JustPaste.it

Oczy - mowa ciała

Oczy są potężnym narzędziem do odbierania jak i przekazywania informacji. Psychologia mówi, że 99% informacji, które odbiera nasz mózg pochodzą właśnie z narządu wzroku.

Oczy są potężnym narzędziem do odbierania jak i przekazywania informacji. Psychologia mówi, że 99% informacji, które odbiera nasz mózg pochodzą właśnie z narządu wzroku.

 

Czym są oczy? Dla niektórych oczy są narządem służącym do odbierania świata. Dla innych oczy są są zwierciadłem duszy, czy narzędziem służącym do flirtu. Jedno jest pewne oczy są potężnym narzędziem do odbierania jak i przekazywania informacji. Współczesna psychologia mówi, że 99% informacji, które odbiera nasz mózg pochodzą właśnie z narządu wzroku. Ponadto z oczu można odczytać bardzo wiele informacji. Jak? W bardzo prosty sposób.

Od oczu wszystko się zaczyna, dostrzegamy nimi świat. Bez oczu, nie ma co się okłamywać ,żyje sie “nieco” trudniej. Oczy mają wielki potencjał zarówno w odbieraniu jak i przekazywaniu informacji. Jedyne czego trzeba się nauczyć to odczytywać te informacje. Każda znajomość zaczyna się od spojrzenia, popatrzenia się na kogoś. To właśnie dzięki oczom nawiązujemy kontakt z innymi ludźmi. Nie do końca wiadomo dlaczego wzrok jest taki ważny dla człowieka i dlaczego tak lubi się patrzeć w oczy drugiej osoby. Jedni twierdzą, że dzięki wzrokowi możemy zapewnić sobie bezpieczeństwo, widzimy co się dookoła nas dzieje i dzięki temu możemy w odpowiedni sposób zareagować. Druga teoria mówi, że od kołyski wypatrujemy w cudzych oczach zainteresowania nami a w późniejszym naszym życiu zostajemy nauczeni, że gdy patrzą na nas dorośli musimy zachowywać się grzecznie i dzięki temu uczymy się kiedy rozpoznawać gdy ktoś nas lubi albo i nie lubi.

Jak widzisz pierwsze kroki w odczytywaniu informacji masz już za sobą i nauczyło Cię tego życie. Analiza informacji polega na obserwowaniu kilki cech: częstotliwość spojrzenia, długość spojrzenia, ruchy oczu, szerokość źrenicy i mruganie oczami.

Od częstotliwości spojrzenia zależy zainteresowanie drugą osobą. Jeżeli ktoś wpatruje się często w jakiś obiekt czy osobę oznacza to, że jest zaciekawiony, zainteresowany, zaintrygowany. Długość takiego spojrzenia może nam powiedzieć czy osoba jest pewna siebie czy nieśmiała. Osoba, która jest pewna siebie będzie spoglądać na nas bezwstydnie i długo. Nie będzie się przejmować, że spojrzenia się spotkają czy że zauważymy, że sie na nas gapi. Natomiast osoba nieśmiała będzie starała się unikać patrzenia w oczy. Spojrzenie będzie ukradkowe i krótkie. Jest to spowodowane tym że osoba nieśmiała nie będzie chciała zostać przyłapana na “gapieniu się”.

Jeśli rozmawiamy z drugą osobą, jej oczy mogą nam bardzo dużo powiedzieć. Gdy nasz rozmówca nie patrzy się w naszym kierunku tylko rozgląda się na boki oznaczą to, że jest znudzony. Ludzie często rozglądają się też na boki gdy są w nowym otoczeniu np. nowa restauracja. Pamiętać też trzeba że gdy ludzie są blisko siebie (nie licząc zakochanych) rzadko spoglądają na siebie. Jest to naturalne zjawisko ponieważ ciągłe patrzenie się na siebie może zostać źle odebrane lub powodować krępujące sytuacje. Gdy rozmawiamy z osobą, której nie lubimy lub rozmawiamy na tematy osobiste nasze spojrzenia też się nie spotykają.

Pamiętajmy też, że długie bezpośrednie spojrzenie może oznaczać dwie rzeczy albo zostanie to zinterpretowane jako oznaka agresji albo jako oznaka pociągu seksualnego. Zerwanie kontaktu wzrokowego przyjmuje się jako uległość. Gdy jedna osoba patrzy na drugą i ktoś zerwie spojrzenie od razu jest szufladkowany jako osoba uległa, mniej pewna siebie, mniej agresywna, słabsza psychicznie.

Najbardziej pewną oznaką zainteresowania jest rozszerzenie się źrenic. Oczywiście nigdy nie można być pewnym w 100% że rozszerzone źrenice oznaczają zainteresowanie ponieważ osoba naćpana też takowe posiada. Gdy zainteresujemy drugą osobę jej źrenice robią się szersze. Jest to odruch którego nie da się kontrolować. Co ciekawe osoby, które mają “duże oczy” wzbudzają nasze zaufanie.

Pamiętać jednak musimy, że kompleksową analizę możemy przeprowadzić dopiero po połączeniu z innymi gestami. Interpretowanie “mowy oka” jest przyjemne, kto nie lubi się patrzeć komuś w oczy? To jest takie interesujące.

 

Tekst może być kopiowany pod warunkiem podania żródła:

http://bananera.wordpress.com/2008/02/28/mowa-ciala-oczy/