Login lub e-mail Hasło   

Patrzenie w oczy

Technika psychologiczna?
Wyświetlenia: 26.807 Zamieszczono 05/09/2009

Powszechnie wiadomo, że nasze źrenice reagują na zmiany oświetlenia: rozszerzają się w ciemności, gwałtownie kurczą pod wpływem światła. Lecz również oczy zmieniają wygląd pod wpływem emocji.
Radość i szczęście rozszerzają je - jak np. u gracza który dostanie dobre karty. Rozszerzone źrenice są również oznaką pobudzenia erotycznego.
Gniew irytacja i nienawiść wywołują zwężenie źrenic. Wąskie, kłujące oczy mają ludzie, którzy są z jakiegoś powodu zirytowanie lub wściekli.
 
Warto więc obserwować oczy naszego rozmówcy, gdy np. przedstawiamy jakąś ważną propozycję. Jego zmieniające się źrenice mogą stać się dla nas ważnym sygnałem niezależnie od tego co mówi. Oczy nie kłamią, nie możemy ich zmusić do innych, niż nasz aktualny stan emocjonalny, reakcji.
Irytującym zachowaniem podczas rozmowy jest przymykanie powiek przez naszego rozmówcę. Możemy odnieś wtedy wrażenie, że lekceważy on nas i jest znudzony całą rozmową. Nie jest to jednak tak bardzo jednoznaczne. Możliwe jest bowiem, że nie zgadza się on z naszymi argumentami lub też usiłuje ukryć swoje emocje. Szeroko rozwarte oczy, sygnalizują czyjeś zaskoczenie, zdumienie, lecz taką reakcję łatwo udawać.
Naturalnym odruchem podczas witania, jest patrzenie sobie w oczy. Jeśli ktoś podczas witania nie patrzy na nas, budzi to naszą nieufność Możemy odnieść wrażenie, że ma on w stosunku do nas złe zamiary lub nas lekceważy.
Podczas rozmowy, niezależnie od nas, nasze oczy zarówno odbierają jak i wysyłają sygnały mogące zwiększyć lub osłabić efekt tego, co mówimy lub słyszymy. Najlepszy kontakt z rozmówcą nawiązujemy patrząc mu w oczy, jeśli jego wzrok "błądzi gdzieś w przestrzeni", może świadczyć to o ty, że nasz rozmówca jest nieszczery.
Prowadząc rozmowę, możemy co jakiś czas "oderwać" oczy od słuchacza - pomaga to w skupieniu, ale tylko na chwilę, szybki powrót spojrzeniem na rozmówcę umacnia kontakt z nim, pozwala uniknąć wrażenia nieszczerości z naszej strony. Pozwala to nam również na obserwację jego zachowań. Jeżeli uda nam się zachować kontakt wzrokowy przez 2/3 rozmowy, stworzymy wrażenie dobrą atmosferę dyskusji i wyrobimy w słuchaczu zaufanie. Dzięki temu, zwiększymy nasze szanse na pozytywne załatwienie sprawy.
Badania wykazały, że w rozmowach oficjalnych, np. rozmowy kwalifikacyjne, najlepiej utrzymać wzrok na poziomie brwi i oczu rozmówcy. Ma on wtedy wrażenie, że poważnie traktujemy całą sytuację.
Podczas spotkania towarzyskiego, możemy sobie pozwolić na spoglądanie na na twarz miedzy oczami i uszami, natomiast w sytuacji romantycznej, patrzmy ukochanej osobie nie tylko w oczy, ale wódźmy wzrokiem po całym ciele.
Nie zawsze jednak "mowa oczu" jest tak oczywista. Jeden z twórców tej teorii, opisywał trudności, jakie mieli nauczyciele ze zrozumieniem zachowań portorykańskich uczennic w nowojorskiej szkole. posądzali je o nieszczerość i lekceważenie, a wszystko dlatego, że podczas rozmowy spuszczały oczy. Dopiero parafialny ksiądz wyjaśnił to nieporozumienie. W kulturze portorykańskiej opuszczanie wzroku oznacza szacunek do autorytetu rozmówcy.
Również amerykańscy psycholodzy wiedzą już, że patrzenie Indianinowi prosto w oczy, jest odbierane przez niego jako dowód agresji.
Nie wyciągajmy więc pochopnych wniosków. Gdy np. ktoś w rozmowie z nami ma rozbiegany wzrok, nie koniecznie musi świadczyć to o jego nieszczerości w stosunku do nas, nasz rozmówca może być również osobą nieśmiałą i wystraszoną.

Tekst może być kopiowany pod warunkiem podania żródła:

http://www.bipa.gda.pl/ciekawostki/aura.htm
 

Podobne artykuły


72
komentarze: 23 | wyświetlenia: 163056
38
komentarze: 11 | wyświetlenia: 73302
16
komentarze: 3 | wyświetlenia: 15785
102
komentarze: 26 | wyświetlenia: 270942
41
komentarze: 9 | wyświetlenia: 90501
17
komentarze: 2 | wyświetlenia: 4338
24
komentarze: 58 | wyświetlenia: 1749
26
komentarze: 27 | wyświetlenia: 20635
23
komentarze: 40 | wyświetlenia: 8113
23
komentarze: 17 | wyświetlenia: 4343
24
komentarze: 4 | wyświetlenia: 2741
22
komentarze: 8 | wyświetlenia: 1898
22
komentarze: 81 | wyświetlenia: 3177
21
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1760
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Tak samo, gdy nasz rozmówca kłamie zaczyna zadziwiająco często mrugać :-)

  ines,  06/09/2009

lubie grać w karty, teraz bede patrzyła na oczy ;)

Autor twierdzi że oczu nie da się oszukać...oczu może nie, ale mózg tak, udowodnili to chociażby byli agenci wywiadów, w tym Marian Zacharski który bez problemu oszukał wariograf soczewkowy.

Ostatnio kupiłem CD-Action, gdzie była mowa m.in. o grze FIFA 10 oraz link luźno związany z poruszaną w tym artykule tematyką:
http://www.cdaction.pl/news-72(...)pc.html

Akurat skojarzył mi się taki tekst biblijny z tematem tego artykułu:
Świecą ciała jest oko twoje. Jeśli oko twoje jest zdrowe, i całe ciało twoje jest jasne. A jeśli jest chore, i ciało twoje jest ciemne.Bacz więc, by światło, które jest w tobie, nie było ciemnością.
Łuk. 11:34-35(BW)

A tak przy okazji. Czy aby w tytule artykułu nie ma błędu?
Pozdrawiam

aha czyli asperger jest w takim razie przygaszony? i wtedy tez jest raczej odwrotnie bo tylko mozg niezdrowy a nie oko

@Piotr M.: to tylko przypowieść, nauka, morał - nazwij to jak chcesz, jeśli potrzebujesz dosadnych przykładów na potwierdzenie lub obalenie tych słów - zawsze je znajdziesz. Kwestią jest jedynie poziom dociekliwości/upierdliwości.

Nawet ślepcowi może z oczu dobrze patrzeć

Faktycznie bład, literówka ale jest.
Poprawiam.
Dzięki za zwrócenie uwagi

Jakby tak się zastanowić to niewiele osób jest w stanie utrzymać kontakt wzrokowy. Przy powitalnym uścisku dłoni większość patrzy czy "dobrze celuje". Przy rozmowie raczej też szukamy jakiegoś innego punktu zaczepienia wzroku niż twarz rozmówcy. Wielokrotnie sam się łapie na tym, że ktoś na mnie patrzy podczas rozmowy i nie daje rady, muszę odwrócić wzrok gdzieś indziej mimo tego, że nie kłamię i ...  wyświetl więcej

to się nazywa uległość psychiczna... chyba
Znaczy boisz sie tej osoby, czujesz rescpect czy cos...
Jeżel jest to płeć przeciwna to jeszcze trudniej utrzymac kontakt wzrokowy...
przynajmniej miu trudno, zawsze jak się gapie na płeć piękną :D to gdy odwróci wzrok w moim kierunku umiem utrzymac kontakt z 5 sekund potem odwracam wzrok.
Proponuje przeczytac mój artykuł: "Oczy-mowa ciała" ,aby dowiedziec sie trochę więcej.
Pozdrawiam

heh, a moje są ostygłe... tylko zmieniają często barwe czasem zielone czasem ostroniebieskie szare i niebieskozółte.. dziwne nie??:) ;D
nie w każdym przypadku zachowanie ludzkich oczu odzwierciedla zamiary;D

jeszcze gdzies czytalem, ze jesli rozmowca podczas rozmowy kieruje galki oczne w lewy gorny rog to wtedy stara sobie przypomniec dana rzecz, a jesli w prawy gorny rog to zmysla - albo na odwrot, nie jestem pewny ;)

"W kulturze portorykańskiej opuszczanie wzroku oznacza szacunek do autorytetu rozmówcy."

A to ciekawe , nigdy bym nie pomyślała ,że tak to wygląda ;)

  Kamila Wu  (www),  03/02/2011

Świetny tekst, wiedza zaczerpnięta z artykułu w mniejszym czy większym stopniu kiedyś się przyda ;)

  liwa,  07/06/2012

pies też traktuje patrzenie mu w oczy, jako agresję i ewentualny atak. :)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska