JustPaste.it

Tarczyca

Senność, utrata lub wzrost wagi, ogólne zmęczenie i osłabienie, problemy wypadaniem włosów czy kłopoty ze skórą mogą być niepokojące.

Senność, utrata lub wzrost wagi, ogólne zmęczenie i osłabienie, problemy wypadaniem włosów czy kłopoty ze skórą mogą być niepokojące.

 

Te oznaki, choć mogą wydawać się błahe, mogą świadczyć o nieprawidłowym funkcjonowaniu tarczycy.  Czym jest tarczyca? Jak funkcjonuje? Jakie schorzenia wiążą się z nieprawidłową pracą tarczycy? Jak wspomóc jej pracę? O tym wszystkim będzie właśnie ten artykuł.

Czym jest tarczyca?

Niektórym tarczyca może wydawać się mało ważnym narządem. Jednakże gruczoł ten spełnia w naszym organizmie bardzo ważne funkcje.

Tarczyca jest gruczołem wydzielania wewnętrznego. Tworzą ją dwa płaty boczne które połączone są cieśnią. Tarczyca leży poniżej krtani, w przedniej części szyi. Półpierścieniem obejmuje tchawicę. Tarczyca zbudowana jest z maleńkich pęcherzyków utworzonych z komórek. Komórki te mają zdolność zmieniania swoich rozmiarów w zależności od swojej aktywności. Pęcherzyki natomiast służą do gromadzenia hormonów tarczycy.

Hormony tarczycy są bardzo ważne

Wyróżnia się trzy hormony tarczycy: tyroksynę, trójjodotyroninę oraz kalcytoninę, o której jednak bardzo rzadko się wspomina, co nie znaczy, że nie spełnia ona ważnych funkcji. Tyroksyna i trójjodotyronina powstają w wyniku reakcji nazywanej jodowaniem aminokwasu. Aminokwasem, który ulega jodowaniu jest tyrozyna. W procesie tym bierze udział jod, który jest wychwytywany przez tarczycę. Nasuwa się więc pytanie: skąd się bierze jod? Otóż śladowe ilości tego pierwiastka znajduje się w wodzie lub po prostu z pożywieniem. W takiej postaci jod wchłaniany jest do jelita cienkiego i stamtąd dostaje się do gruczołu tarczowego.

Tyroksyna i trójjodotyronina są hormonami, które przyspieszają przemianę materii raz regulują metabolizm wewnątrzkomórkowy. Ponadto oba hormony przyczyniają się do prawidłowej pracy serca i innych narządów. Tyroksyna, jak i trójjodotyronina to hormony, które również wpływają na naszą urodę. Prawidłowa ilość tych hormonów wpływa na wygląd naszej skóry i włosów. O związku chorób tarczycy i wypadania włosów można przeczytać na stronie: www.wypadaniewlosow.com.pl/blog/2009/07/niedoczynnosc-tarczycy-a-wypadanie-wlosow.html.

Z kolei kalcytonina przyczynia się do zmniejszenia stężenia wapnia we krwi, co pozwala na wiązanie tego pierwiastka w kościach. Przecież to wapń wpływa na stan i wytrzymałość naszych kości.

Co się dzieje, gdy tarczyca nie pracuje prawidłowo?

Zdrowa, normalnie funkcjonująca tarczyca produkuje i wydziela odpowiednie ilości hormonów. Jeżeli organizm będzie dawał sygnał o niedoborze któregoś z hormonów, wówczas przysadka mózgowa wyzwala czynnik, który z kolei uwalnia tyreotropinę (TSH-RH). Tyreotropina następnie trafia do tarczycy i pobudza ją do pracy.

Jednakże może zdarzyć się sytuacja, gdy nastąpi nieprawidłowa praca tarczycy. Wówczas dochodzi do zaburzeń, do których zalicza się przede wszystkim nadczynność oraz niedoczynność tarczycy.

Co to jest nadczynność tarczycy?

Nadczynność tarczycy przejawia się nadmiernym produkowaniem hormonów tego gruczołu. Najczęstszymi postaciami nadczynności tarczycy jest wole oraz choroba Gravesa-Basedowa.

Wole to przerost gruczołu tarczowego, spowodowany długotrwałym niedoborem jodu. Braki tego pierwiastka przyczyniają się do ograniczenia produkcji hormonów tarczycy, a to z kolei pobudza przysadkę mózgową do zwiększonego wydzielanie TSH, aby wyrównać braki. Natomiast zbyt duża ilość TSH powoduje przerost tarczycy.

Choroba Gravesa-Basedowa wywołuje rozregulowanie sprzężenia zwrotnego między gruczołem obwodowym i układem przysadkowo-podwzgórzowym.

Typowym objawem nadczynności tarczycy jest przede wszystkim nagła utrata wagi mimo normalnego apetytu. Do chudnięcia przyczynia się przyspieszona przemiana materii. Mogą więc  wystąpić także biegunki. Jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny to zmienia się wygląd skóry. Staje się ona gładka, ciepła i jakby wilgotna. Czasami skóra może wykazywać dermografizm. Więcej o nadczynności tarczycy można dowiedzieć się ze strony www.vitalab.pl/blog/2009/01/nadczynnosc-tarczycy.html.

Niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy można uważać za odwrotność nadczynności. Schorzenie to związane jest z niedostateczną produkcją i wydzielaniem odpowiedniej ilości hormonów gruczołu tarczowego. Czasami zdarza się, że niedoczynność tarczycy  jest wadą wrodzoną i ma związek ze schorzeniem zwanym kretynizmem tarczycowym. Najczęściej jednak dochodzi do tak zwanego obrzęku śluzowego.

Do bardzo często spotykanych objawów niedoczynności tarczycy zalicza się: przyrost masy ciała, ciągłe uczucie zimna, spowolnienie psychoruchowe, szybkie męczenie się i osłabienie mięśni. W przypadku rozwiniętego obrzęku śluzowego obserwuje się u chorych charakterystyczne zmiany rysów twarzy – obrzękłe wargi i oczy, opadnięte policzki. Zmienia się barwa głosu na niższą i ochrypniętą.

Jak wspomóc tarczycę?

Najlepiej przeciwdziałać powstawaniu tego typu schorzeniom niż je leczyć. Na rynku istnieje wiele preparatów wspomagających pracę tarczycy. Ranking specyfików znajduje się pod tym adresem: www.leczenietarczycy.pl.