JustPaste.it

Wybielanie zębów

Nieefektowne uzębienie czy uśmiechanie się półgębkiem lub zasłanianie ust przy uśmiechu robią nie najlepsze wrażenie. Ale jest też odwrotnie.

Nieefektowne uzębienie czy uśmiechanie się półgębkiem lub zasłanianie ust przy uśmiechu robią nie najlepsze wrażenie. Ale jest też odwrotnie.

 

Ktoś byle jak ubrany, z niestaranną fryzurą pokazuje śnieżnobiałe, zadbane zęby w uśmiechu i … staje się piękny. Widzimy nieraz  na zdjęciach gwiazdy filmowe ubrane jak kloszard, z byle jak uczesanymi włosami, ale z uśmiechem na ustach są nadal urodziwe. To zęby jak perły dodają im uroku. I niekoniecznie są to sztuczne szczęki czy porcelanowe licówki. Jakie są więc sposoby wybielania zębów?

Dlaczego zęby zmieniają kolor?

A czy przeciętny zjadacz chleba nie może błyskać perłową bielą? Owszem, są tacy, ale co mają robić ci, którym to nie jest dane? Kolor szkliwa jest uwarunkowany genetycznie, pechowcom wyrastają żółtawe zęby, a na pociechę dostają wiadomość, że ich kły, siekacze czy trzonowe są bardziej odporne na próchnicę. Pozostałym szkliwo zmienia kolor z wiekiem na skutek wnikania w jego strukturę barwników z pożywienia, np. kawy, herbaty, czerwonego wina. Powszechnie wiadomo, że palenie papierosów nie służy ani zdrowiu, ani urodzie, w tym także zębom. Martwe, źle leczone zęby  przybierają kolor siny. Czasami na zębach pojawiają się białe plamki, to oznaka fluorozy – choroby. Nie wygląda to zbyt pięknie. Także niektóre leki powodują przebarwienia. Co robić z żółkniejącymi zębami można dowiedzieć się, odwiedzając www.sklepyzkosmetykami.pl/blog/2009/06/06/zolte-zeby-jak-sobie-z-nimi-poradzic.html.

Domowe sposoby wybielania zębów

 Co więc robić, jeśli zwykłe zabiegi higieniczne takie jak  mycie zębów po każdym posiłku, używanie nici dentystycznych i płynów do płukania ust nie pomagają?

 Najprostszym sposobem na biały śmiech jest używanie wybielających past do zębów. Na rynku można kupić wiele past zawierających sodę, usuwających świeży osad. W pastach wybielających znajdują się składniki zabezpieczające zębinę przed niszczącym działaniem sody, są więc bezpieczne i śmiało można je stosować codziennie. Na opakowaniach past znajdziemy informację o ich wybielającym działaniu.

 Możemy także poprawiać wygląd uzębienia stosując babcine sposoby. Uważać jednak należy, by nie zrobić zębom większej krzywdy. I tak popularna soda oczyszczana usuwa brzydki osad, ale jednocześnie ściera zębinę, ułatwiając wnikanie bakterii w strukturę zębów, co powoduje ubytki. A tego przecież nie chcemy. Należy więc rzadko, gdy nie mamy pod ręką pasty wybielającej, szczotkować zęby sodą.

 Podobne działanie ma zwykła sól kuchenna – wybiela, ale niszczy. Używamy więc tylko w sytuacjach awaryjnych.

Wybielające działanie  ma cytryna , ale nie mogą jej stosować osoby z nadwrażliwością zębów.

Całkiem przyjemną kurację wybielania zębów można przeprowadzić, używając do ich czyszczenia świeżych, przekrojonych truskawek.

Stosując te domowe sposoby, należy bezwarunkowo pamiętać o dokładnym wypłukaniu ust, najlepiej płynem z fluorem.

Jako ciekawostkę podam fakt, iż starożytni Rzymianie, ceniąc białe uzębienie , używali do jego wybielania ludzkiego moczu, najlepiej Portugalczyków. Źródła nie podają, dlaczego to Portugalczycy dysponowali najlepszym środkiem wybielającym ani jakie efekty przynosiła taka kuracja.

Wybielanie zębów żelem w domu i w gabinecie stomatologicznym

 Lepsze i trwalsze efekty daje używanie specjalnych żeli, nakładek i pasków do wybielania. Żele zawierają nadtlenek karbamidu powodujący utlenianie osadu nazębnego. Nie wybielą więc naturalnego koloru zębów. Wygodne w użyciu są paski, które włożone na chwilę do wrzątku, przyjmują na zębach kształt  łuku zębowego. Można nimi wybielać jednocześnie wszystkie zęby lub tylko  pojedyncze. Ranking najlepszych produktów wybielających zęby można znaleźć na www.biale-zeby.com.pl.

Żeli, pasków i nakładek można używać zarówno w domu jak i w gabinetach stomatologicznych. Skutki są podobne. Jednak przeprowadzając zabieg u stomatologa, mamy pewność, że z naszymi zębami wszystko jest w porządku. Przed przystąpieniem do zabiegu wybielania dentysta usunie kamień, wypełni ubytki, zmieni wypełnienia, jeśli zachodzi  taka konieczność. Oczywiście,  możemy sami zająć się wybielaniem, wcześniej składając wizytę w gabinecie, by  lekarz dokonał przeglądu zębów i w razie potrzeby je wyleczył.

 Uwaga, wybielaniu nie ulegają plomby i  korony dentystyczne. Może się więc okazać, że

niezbędna będzie wizyta w gabinecie po domowym zabiegu wybielającym, by wymienić wypełnienia i korony na takie w aktualnym kolorze naszych zębów.

Wybielanie lampą plazmową

Coraz większą popularność zdobywają zabiegi wybielania przy użyciu lampy emitującej zimne światło. Jest to zabieg dość kosztowny, ale przynosi znakomite efekty. Wystarczy jedna, trwająca niewiele ponad godzinę, wizyta u stomatologa. Zabieg jest absolutnie bezpieczny dla pacjenta, nie niszczy zębów  i dziąseł. Zęby zachowują biały kolor przez około 2 lata, ten czas można przedłużyć, używając past wybielających. Stomatolog wybieli też martwe zęby, co wymaga  wewnętrznego leczenia.

Jeśli zęby są zniszczone, mają wiele wypełnień lub ich żółty kolor uwarunkowany jest genetycznie, to mamy do dyspozycji porcelanowe licówki.