Login lub e-mail Hasło   

Dobry Rodzic - Dobry Start

Rodzice małych dzieci często przeżywają stres i czują, że nie mogą sobie dać rady. Ważne, aby znaleźli pomoc i wsparcie!
Wyświetlenia: 4.445 Zamieszczono 02/09/2009

Bycie rodzicem to jedno z najpiękniejszych ról życiowych. Jednak nawet najbardziej kochający i troskliwi rodzice odczuwają czasem frustrację i złość, która może prowadzić do zachowań krzywdzących dziecko.

Wiemy, że większości takich sytuacji można uniknąć!


NARODZINY DZIECKA TO CZAS ŻYCIOWYCH ZMIAN

Pojawienie się dziecka w rodzinie to czas radości, ale także czas trudnych wyzwań związanych z nową rolą, zmęczeniem, poczuciem niepewności, własnej niekompetencji.

Czasami trudne emocje sprawiają, że nie potrafimy odpowiednio opiekować się dzieckiem, cieszyć się rodzicielstwem.

Zdarza się, że potrzeba czasu, alby poczuć się rodzicem. Nie martw się tym – spróbuj spędzać więcej czasu ze swoim dzieckiem, a szybko oswoisz się z nową rolą.


KAŻDE DZIECKO JEST INNE

Czasami dzieci dużo płaczą, czasami zachowują się nie tak, jak oczekujesz. Pamiętaj, że jedynie płaczące niemowlę może komunikować swoje potrzeby, tj. Głód czy ból. Jeśli płacz dziecka sprawia, że czujesz się wyczerpana/y i doprowadzona/y do granic wytrzymałości, spróbuj się uspokoić i zapewnić sobie chwilę przerwy w opiece nad dzieckiem – poproś partnera, kogoś z rodziny lub przyjaciół, by pomógł zająć się dzieckiem.

 

  


JEŚLI CZUJESZ, ŻE NIE MOŻESZ DAĆ RADY...

poproś o pomoc i wsparcie najszybciej jak to możliwe! Nigdy nie powinnaś/eś potrząsać dzieckiem, czy go uderzyć. Brak ostrożności, a szczególnie potrząsanie małym dzieckiem jest niebezpieczne i może negatywnie wpłynąć na jego dalszy rozwój.


Rodzice, którzy odczuwają trudności związane z opieką nad małym dzieckiem, mogą otrzymać pomoc i wsparcie!


Czuję smutek i zagubienie”

Większość matek doświadcza po porodzie huśtawki nastrojów (tzw. Baby blues). Co 10 kobieta cierpi na depresję poporodową. Aby ją pokonać, potrzebuje pomocy specjalisty. Jeśli czujesz się smutna i zagubiona, spróbuj porozmawiać o swoich problemach z innymi matkami, z lekarzami lub położną. Są miejsca, w których możesz otrzymać poradę!


Czuję się nie rozumiana/y”

Korzystaj z pomocy Twojego partnera, przyjaciół czy rodziny w opiece nad dzieckiem. Lekarz, który opiekuje się Tobą i Twoim dzieckiem, położna, pracownicy socjalni mogą wskazac Ci instytucje, gdzie znajdziesz wskazówki i rady.

Pamiętaj, że zawsze masz prawo prosić o wsparcie!


Jestem wyczerpana/y”

Niemowlę funkcjonuje w innym rytmie dobowym niż dorosły człowiek, dlatego opieka nad małym dzieckiem może być wyczerpująca. Spróbuj wykorzystywać chwile, kiedy dziecko śpi, na własny odpoczynek i zadbanie o własne potrzeby.


Nie mam na nic czasu”

Nie zapominaj o własnych potrzebach. Spędzaj czas z przyjaciółmi czy innymi rodzicami. Jeśli czujesz się samotna/y, poszukaj informacji o grupach wsparcia dla rodziców w twojej okolicy – takie informacje są dostępne w poradni zdrowia i ośrodkach pomocy społecznej.


Jeśli potrzebujesz pomocy i wsparcia zapraszamy do skorzystania z oferty programu „Dobry RodzicDobry Start”. Przydatne informacje oraz adresy placówek znajdziesz na stronie: www.dobryrodzic.pl

Podobne artykuły


23
komentarze: 12 | wyświetlenia: 3470
15
komentarze: 24 | wyświetlenia: 1704
9
komentarze: 18 | wyświetlenia: 1001
33
komentarze: 13 | wyświetlenia: 11301
36
komentarze: 8 | wyświetlenia: 17394
77
komentarze: 112 | wyświetlenia: 38135
37
komentarze: 60 | wyświetlenia: 13151
35
komentarze: 17 | wyświetlenia: 19753
33
komentarze: 69 | wyświetlenia: 10794
20
komentarze: 19 | wyświetlenia: 4321
29
komentarze: 37 | wyświetlenia: 4307
53
komentarze: 43 | wyświetlenia: 5410
47
komentarze: 37 | wyświetlenia: 6049
43
komentarze: 9 | wyświetlenia: 22809
 
Autor
Dodał do zasobów: Maria Angel
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska