JustPaste.it

Łysienie (wypadanie włosów)

Czy wiesz, że dziennie tracisz od 50 do 100 włosów? Ale to nic strasznego, bo na ich miejsce wyrastają nowe. Co jednak w sytuacji gdy nie wyrosną, albo wypada ich więcej?

Czy wiesz, że dziennie tracisz od 50 do 100 włosów? Ale to nic strasznego, bo na ich miejsce wyrastają nowe. Co jednak w sytuacji gdy nie wyrosną, albo wypada ich więcej?

 

 

To łysienie, które nie zawsze musi być katastrofą, bo jeśli jego przyczyną nie są "inaczej" działające geny los Twoich włosów zależy przede wszystkim od Ciebie.

 

Każdy z nas bywa narażony na łysienie (wypadanie włosów) o charakterze okresowym

Zmienność pór roku i sezonowe niedobory składników odżywczych szkodzą włosom, nadmiar bądź niedobór światła, również na włosy wpływają. Brak witaminy D objawia się wypadaniem włosów, niedostateczna ilość składników mineralnych również je uszkodzi. Nie zapominajmy też o stresie "wielkim destruktorze" naszych tkanek i włosów.

 

Takie łysienie z zaniedbań bądź z przeforsowania organizmu i włosów można leczyć i można mu zapobiegać z ogromnym powodzeniem. Nie napiszę niczego nowego stwierdzając, że podstawą jest w tym przypadku dobrze zbilansowana dieta i szacunek dla własnego organizmu. Szacunek, którego przejawem jest dbałość o siebie, ograniczanie i unikanie czynników, które mogą nam zaszkodzić i odpowiedni styl życia.

Wzmacniając organizm i dbając o siebie wzmacniasz również włosy, zapobiegasz łysieniu, a nawet stymulujesz ich porost.

 

Łysienie (wypadanie włosów) może być skutkiem wielu chorób

Choroby takie jak grzybice, łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry, a nawet łupież (tak łupież też jest chorobą) sieją spustoszenia na skórze naszej głowy, uszkadzają mieszki włosowe i są jedną z groźniejszych przyczyn łysienia. Groźnych dlatego, że w efekcie uszkodzeń mieszki włosowe zarastają bliznami, tracą swoje właściwości, są na pół-umarłe, a najgorsze jest to, że nie można ich już naprawić.

Każdy niepokojący objaw typu nadmiernego świądu, łojotoku, łuszczenia się skóry powinien stać się alarmem.

Im wcześniej zdiagnozujesz chorobę odpowiedzialną za wypadanie włosów tym szybciej możesz ją wyleczyć.

 

Łysienie na życzenie

Drakońskie odchudzanie, które ogołaca organizm nie tylko z tkanki tłuszczowej, odbije się też na włosach. Jeśli zabraknie im podstawowych witamin, protein, (uwaga!) nienasyconych kwasów tłuszczowych i wszelkich tzw. substancji biogennych najpierw ucierpi kondycja i wygląd włosów, a potem pojawi się wypadanie i zahamowanie ich wzrostu.

Jeśli jesteś na diecie - stosuj ją z umiarem, chcąc schudnąć chcesz najprawdopodobniej wypięknieć. Co z tego, że będziesz smukła (smukły) jeśli twoja skóra straci elastyczność, a włosy na głowie ulegną przerzedzeniu.

 

Nie zapominaj o wodzie

Widoczna część włosa jest tkanką martwą, ale u nasady włos żyje i podobnie jak wszystkie inne tkanki naszego organizmu tak i on potrzebuje wody.

Woda to życie również dla twoich włosów.

 

Łysienie uwarunkowane genetycznie i hormonalnie

Wydzielanie hormonów zależne jest w znacznym stopniu od genów, niestety nad tym nie jesteśmy w stanie w pełni zapanować. Stąd też kobiety łysieją w wyniku spadku poziomu estrogenów, a niezależnie od płci wypadanie włosów pojawia się w niedoczynności przytarczyc, przysadki i nadnerczy.

Z tym łysieniem poradzisz sobie jedynie przy współpracy lekarzy. Leczenie farmakologiczne może okazać się niezbędne, przy czym niekoniecznie musi prowadzić do spektakularnych sukcesów. Przykładem łysienie androgenowe, którego mechanizm w pewnym stopniu został rozpoznany, a preparaty przeciwko łysieniu wykazują sporą skuteczność (patrz: http://www.lysienie-stop.pl/ ).

Genów nie zmienisz, ale możesz przystopować ich destrukcyjne zapędy.

 

Tak naprawdę łysienie jest sprawą zbyt skomplikowaną, by ją tutaj pokrótce omówić. Podobnie nie sposób wskazać lekarstwa na wszystko. Jeśli twoje włosy nagle tracą kondycję, stają się łamliwe, brak im sprężystości, połysku i na dodatek zaczynają wypadać, a masz pewność, że nie jest to skutkiem dietetycznych zaniedbań wybierz się do lekarza - on powinien ci pomóc.

Licencja: Creative Commons