Login lub e-mail Hasło   

9 szybkich rad jak zdobyć masę

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.fafek.republika.pl
1. Nacisk na fazę negatywną Przyrost mięśni jest logiczną konsekwencją ich skurczów. Zazwyczaj podkreśla się rolę fazy koncentrycznej skurczu, gdy mięsień się skraca. Ale...
Wyświetlenia: 4.293 Zamieszczono 02/09/2009

1. Nacisk na fazę negatywną

Przyrost mięśni jest logiczną konsekwencją ich skurczów. Zazwyczaj podkreśla się rolę fazy koncentrycznej skurczu, gdy mięsień się skraca. Ale rozciąganie mięśnia w fazie koncentrycznej (negatywnej), gdy mięsień się wydłuża utrzymując stałe napięcie, też bezpośrednio powoduje przyrost mięśni. Nacisk na fazę negatywną to prosta technika przeciążenia mięśni i ułatwienia radykalnego przyrostu ich masy.

2. Zwiększ spożycie sodu.

Sód jest podstawowym minerałem niezbędnie koniecznym do przyrostu mięśni. Ma on złą reputację, gdyż może spowodować retencję wody – znienawidzoną przez przygotowujących się do zawodów kulturystów. Ale z drugiej strony sód ułatwia magazynowanie glikogenu i wchłanianie aminokwasów, a także zwiększa wrażliwość mięśni na działanie insuliny.

3. Jedz ryby

Tłuste ryby – jak np. łosoś – dostarczają tzw. Omega-3 kwasów tłuszczowych. Dzięki nim mięśnie stają się bardziej wrażliwe na działanie insuliny. Zatem – mięśnie spalają zapasy glikogenu, a do mięśni wchodzą aminokwasy i jednocześnie oszczędzane są rezerwy glutaminy.

4. Koniec z aerobikiem

Ćwiczenia aerobowe mają niekorzystny wpływ na budowanie masy. Aerobik upośledza zarówno przyrost mocy, jak i regenerację mięśni spalając cenny glikogen i aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach. Dodanie masy to najlepszy sposób podwyższenie tempa podstawowej przemiany materii. Im jest ono wyższe, tym więcej kalorii zostanie spalone i łatwiej jest utrzymać szczupłą sylwetkę.

5. Podnoś wybuchowo

Całkowita siła, jaką mięśnie są w stanie wygenerować jest proporcjonalna do przyrostu mięśni, jaki zdołasz osiągnąć. siła to masa (ciężar, jaki podnosisz) razy przyspieszenie (prędkość z jaką wypychasz ciężar pokonując jego opór). By wygenerować większą siłę, należy stopniowo zwiększać obciążenie, ale podnosić wybuchowo- w tym kontekście po prostu zwiększ prędkość podczas drugiej połowy powtórzeń.

6. Dramatycznie zwiększ liczbę kalorii przez trzy dni.

Nigdy nie osiągniesz dodatniego bilansu azotowego na diecie niskokalorycznej. By zbudować nową masę mięśniową i zapewnić mięśniom regenerację, potrzeba surowców: węglowodanów, białek i tłuszczów, zwiększając spożycie kalorii o 50% (np. z 3000kcal dziennie do 4500)przez trzy dni, można pobudzić wzrost nie powodując jednocześnie przytycia (lub tylko nieznacznie). Chodzi o to, by ograniczyć zwiększoną podaż kalorii do wyznaczonych trzech dni; zdołasz wtedy pobudzić wzrost dzięki lepszej wrażliwości mięśni na insulinę oraz zapewnisz dopływ węglowodanów w celu zmagazynowania glikogenu. Jeśli jesteś przetrenowany i nie przyrastają Ci mięśnie, spróbuj tej metody. Prawdopodobnie dodatkowe kalorie ułatwią anabolizm, zanim odłoży się tłuszcz. Dlatego trzeba ograniczyć zwiększoną o połowę podaż kalorii do trzech dni. Po tym okresie wróć do normalnej podaży kalorii – pobudziłeś już przyrost nowej masy bez dodania nie chcianego tłuszczu.

7. Odpoczywaj

Wielu kulturystów nie jest w stanie zwiększyć masy, ponieważ ciągle trenują, a zatem ich mięśnie nie mogą się w pełni zregenerować. Biorąc kilka dni wolnego uzupełniasz straty glikogenu, zwiększasz anabolizm i pozwalasz na powrót do optymalnego poziomu hormonów takich jak testosteron i kortyzol.

8. Jedz w środku nocy

Anabolizm wiąże się z nadmiarem kalorii. Jak dobrze wiesz, kulturyści jedzą cztery do sześciu razy na dobę, aby zwiększyć wchłanianie składników odżywczych i zapewnić stały dopływ węglowodanów, białek i tłuszczów. Zwiększ liczbę posiłków z czterech do sześciu dodając proteinowy napój w środku nocy, co dodatkowo pobudzi przyrost.

9. Zwiększaj siłę podnosząc ciężary

Mięśnie reagują na trening na trzy sposoby. Gdy robisz dużo powtórzeń (powyżej 15), rośnie wytrzymałość mięśni, bez towarzyszącego zwiększania ich rozmiarów i siły. 6 do12 powtórzeń – ilość, na której najczęściej polegają kulturyści – powoduje zarówno wzrost wymiarów, jak i siły mięśni. Ciężarowcy na ogół robią mało powtórzeń, 2 do 4 w serii, co głównie zapewnia im siłę i niewielkie powiększenie. Jeśli jednak przez tydzień będziesz podnosił ciężary robiąc mało powtórzeń, to – gdy następnie wrócisz do swoich 6-12 powtórzeń będziesz silniejszy. Zasada brzmi: większa siła = większe napięcie mięśni, = większy przyrost.

Podobne artykuły


17
komentarze: 2 | wyświetlenia: 14407
23
komentarze: 4 | wyświetlenia: 3621
15
komentarze: 11 | wyświetlenia: 81309
34
komentarze: 32 | wyświetlenia: 80357
31
komentarze: 17 | wyświetlenia: 26141
26
komentarze: 24 | wyświetlenia: 5950
29
komentarze: 6 | wyświetlenia: 5650
24
komentarze: 45 | wyświetlenia: 4130
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 21419
27
komentarze: 11 | wyświetlenia: 21188
13
komentarze: 13 | wyświetlenia: 29603
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 2423
39
komentarze: 22 | wyświetlenia: 5063
13
komentarze: 7 | wyświetlenia: 2524
 
Autor
Artykuł...lub czego nie robić żeby nie przytyć - w tej wersji artykuł przydatny również dla kobiet ;)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska