JustPaste.it

Budujmy z głową.

Aby dokładnie zaplanować rodzaje i kolejność prac celem maksymalnego skrócenia czasu ukończenia budynku musimy zapoznać się z zakresem działania specjalistów.

Aby dokładnie zaplanować rodzaje i kolejność prac celem maksymalnego skrócenia czasu ukończenia budynku musimy zapoznać się z zakresem działania specjalistów.

 

  Kiedy zapada decyzja o budowie domu stajemy przed wieloma dylematami związanymi z doborem specjalistów niezbędnych do jego realizacji. Nie zależnie od tego czy mamy nieograniczony budżet inwestycji czy wyliczone wszystko co do złotówki chcielibyśmy współpracować z rzetelnymi, znającymi się na swoim fachu i najtańszymi specjalistami. Jednym z takich specjalistów którego uczestnictwo w budowie jest praktycznie nieodzowna jest geodeta.

     Praktycznie rzecz biorąc jego obecność na terenie inwestycji potrzebna jest przez cały czas jej trwania. Na samym początku to geodeta musi z ogromną dokładnością oznaczyć w terenie punkty załamania granic obszaru na którym trwać będą prace. Wznowienie granic działki nie jest niczym innym jak zaznaczeniem punktów załamania na podstawie współrzędnych które na podstawie zgłoszenia pracy geodezyjnej otrzymuje z Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej znajdującej się w gminie w której granicach znajduje się działka. Geodeta oprócz współrzędnych działki potrzebuje również współrzędnych punktów poligonowych znajdujących się jak najbliżej inwestycji. Na podstawie tych danych geodeci przy pomocy instrumentu geodezyjnego są w stanie określić bardzo dokładnie przebieg granic.

31e01acdefca584003b53097e8aa225c.jpg

     Powyższe czynności geodezyjne są jednymi z pierwszych jakie wykonuje się rozpoczynając jakąkolwiek budowę. Geodeta jest jednym z pierwszych specjalistów którzy przygotowują teren pod inwestycję i sporządza mapki bez których nie można nawet rozpocząć prac projektowych. Po ustaleniu granic nikt inny jak geodeta sporządza mapę do celów projektowych działki lub terenu inwestycji na podstawie której projektant może zaplanować położenie budynku względem granic. Kiedy inwestor dysponuje już kompletnym projektem wraz z pozwoleniem na budowę geodeta wytycza w terenie gabarytowy obrys budynku i dopiero wtedy na teren prac może wjechać ciężki sprzęt budowlany i rozpocząć roboty przy wykopach. Wbrew pozorom to tylko niewielka część uczestnictwa w budowie które powinien realizować geodeta. Zaraz po wybraniu gruntu przez koparkę geodeta wraca na budowę i tyczy położenie wszystkich ścian zewnętrznych i wewnętrznych budynku i dokładne położenie fundamentów. Dopiero wówczas prace budowlane mogą ruszyć pełną parą i do skończenia pierwszej kondygnacji geodeci mają czas na inne prace niezbędne do prawidłowego funkcjonowania budynku. Mowa tu o wszystkich przyłączach zwanych potocznie „mediami”. Posłużmy się przykładem przyłącza wody do budynku. Na podstawie jednej z wielu kopii mapy do celów projektowych, projektant z odpowiednimi uprawnieniami wnosi projekt ZUD przyłącza na mapkę według ściśle określonych zasad i przepisów. Związane jest to z przepisami wg których przebiegać ma rura z wodą względem budynku jak i względem istniejących przyłączy do innych budynków. Bardzo istotne jest też miejsce włączenia się naszego przyłącza do istniejącej sieci wodnej. Z tak wkreślonym na mapkę projektem geodeta sporządza operat i składa go do Zespołu Uzgadniania Dokumentacji Projektowej i czeka na decyzję usytuowania przebiegu przyłącza. Po uzyskaniu pozytywnej decyzji inspektora dostajemy pisemną opinię i dopiero wtedy geodeta może wytyczyć w terenie miejsca załamania wykopu pod rurę z wodą. Czynności te powtarza się przy wszystkich sieciach takich jak gaz, prąd czy kanalizacja.

     Ostatnią fazą prac geodezyjnych jest inwentaryzacja powykonawcza budynku i wszystkich przyłączy do niego przynależnych. Inwentaryzacja jest to pomiar istniejących już urządzeń i budynków po której wszystkie te elementy będą wkreślone na mapę zasadniczą znajdującą się w urzędzie gminy w Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej. Od tej chwili budynek staje się pełnowartościowym elementem planu zagospodarowania przestrzennego z numerem teleadresowym widniejącym na mapie zasadniczej z której korzystają geodeci i projektanci planując następne inwestycje. Jak widać obecność geodety na placu budowy jest częsta a bez jego usług nie można ukończyć a nawet rozpocząć budowy czy poważnej przebudowy istniejących elementów infrastruktury i planu zagospodarowania przestrzennego. Najlepszym rozwiązaniem jest nawiązanie współpracy z biurem geodezyjnym i określeniem zakresu prac od początku do końca budowy co zaoszczędzi nam czas a na pewno pozwoli przy kompleksowej obsłudze jednego geodety zaoszczędzić trochę z naszego budżetu.

 

Jeśli potrzebują Państwo informacji z szeroko pojętej dziedziny jaką jest geodezja zwana coraz częściej geomatyką, zapraszamy na naszą stronę gdzie znajdują się odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania. Geodeta Warszawa