JustPaste.it

Aromaterapia dla zdrowia i urody

Aromaterapia jest jedną z terapii naturalnych, która swą moc czerpie ze świata roślin. Substancją czynną są, pozyskiwane głównie metodą destylacji wodnej, pachnące olejki naturalne.

Aromaterapia jest jedną z terapii naturalnych, która swą moc czerpie ze świata roślin. Substancją czynną są, pozyskiwane głównie metodą destylacji wodnej, pachnące olejki naturalne.

 

Aromaterapia, czyli terapia zapachem to jedna z najprzyjemniejszym terapii naturalnych. Wykorzystuje się w niej zapach naturalnych olejków eterycznych otrzymywany m. in. z kwiatów, liści, kłączy, kory, owoców i innych części roślin. Pierwsze wzmianki związane z wykorzystaniem mocy zapachu zostały odkryte w egipskich papirusach datowanych na rok 3500 p.n.e. Odnaleziono też źródła wskazujące, że moc zapachów wykorzystywana była w starożytnych Chinach, Indiach, Grecji i Rzymie. Wonne rośliny i oleje  były wyznacznikiem luksusu, władzy i pozycji społecznej. Najpopularniejszym przykładem może być tu przytoczona z Biblii historia o darach trzech królów, którzy na równi ze złotem traktowali wonne rośliny - mirrę i kadzidło.Na szczęście sztuka pozyskiwania zapachów, której prekursorem stał się arabski naukowiec Avicenna została spopularyzowana i dostępna dla wszystkich, którzy są zainteresowani tym, jak prowadzić zdrowy styl życia. Olejki naturalne mają bogate i uniwersalne oddziaływanie na organizm. Działają m.in. przeciwbólowo (np. olejek lawendowy, miętowy, geraniowy, eukaliptusowy, szałwiowy, cynamonowy, rozmarynowy, melisowy), antystresowo (np. olejek lawendowy, pomarańczowy,  cytrynowy, melisowy,  rozmarynowy, różany), wzmacniająco (np. olejek jałowcowy z jagód, lawendowy) i upiększająco (np. olejek lawendowy, różany, geraniowy). Należy jednak pamiętać, że olejki można stosować tylko zewnętrznie i  nie wolno ich stosować bezpośrednio na skórę. Zawsze należy je rozcieńczyć wodą lub olejem bazowym. Wyjątkiem jest olejek z drzewa herbacianego, który można stosować miejscowo w przypadku opryszczki. Nieprawidłowe używanie olejków może skutkować podrażnieniami i innymi dolegliwościami, a nawet wystąpieniem alergii. Olejki można stosować do masażu, kąpieli, kompresów i do kominków zapachowych. Są też cennym dodatkiem do wykonywanych własnoręcznie kosmetyków naturalnych. Wskazane jest by podczas masażu stosować do 30 kropli olejków na 50 ml oleju bazowego (oleje również można dobrać pod względem wymagań skory i zwiększyć element pielęgnacyjno-zdrowotny masażu). Podczas kąpieli i przy aromatyzowaniu pomieszczeń należy używać maksymalnie 15 kropli olejków na wannę wody lub do 10 kropli na kominek zapachowy.  Ważne by nie mieszać ze sobą więcej niż pięciu olejków.  Olejków nie powinny stosować kobiety w ciąży, matki karmiące i małe dzieci. Warto tez przed użyciem przeczytać ulotkę na temat danego olejku i dowiedzieć się czy producent nie wskazuje na inne przeciwwskazania do jego używania np. olejek tymiankowy podnosi ciśnienie krwi, nie jest więc wskazany dla osób cierpiących na nadciśnienie. Na koniec dodam, że najważniejsze by używać tylko tych zapachów, które lubimy. Zmuszanie naszego nosa do zapachu tylko ze względu na oddziaływanie olejku mija się z celem aromaterapii. Na szczęście wachlarz olejków jest tak duży, że każdy ma szansę znaleźć dla siebie coś odpowiedniego.