JustPaste.it

Trądzik młodzieńczy

Trądzik młodzieńczy, jaki jest, każdy widzi. No właśnie. Widzi! A to chciałoby się schować, zetrzeć, usunąć.

Trądzik młodzieńczy, jaki jest, każdy widzi. No właśnie. Widzi! A to chciałoby się schować, zetrzeć, usunąć.

 

Zwłaszcza jak się ma kilkanaście lat, a ta choroba dotyka  przecież nastolatków i nieco starszą młodzież. Jest to wiek, kiedy bardzo chce się ładnie wyglądać , podobać, kiedy pragnie się akceptacji, miłości i zainteresowania. Wtedy każda niedoskonałość w wyglądzie urasta do rangi problemu. Nic więc dziwnego, że niezbyt estetyczne zmiany na skórze to powód do przygnębienia, a nawet cierpienia.

Kiedy i dlaczego powstaje trądzik? 

 Pierwsze objawy schorzenia pojawiają się już w wieku 13 – 15 lat. Organizm wchodzi w fazę dojrzewania, uaktywniają się hormony płciowe. To one sprawiają, że z niepozornego chłopca  wyrasta umięśniony, mówiący basem mężczyzna, a chudziutka dziewczynka nabiera kobiecych kształtów. Niestety,  aktywność androgenu – męskiego hormonu / jego niewielką ilość posiadają też młode damy / ma wpływ na powstanie trądziku zwanego urokliwie młodzieńczym. Mianowicie pobudza on gruczoły łojowe / pożyteczne skądinąd / do nadmiernej produkcji łoju – oleistej substancji. Łój wraz z łuszczącym się naskórkiem zatyka ujścia porów /mieszków włosowych/ i tak powstaje zaskórniak – ciemne kropki lub wypukłe jasne grudki. Jest to postać niezapalna trądziku. Jeśli rozmnożą się bakterie, a mają na skórze doskonałe warunki, powstaje stan zapalny – krostki wypełnione ropą i nacieki osiągające średnicę kilku centymetrów.

Co nieco o przyczynach powstawania trądziku młodzieńczego można przeczytać na www.vitalab.pl/blog/2009/03/co-wywoluje-tradzik.html.

To rób!

Jeśli masz niewielkie zmiany na skórze, możesz stosować maseczki z borowiny, gliny, owsianki. Pomaga tez picie naparu z bratka polnego, do nabycia w aptekach. Więcej o wpływie bratka na trądzik można dowiedzieć się ze strony www.vitalab.pl/blog/2009/08/bratek-na-tradzik.html.

Dobre rezultaty przynosi stosowanie dermokosmetyków: płynów, maści i kremów. Te preparaty zmniejszają rogowacenie naskórka, zmniejszają wydzielanie łoju, utrudniają wzrost bakterii. W efekcie znikają pryszcze i zaczerwienienia. Ważne , by smarować cała twarz, nie tylko miejsca obsypane krostami czy zaskórnikami. Kosmetyki na trądzik przedstawione zostały na www.drogeriainternetowa.com/pl3.acnezine.html.

W poważniejszych przypadkach należy przeprowadzić kurację pod kierunkiem lekarza dermatologa. Może zlecić terapię retinoidami, które działają  na przyczynę choroby, odblokowują ujście mieszków włosowych  / tzw. porów/, zmniejszają stany zapalne, zapobiegają powstawaniu nowych zmian.

Stosuje się też kurację antybiotykami, miejscowo lub doustnie. Tetracyklina czy erytromycyna niszczy bakterie, zmniejsza zapalenie, zapobiega powstawaniu blizn.

Inną metodą jest fototerapia – naświetlanie lampą kwarcową. Stosuje się też leczenie hormonalne.

Tego nie rób!

W żadnym przypadku nie wyciskaj krostek i pryszczy. To powoduje rozwój choroby. Staraj się jak najrzadziej dotykać twarzy, nie zasłaniaj jej włosami, bo podrażniają zmiany. Nie myj twarzy częściej niż 2 razy na dobę, stosuj delikatne mydła o neutralnym pH. Opalać należy się z dużą ostrożnością. Słońce pozornie pomaga, bo następuje chwilowa poprawa, ale po pewnym czasie stan skóry się pogarsza.

Jeśli jesteś dziewczyną, nie pokrywaj twarzy grubą warstwą podkładu i kremu. Jeśli jesteś młodym mężczyzną , nie używaj po goleniu płynów z zawartością alkoholu, nie używaj zwykłej maszynki do golenia, delikatniejsza jest elektryczna, nie zapuszczaj brody, nie zasłonisz pryszczy, tylko choroba się nasili.

Dlaczego trzeba leczyć trądzik?

Mając niewielkie zmiany, można poprzestać na używaniu kosmetyków leczniczych, by zapobiec stanom zapalnym . Wraz z wiekiem choroba przemija najczęściej bez śladu.

Jeśli zmiany skórne są duże, koniecznie trzeba zastosować odpowiednia kurację, gdyż choroba może pozostawić na twarzy blizny i zgrubienia do końca życia. Są one nieestetyczne, co sprawia, że niejeden młody człowiek się załamuje, unika ludzi, kompleksy nie pozwalają na większą aktywność w życiu prywatnym i zawodowym. Problemy psychiczne mogą doprowadzić do stanów depresyjnych, wymagających leczenia. Niezbędne jest wsparcie rodziny i dużo cierpliwości.

Laserem w trądzik

Gdy na skórze pozostają szramy, zgrubienia i zaczerwienienia, można w gabinecie kosmetycznym zastosować laserową korektę  cery – usuwanie blizn, czy mikrodermabrazję – usuwanie uszkodzonego naskórka.