JustPaste.it

Trądzik

Co zrobić z cerą, na której raz po raz wyskakują zmiany trądzikowe? Ani nie jemy słodyczy, ani odpowiednio oczyszczamy skórę, a wykwity skórne mimo wszystko się pojawiają.

Co zrobić z cerą, na której raz po raz wyskakują zmiany trądzikowe? Ani nie jemy słodyczy, ani odpowiednio oczyszczamy skórę, a wykwity skórne mimo wszystko się pojawiają.

 

Jakie są zatem przyczyny trądziku i w jaki sposób można z nim walczyć? Oto kilka niezbędnych informacji, dzięki którym łatwiej będzie zlikwidować tę przykrą dolegliwość.

Skąd się bierze trądzik?

Czynników, które powodują powstawanie zaskórników, a później zmian trądzikowych jest wiele. Niektóre z nich nie są do końca wyjaśnione. Za główną przyczynę powstawania trądziku uważa się hormony płciowe. Androgeny wykazują wzmożoną aktywność właśnie w okresie dojrzewania, stąd pogląd, że trądzik to schorzenie charakterystyczne dla młodych osób w wieku pokwitania. Ta wzmożona aktywność androgenów powoduje stymulację gruczołów łojowych. Następstwem tego jest nadmierna produkcja i wydzielanie łoju. To z kolei prowadzi do zaczopowania porów, a tym samym wydostawanie się tłuszczu jest niemożliwe. Gromadzenie się łoju powoduje namnażanie się bakterii beztlenowych, których enzymy rozkładają łój na wolne kwasy tłuszczowe. To one odpowiedzialne są za powstawanie dodatkowych podrażnień skóry i wywoływanie stanów zapalnych. Więcej o przyczynach powstawania trądziku można przeczytać na stronie www.tradzikpospolity.pl/przyczyny-powstawania-tradziku.

Czynniki wpływające na powstawanie trądziku

Jednak hormony płciowe to nie jedyny czynnik, który wywołuje trądzik. Uważa się również, że sytuacje stresowe w jakimś stopniu wpływają na powstawanie trądzikowych zmian. Choć nie jest to do końca wyjaśnione i udowodnione przypuszcza się, że występowanie trądziku powiązane jest e stresem poprzez działanie steroidów nadnerczowych, które przyczynia się do zwiększenia aktywności gruczołów łojowych.

Na powstawanie trądziku u niektórych osób wpływa nieodpowiednia dieta. Uważa się, że spożywanie czekolady oraz ostrych przypraw czy marynat może nasilać objawy trądziku. Jeżeli nie wiemy czy na nasze zmiany trądzikowe wpływają takie pokarmy, warto ograniczyć ich spożywanie.

Powstawanie zmian trądzikowych może mieć również związek z niewłaściwym oczyszczaniem twarzy. Przede wszystkim należy pamiętać o wieczornym demakijażu, aby odblokować pory zatkane przez różnego rodzaju kosmetyczne specyfiki. Raz na jakiś czas można wykonać peeling twarzy. Ponadto do oczyszczania cery trądzikowej powinniśmy używać specjalnych kosmetyków do tego typu skóry. Pod żadnym pozorem nie należy korzystać z mydła, gdyż może przyczyniać się ono do powstawania dodatkowych podrażnień. Jak prawidłowo oczyszczać twarz? Z artykułu www.kosmetykisklep.net.pl/oczyszczanie-twarzy-a-tradzik można dowiedzieć się więcej.

Jak walczyć z trądzikiem?

Wiemy już co może przyczynić się do powstawania trądziku. Teraz czas poznać skuteczne sposoby na to, żeby się go pozbyć. Od czego zacząć?

Kosmetyki na trądzik

Wiadomo już, że bardzo ważne jest oczyszczanie twarzy. Na dokładnie oczyszczoną twarz możemy nakładać specjalne kosmetyki na trądzik. Skąd mamy wiedzieć, który specyfik będzie skuteczny, skoro na rynku kosmetycznych jest ich mnóstwo? Wybór dobrego środka na trądzik ułatwić może www.pokonajtradzik.pl. Znajduje się tam ranking kosmetyków, które okażą się pomocne w walce z trądzikiem.

Co powinny zawierać takie specyfiki? Przede wszystkim powinny być bezpieczne i nie wywoływać dodatkowych działań niepożądanych. Najczęściej stosuje się nadtlenek benzoilu o różnym stężeniu. Ma on właściwości przeciwbakteryjne, a więc zwalcza bakterie beztlenowe, które przyczyniają się do powstawania trądziku. Ponadto ma właściwości keratolityczne – czyli powoduje złuszczanie martwego naskórka.

Coraz rzadziej, ale jednak – stosuje się kwas salicylowy. Stopniowo odchodzi się od tego środka, ponieważ u niektórych osób, stosujących preparaty zawierające ten składnik, występują dodatkowe podrażnienia, a skóra wysusza się.

Domowe sposoby - kuracja drożdżami

Z trądzikiem można walczyć, wykorzystując do tego celu domowe sposoby. Najczęstszym środkiem stosowanym do łagodzenia i usuwania zmian trądzikowych są drożdże. Mają one właściwości złuszczające oraz nadają skórze ładny kolor. Trądzik można leczyć drożdżami na dwa sposoby. Jednym z nich jest specjalny napój z drożdży i mleka, a drugim – drożdżowa maseczka.

Jak przygotować taką miksturę? Ćwiartkę kostki drożdży należy pokruszyć i zalać ciepłym mlekiem. Po rozpuszczeniu drożdży można pić napój, najlepiej raz dziennie.

Jak przygotować maseczkę? Do około 2 dag drożdży wlewamy ciepłe mleko i robimy z tego „papkę”. Tak sporządzoną miksturę nakładamy na twarz na około 20 minut. Tak przygotowana maseczka jest odpowiednia dla cery tłustej. Jeżeli nasza cera jest sucha to do mleka i drożdży trzeba dodać oliwy.

 Bardzo ważne jest rozpoczęcie leczenia trądziku, również ze względów estetycznych. Nieleczony trądzik może powodować powstawanie blizn i przebarwień. A uporanie się z nimi to także nielada wyczyn.