leczenia. Lecz nie usuniemy rozstępów w 100%.

Przyczyny występowania rozstępów

Zwiększony poziomu estrogenów przyczynia się w pewnym stopniu do zwiększenia możliwości pojawienia się rozstępów. Niewłaściwa, uboga w składniki odżywcze (witaminy, mikro- i makroelementy) dieta. Skłonności genetyczne. Stosowanie leków zawierających glikokortykosteroidy przyczynia się między innymi do ścieńczenia naskórka, zahamowania syntezy kolagenu w skórze właściwej. Zwiększony poziom kortyzolu (hormonu kory nadnerczy) we krwi.

Profilaktyka

Lokalne stosowanie kremów, żeli, olejków i preparatów na bazie roślinnej, elastyny, kolagenu, biostymoliny, witamin, preparatów łożyskowych itd.

Unikanie częstych wahań wagi.

Odpowiednia dieta, zapewniająca wystarczające dawki witamin (głownie A, E, PP, B5) oraz mikroelementów (zwłaszcza cynku i krzemu).

Gotowe preparaty lecznicze.

Metody usuwania rozstępów

Dermabrazja

Dermabrazja jest procedurą, w której za pomocą ręcznego ścierania skóry.

Nie powinno się wykonywać zabiegu w przypadku następujących zaburzeń:

  • zaburzenia systemu odpornościowego,
  • niezdiagnozowane zmiany,
  • problemy z pigmentacją,
  • niedawne wybuchy opryszczki,
  • cukrzyca niestabilna,
  • brodawki,
  • aktywny trądzik różowaty,
  • aktywny trądzik sączący (stadium 3-4).

Zabieg laserowy CO2

Jest to niezwykle precyzyjne narzędzie chirurgiczne używane w wielu dziedzinach medycyny estetycznej. Laser emituje wiązkę światła pochłaniającą wewnątrz i zewnątrzkomórkową wody. Gdy dochodzi do absorpcji energii przez uwodnioną tkankę, zaczyna ona odparowywać i wytwarza się sfera koagulacji, dzięki której nie ma nadmiernego krwawienia.

Zabiegu laserem nie powinno się stosować na skórze, która:

  • ma skłonność do powstawania blizn przerosłych,
  • aktywne infekcje.

Leczenie farmakologiczne

Kremy są inna metodą zabieganiu powstawania rozstępów. Zawierają składniki podwyższające zdolność rozciągania się elastyny. Tajemnica ich skuteczności tkwi w substancji znanej pod nazwą olejek EMU. Potrafi przedostać się do głębszych warstw skóry i działać na tkanki tam się znajdujące. Kremy są najpopularniejszym środkiem na usuwanie rozstępów, korzystają z niego zarówno kobiety jak i mężczyźni.

Chirurgiczne usuwanie rozstępów

Polega na wycięciu kawałka skóry dotkniętego rozstępami, zabieg niestety pozostawia blizny.

Mikrodermabrazja

Jest metodą mechanicznego złuszczania naskórka warstwa po warstwie. Polega na ścieraniu warstw naskórka za pomocą specjalnego urządzenia wyposażonego w głowice ścierajace, pokryte kryształkami naturalnego diamentu. Ten zabieg usuwania rozstępów skutecznie regeneruje i odmładza skórę.

Zalety mikrodermabrazji:

  • eliminacja nadmiernego rogowacenia, suchości i uszkodzeń posłonecznych,
  •  zabieg jest bezbolesny,
  • możliwość częstego powtarzania,
  • przyspieszenie krążenia krwi i limfy,
  • wzmocnienie zdolności obronnych skóry.