JustPaste.it

Zegarki z duszą

Zegarki mają duszę, albo są jej pozbawione. Dusza to wartość dodana, pochodzi wprost od twórcy zegarka.

Zegarki mają duszę, albo są jej pozbawione. Dusza to wartość dodana, pochodzi wprost od twórcy zegarka.

 

 

Życie to ogromny energetyczny potencjał. Każda nasza aktywność wyzwala określoną energię. Skoro żyjemy, a o naszym życiu (czy istnieniu) decyduje dusza, to ona przejawia się właśnie w energii, jeśli coś tworzymy materiałowi oddajemy jej cząstkę, im więcej pracy wymaga proces kreacji, tym większy duchowy ładunek ma wytworzony przedmiot.

 

Tak właśnie jest z zegarkami.

Dlaczego najbardziej cenione są zegarki szwajcarskie?

Dlatego, że stoi za nimi ludzka praca i niebywała wręcz dbałość o jakość. Nawet najpopularniejsze (czytaj: najtańsze) modele są rygorystycznie kontrolowane. Zegarki sygnowane znakiem "swiss made" uznawanym za wyznacznik najwyższej jakości nie tylko w pięćdziesięciu procentach składają się z elementów wyprodukowanych w Szwajcarii, ale też w kraju tym są montowane, drobiazgowo wykańczane i testowane.

zegarek omegaSzwajcarskie marki dla zwykłych (choć też nie wszystkich) śmiertelników to zegarki Tissot, Longines, Omega, patrz: http://www.strefazegarka.pl/ .

Nasz portfel może znacznie nadszarpnąć zakup Rolexa, Chronoswissa albo Perreleta, a już na zegarki z manufaktur zdecydowanej większości z nas nie stać.

To odrębna kategoria zegarków.

I prawdziwe zegarki kolekcjonerskie.

 

Czym różni się manufaktura od zwykłego producenta?

Manufaktura składa zegarek z własnych komponentów, o zyskaniu statusu manufaktury decyduje kreacja to znaczy, że firma zegarmistrzowska musi stworzyć własny mechanizm (kaliber) zegarka, a im więcej mechanizmów ma w dorobku, tym wyżej stoi w zegarmistrzowskiej hierarchii.

Najwięksi z największych to w tej chwili Patek Philippe, Maurice Lacroix, czy IWC Schaffhausen.

 

Ich zegarki są drogie, dlatego, że stoją za nimi duże koszty utrzymania warsztatów i dlatego, że stoi za nimi ludzka praca, którą niektóre społeczeństwa coraz bardziej i coraz wyżej sobie cenią. Wszystko jest tam przygotowywane samodzielnie. Proces tworzenia zegarka to prawdziwy ceremoniał. Jego tłem są dawne pokolenia czyli cała praca i energia włożona przez przodków w proces dopracowywania i kreacji mechanizmów, kopert, a nawet pasków.

Zegarki z manufaktur są luksusem, ale i inwestycją na przyszłość. Im są droższe, tym wyżej się je ceni, ale koszt zakupu zyskuje wartość sentymentalną.

Koszty to jednak nie wszystko, czy można się dziwić, że prawdziwą wartość ma dla nas coś tak zupełnie różnego od typowej, plastikowej masówki?

Licencja: Creative Commons