JustPaste.it

Łysienie

Jesteś mężczyzną i martwi cię, że na twojej głowie coraz mniej włosów? Wiesz, że łysienie to naturalny proces, który prędzej czy później dopadnie każdego.

Jesteś mężczyzną i martwi cię, że na twojej głowie coraz mniej włosów? Wiesz, że łysienie to naturalny proces, który prędzej czy później dopadnie każdego.

 

Ale co zrobić, gdy problem ten dopada mężczyzn w młodym wieku? Niestety łysienie wpisane jest w naturę człowieka. Choć dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety, to jednak u panów rezultaty łysienia są najbardziej widoczne. Panowie – głowa do góry – skuteczne preparaty na łysienie są dostępne. O kilku takich specyfikach można dowiedzieć się ze strony www.sigmaskin.pl/lysienie,35.html.

Dlaczego mężczyźni łysieją?

Choć utrata włosów jest wpisana w naturę człowieka, bywa tak, że niektórzy mężczyźni zaczynają tracić włosy już młodym wieku. Według niektórych danych co trzeci mężczyzna między 25 a 40 rokiem życia obserwuje u siebie wzmożone wypadanie włosów o różnym stopniu nasilenia. Natomiast prawie połowa panów po pięćdziesiątce utraciła swoje owłosienie. Więcej o łysieniu u mężczyzn można dowiedzieć się ze strony www.wypadaniewlosow.com.pl/blog/2009/07/lysienie-u-mezczyzn.html .

Łysienie zapisane jest w genach

 Niektóre odmiany łysienia, zwłaszcza łysienie androgenowe (typowe dla mężczyzn), otrzymujemy w procesie dziedziczenia. Dokładniej rzecz ujmując – w genach otrzymujemy nadwrażliwość mieszków włosowych na działanie pewnego hormonu, ale o nim będzie mowa później. Badania naukowe wykazały, że łysienia androgenowego nie dziedziczymy wyłącznie po linii matki (jak niektórzy naukowcy przypuszczali), ale po obojgu rodzicach.

A wszystko przez androgeny…

Za typowe łysienie dotykające około 80 procent mężczyzn odpowiedzialne są androgeny, a wnikając głębiej – dihydrotestosteron. Hormon ten stanowi wysoce aktywną odmianę testosteronu – męskiego hormonu płciowego. Dihydrotestosteron powstaje w wyniku katalitycznego przekształcenia testosteronu pod wpływem enzymu – 5-alfa reduktazy. Powstały w wyniku enzymatycznej przemiany dihydrotestosteron niekorzystnie wpływa na mieszki włosowe, powodując ich miniaturyzację, czyli stopniowe zanikanie. Włosy wyrastające z takich osłabionych mieszków są cieńsze od pierwotnych i mniej odporne na działanie szkodliwych czynników.

Etapy przebiegu łysienia androgenowego

Zwykle łysienie androgenowe przebiega w bardzo charakterystyczny sposób. Schemat ten powtarza się u większości mężczyzn. Pierwszymi oznakami łysienia androgenowego są stopniowe ubytki owłosienia w przedniej części głowy. Następnym etapem tego typu łysienia jest powolne przerzedzanie się włosów, które cały czas się pogłębia. Konsekwencją tego jest tworzenie kolejnej charakterystycznej oznaki dla łysienia androgenowego, a mianowicie – powstaje tak zwane wysokie czoło. Schemat dalszego łysienia przebiega w ten sposób, że włosy przerzedzają się na czubku głowy. W zaawansowanym stadium łysienia następuje całkowite zanikanie mieszków włosowych, co oznacza, że włosy już raczej nie odrosną. Zwykle na tym etapie pozostają tylko włosy okolicy skroniowej i potylicznej, gdyż są one oporne na działanie dihydtotestosteronu.

Jak zwalczyć łysienie androgenowe?

Żeby skutecznie walczyć z łysieniem androgenowym należy przede wszystkim poznać jego przyczynę. Jeżeli okaże się, że mamy do czynienia z łysieniem androgenowym, można rozpocząć z nim walkę. W jaki sposób? Można skorzystać z leczenia farmaceutycznego. Można również zaopatrzyć się w specjalistyczne preparaty przeznaczone do zwalczania łysienia androgenowego.

Co powinien zawierać skuteczny preparat na łysienie androgenowe?

Istnieje wiele środków, których celem jest zwalczanie łysienia. Są to „cudowne” preparaty, które mają przyczynić się do porostu włosów. Czy rzeczywiście ich stosowanie przynosi oczekiwane rezultaty? Czy to tylko taki „chwyt marketingowy”?

Skuteczny preparat na łysienie powinien zawierać kilka substancji, które będą zwalczały czynniki wpływające na wzmożone wypadanie włosów. W przypadku łysienia androgenowego potrzebne są takie środki, które będą pewnego rodzaju inhibitorami hamującymi działanie enzymu 5-alfa reduktazy. Skuteczność specyfiku walczącego z łysieniem będzie jeszcze większa, jeśli dodatkowo znajdą się w nim składniki blokujące receptory androgenowe oraz substancje stymulujące wzrost włosów. Tylko takie wielokierunkowe działanie przyniesie oczekiwane rezultaty i sprawi, że na głowie z powrotem pojawią się włosy.

Skutecznie działającą substancją  jest minoxidil, który jest powszechnie stosowanym środkiem zwalczającym łysienie androgenowe. Jedną wadą tej substancji jest to, że zaprzestanie kuracji przyczynia się do ponownej utraty włosów. Zamiennikiem minoxidilu może być procyjanidyna B2 i C1. Jest to substancja, którą pozyskuje się z owocu jabłka. Posiada ona właściwości aktywizujące porost włosów. Zaletą tej substancji jest to, że nie wywołuje żadnych skutków ubocznych.

 Innowacyjne środki zwalczające łysienie zawierają również peptydy miedzi. Substancja ta ma właściwości przeciwzapalne. Badania amerykańskich naukowców wykazały, że peptydy tego rodzaju przyczyniają się do zwiększenia rozmiaru mieszków włosowych. Ponadto stymulują wzrost włosa i przyczyniają się do zahamowania procesu łysienia. Więcej o zapobieganiu i zwalczaniu łysienia można dowiedzieć się z www.minoxidil.pl/leczenie-lysienia.html.