JustPaste.it

Trening na masę - czynniki psychologiczne

Bardzo negatywny albo pozytywny wpływ na postępy w kulturystyce może mieć siła umysłu.

86ed46f085990b827eb9c2d5089aaa17.jpgBardzo negatywny albo pozytywny wpływ na postępy w kulturystyce może mieć siła umysłu. Dopóki nie włączycie tych sił umysłowych, dopóty, postępy będą znacznie mniejsze. Nastawienie będzie w znacznej mierze decydowało o wielkości postępów sportowych. Jeśli długo żyć i osiągnąć maksymalny rozwój, to musicie spowodować aby intelekt pracował na korzyść.  Inteligencja oznacza tutaj raczej umiejętność koncentracji podczas treningu, skuteczne ukierunkowanie strumienia energii umysłowej, umiejętność zachowywania motywacji psychicznej, podchodzenie do każdej sesji treningowej ze świadomością celów, wyczuwanie potrzeb organizmu i utrzymywanie pozytywnego nastawienia.

USTALANIE CELÓW

Stare porzekadło mówi: „Jeśli nie wiesz dokąd zmierzasz, to skończysz w zupełnie innym miejscu niż chciałeś”. Wytyczanie celów i tworzenie planów prowadzących do ich osiągnięcia jest kluczem do zachowywania dobrego samopoczucia psychicznego w kulturystyce. Bez tego będziecie popełniać błędy. Jeszcze dzisiaj niektórzy kulturyści ciągle wierzą w to, że wytyczanie celów i planowanie to strata czasu. A więc przerzucają żelastwo, miotając się bez celu od jednego doświadczenia do drugiego. A potem zastanawiają się, dlaczego stale prześladują ich kontuzje i nie są w stanie utrzymywać żadnej intensywności treningowej lub odkrywają nagle, że są bardzo nieproporcjonalnie zbudowani. Precyzowanie własnych celów kulturystycznych daje „mapę drogową” z zaznaczonym punktem docelowym. Obierz sobie takie cele, które są dla ciebie osiągalne. Jeśli będziesz mierzyć zbyt wysoko, istnieje duże ryzyko, że zniechęcisz się albo, co gorsze doznasz kontuzji. Z drugiej jednak strony, jeśli postawisz poprzeczkę za nisko, nie osiągniesz wystarczających postępów. Wybierz cele, do których osiągnięcia będziesz dążyć przez dłuższy czas, np. przez rok. Potem kilka krótkoterminowych celów aby utrzymać ciągłość. Nałóż ograniczenia czasowe. Nie mów sobie: „pewnego dnia...” albo „kiedyś tam...”. obiecaj sobie, że na przykład 1-ego lipca cel będzie już osiągnięty. Układanie szczegółowych planów wyznacza kierunek do osiągnięcia celu. Jeśli macie już taką „mapę drogową” i kierunek, to wszystkie klocki z kulturystycznej układanki zaczynają wskakiwać na swoje miejsca. Osiągalność celów stwarza zachętę i daje szansę nagrody oraz jest siłą napędową do kontynuacji wysiłków. 

MOTYWACJA

Na początku należy uświadomić sobie różnicę pomiędzy zdobyciem motywacji a utrzymywaniem motywacji. Zdobycie motywacji nie jest trudne. Motywację można zdobyć, oglądając zawody kulturystyczne, kogoś ćwiczącego w ośrodku treningowym lub czytając „MUSCLE” czy „FLEX-A”. Prawdziwą sztuką jest zdobycie umiejętności zachowywania motywacji, szczególnie wtedy, gdy nie ma pozytywnych, zewnętrznych bodźców. Motywacja wewnętrzna to jest ten rodzaj energii, który ukierunkowuje działania i podtrzymuje na duchu. Jest to pochodna kulturystycznych celów, marzeń, pragnień, poświęceń, śmiałości, uporu, potrzeb, zachcianek i siły woli. Trening musi coś znaczyć, w przeciwnym razie nigdy nie będziecie w stanie utrzymać motywacji. Musi on wypełniać i wzmacniać podstawy osobowości. Gdy tylko będziecie lepiej rozumieli motywy uprawiania kulturystyki, to zaczniecie także znaczenie i cele treningu. 

POZYTYWNE NASTAWIENIE

Wszyscy kulturyści, którzy odnieśli sukcesy, bez wyjątku posiadają cechę zwaną pozytywnym nastawieniem. Zdają oni sobie sprawę, że w każdej sytuacji, w jakiej życie ich stawia, zarówno na treningach , jak i poza nimi, mogą prezentować tylko jeden z dwóch sposobów podejścia do problemu: pozytywny lub negatywny. Jeśli ciągle nastawiacie się w sposób negatywny i podważacie swoje postępowanie to psychika i ciało może z tego powodu ucierpieć. Z drugiej strony, jeśli przez cały czas jesteście nastawieni realistycznie, pozytywnie i oczekujecie najlepszego(tak jak wielcy mistrzowie), to psychika i ciało może mieć z tego wielkie korzyści. Ufajcie więc i wierzcie w siebie, szczególnie wtedy, gdy przychodzi zwątpienie, zniechęcenie czy obawa. Wierzcie że możecie osiągnąć cel, a wtedy go osiągniecie. Ważnym elementem zachowania pozytywnej postawy jest otaczanie się autentycznie pozytywnie nastawionymi, zdeterminowanymi i wspomagającymi nas ludźmi. Motywacja i intensywność mogą szybko przyblednąć i rozmydlić się pod wpływem negatywnych, sarkastycznych, nazbyt rywalizujących, bezwzględnych, zazdrosnych i bojaźliwych ludzi. W silnej ukierunkowanej na sukces osobowości nie ma miejsca na usprawiedliwienia, kłamstwa, sarkazm i strach. Będąc pozytywnie nastawioną jednostką, trzeba nią być przez cały czas. To co zachodzi w świadomości, bezpośrednio wpływa na ciało i odwrotnie. Są to zależności dynamiczne, które musicie kontrolować i ukierunkowywać. Kulturystyka stwarza rzadką okazję do maksymalnego rozwinięcia siły ducha, jak i siły ciała. Stosując pozytywne nastawienie do treningu, staniecie się w końcu tacy, jacy widzicie się w swoich marzeniach.

POZYTYWNA WIZUALIZACJA

Wszystko do czego wizualizacja się odnosi to, to obrazy w naszych umysłach. Naukowcy odkryli, że jeśli wizualizujesz uginanie przedramion na bicepsy, aktywność elektryczna w twoich bicepsach wzrasta. To oznacza głównie, że jeśli widzisz siebie robiącego daną rzecz, wówczas twoje ciało reaguje na to. Następstwem tego jest, że jeśli widzisz siebie pokonywanego, narażasz się na porażkę. Fakt o największej wadze polega na tym, że nie musisz widzieć się pokonywanym – nie istnieje żaden biologiczny mechanizm, który zmusza cię do oglądania własnej porażki. Robiąc poniższe rzeczy możesz wybrać zmianę obrazów w twojej głowie i nastawić się na sukces.

  • Znajdź ciche miejsce gdzie mógłbyś się odprężyć. W miarę jak się relaksujesz, skup się na swoim oddechu. Zauważysz obrazy pojawiające się w twojej wyobraźni. Pozwól im przemykać, nie koncentruj się na żadnym z nich. Skupiaj uwagę na rytmie oddychania.

  • Kiedy już będziesz zrelaksowany, jesteś gotów zacząć praktykować zmienianie obrazów powstających w twojej głowie. Podobnie jak podczas treningu nie możesz spodziewać się, że uniesiesz jedną ręką 90 kg w trakcie pierwszych godzin ćwiczeń – musisz nad tym popracować. Spróbuj „zobaczyć” coś, co jest ci znane, np. twój samochód, twoje buty, okładkę ulubionej płyty. Spróbuj skoncentrować się tylko na tym obrazie przez około 10-15 sekund; nie pozwól, aby inne pojawiały się w twojej głowie.

  • Następnie spróbuj przechodzić od jednego obrazu do drugiego. Przykładowo możesz wyobrazić sobie najpierw twój samochód, a później swoje buty. Ponownie staraj się skupiać na jednym obrazie przez kilka kilkanaście sekund.

  • Po opanowaniu tej umiejętności zajmij się szczegółami w ramach danego obrazu. Możesz wyobrazić sobie kierownicę, kolor obicia foteli, itd.

  • Musisz bardzo dobrze opanować tę umiejętność, zanim przejdziesz do następnego etapu. Jeśli już ja opanujesz, możesz zacząć koncentrować się na wyobrażeniach bliższych twoim celom.

  • Jeśli chcesz zwiększyć rozmiary swoich mięśni naramiennych, ponieważ są przytłoczone przez mięśnie klatki piersiowej i ramion, wyobrażaj sobie siebie, jak wykonujesz poszczególne fazy treningu. Zobacz siebie, jak robisz różne ćwiczenia – np. unoszenie sztangielek przed sobą, unoszenie boczne. Zobacz obciążenie, jakie będziesz używać, zobacz doskonałe wykonanie, zobacz napięcie, jakie towarzyszy zakończeniu serii.

  To, co jest wspólne dla wszystkich odnoszących sukcesy sportowców, to zdolność wizualizacji swojego sukcesu. Ty również możesz opanować świetnie tę umiejętność. Tworząc pozytywna atmosferę podniesiesz poziom swojej pewności siebie i nastawisz się na odniesienie sukcesu. Uznaj to za sprawę godną zaangażowania i wyboru. Wyobraź sobie, jaki wpływ możesz mieć na ludzi – będziesz chodzić z pewnością siebie Arnolda Schwarzeneggera, bez wątpienia jednego z najbardziej pewnych siebie ludzi na świecie. I z tą odnowioną pewnością siebie przyjdzie realizacja celów.

SIŁA WOLI 

W kulturystyce tak samo wiele zależy od siły umysłu, co i od siły mięśni. Zaangażowanie jest najważniejszym aspektem pewności siebie. Przyglądając się z bliska woli można potraktować ją jako nieskończoną liczbę wyborów, które obejmują „nie zrobię”, „nie umiem”, „chciałbym”, „spróbuję”, „mogę” oraz „zrobię”. Kiedy mówisz: „spróbuję”, „mogę”, wciąż zostawiasz sobie jakąś furtkę. A to wystarczy, żeby potem wślizgnęła się jakaś wymówka w stylu: „trzymam się tej diety już od trzech tygodni, więc ta pizza mi nie zaszkodzi”. Takie wymówki do nikąd nie prowadzą. Wykonując jakieś ćwiczenie należy śledzić tor ruchu. Należy robić to nieustająco, nawet wtedy, gdy w pełni opanujecie technikę ćwiczeń. Podczas ćwiczeń wyobrażajcie sobie, że mięśnie wręcz rozsadzają skórę, kurcząc się i rozciągając w trakcie ruchu. Jeśli nie możecie sobie tego wyobrazić, to obserwujcie się w lustrze podczas wykonywania ćwiczeń. Jeśli w pełni opanujecie sztukę koncentracji, rozwój umięśnienia będzie jeszcze szybszy. W trakcie wykonywania serii wyłączcie odbiór wszelkich zewnętrznych bodźców, które mogłyby zaprzątać uwagę i skoncentrujcie się wyłącznie na odbiorze sygnałów nadchodzących z mięśni. Badania wskazują, że już samo myślenie o wzroście może się do niego przyczynić. Zaprogramujcie swoją podświadomość na sukces. Najlepszą porą do stosowania tej techniki są chwile, w których można się zupełnie odprężyć i myśleć o sylwetce do której się dąży. Poświęćcie około 15 minut przed treningiem, w porze obiadowej lub przed snem, widząc w wyobraźni swoje ciało jako masywnie umięśnione, z wyrazistą rzeźbą. Wyobrażajcie sobie, że każda wypukłość mięśni, każde naczynie krwionośne gotowe są trysnąć siłą mięśniową. Śledźcie oczami wyobraźni twarde, grube umięśnienie, jakiego nikt dotychczas jeszcze nie miał. Jeśli nauczycie się robić to skutecznie, to po jakimś czasie osiągniecie takie umięśnienie, jakie oglądacie w swojej wyobraźni.

 

Źródło: http://www.fafek.republika.pl