Login lub e-mail Hasło   

Sposoby na wygodne czytanie e-tekstu

Wydawało by się, że wkrótce wszyscy będziemy czytać już tylko przed monitorami naszych komputerów. Dlaczego więc tak nie robimy? Odpowiedź jest trywialna: jest to niewygodne.
Wyświetlenia: 26.526 Zamieszczono 15/09/2009

Portale coraz szybciej wypierają wydania papierowe gazet, a e-booki stają się coraz popularniejszą alternatywą dla książek. Wydawało by się, że wkrótce wszyscy będziemy czytać już tylko przed monitorami naszych komputerów. Dlaczego więc tak nie robimy? Odpowiedź jest trywialna: jest to niewygodne.

Ekran współcześnie używanych monitorów LCD jest cały czas podświetlany, abyśmy mogli z niego korzystać. To z pozoru genialne rozwiązanie (dzięki temu możemy używać go np. w ciemnym pomieszczeniu) ma jednak swoją wadę. Ludzkie oczy bardzo szybko męczą się od nadmiaru docierającego do nich światła. Sprawia to, że ciężko dłużej czytać wyświetlany w ten sposób tekst i skupić się na jego sensie. Dochodzi do tego fakt, iż nawet laptopy trudno jest trzymać tak wygodnie jak książkę, co dodatkowo obciąża nasz kręgosłup i zmniejsza komfort czytania. Są one także wciąż mało mobilne i np. jadąc tramwajem nie łatwo jest z nich korzystać.

Poniżej przedstawiam kilka pomysłów na wygodniejsze czytanie, które może nie zawsze rozwiążą wszystkie wyżej wymienione problemy, ale na pewno są ciekawą alternatywą dla "standardowego" przesiadywania przed ekranem swojego komputera.

Czytniki e-książek

Zostały stworzone jako kolejny etap ewolucji tradycyjnej książki. Mają sprawić, aby czytanie elektronicznych wydań tekstu było równie przyjemne jak odpowiednika tradycyjnego. Cechują się małymi wymiarami i ciężarem. Najnowsze oparte są na technologii Electronic paper, dzięki której ich ekrany nie wymagają podświetlania a co za tym idzie, nie męczą oczu. Sam ekran pobiera także energię tylko gdy jakiś jego fragment ma się zmienić, dlatego wiele z tych urządzeń może wytrzymać nawet do miesiąca bez ponownego ładowania baterii.

Minusem e-readerów jest ich cena i dostępność, jednak sytuacja wciąż ulega poprawie, patrz: Jak kupić najtaniej Amazon Kindle 3 .

Przykładowe urządzenia: Amazon Kindle, Sony Reader, eClito, iLiad, CyBook

Plusy

+ brak efektu zmęczonych oczu
+ małe wymiary, wygodne w trzymaniu
+ duża ilość publikacji dostępnych na tą platformę

Minusy

- brak możliwości czytania przy słabym świetle (np. w nocy)
- cena
- mała dostępność
- urządzenie nadaje się tylko do czytania

Dla czytelników eioba.pl

Aby wygodnie czytać teksty z eioba.pl w e-czytnikach, polecam użyć przycisku "Wersja do druku" znajdującego się przy każdym artykule i tekst zapisać jako HTML lub TXT, lub też pobrać wersję PDF artykułu.

Osoby posiadające czytnik Amazon Kindle 3 odsyłam do artykułu: Jak wygodnie czytać artykuły z Eioba na Amazon Kindle 3

Netbooki

Netbooki - nie mylić z ich starszymi braćmi, notebookami/laptopami. Małe komputery, z założenia bardzo mobilne, o mocy nieco słabszej niż ich większe odpowiedniki. Ich głównym atutem jest rozmiar i duży czas pracy na baterii.

W jaki sposób wygodnie czytać na takim urządzeniu? Jako że ma rozmiary grubszej książki, możemy go obrócić o 90 stopni i... czytać go jak książkę. Aby używać go w ten sposób pobieramy darmową aplikację FBReader i odpowiednio konfigurujemy: obrót tekstu o 90 stopni, niebieskie tło i czarny kolor czcionki dla lepszej widoczności. Na koniec naciskamy ENTER aby pozbyć się widoku pasków narzędzi - wykorzystamy dzięki temu całą powierzchnię ekranu.

Przy zakupie takiego urządzenia polecam te z ekranem wielkości 10-12 cali (np. Asus  EEE PC 1000H - ok. 1300 zł). Dodatkowo uzyskujemy dostęp do bardzo mobilnego komputera i możemy oglądać np. filmy.

Plusy

+ dłuższy czas pracy na baterii niż w przypadku laptopa
+ większa mobilność, możliwość ułożenia w rękach jak książkę
+ duża ilość zastosować (czytanie, Internet, filmy)

Minusy

- koszt (1100-1500 zł)
- zawiera zwykły monitor LCD (zmęczenie oczu po dłuższym czytaniu, refleksy światła przeszkadzają)

Dla czytelników eioba.pl

Aby wygodnie czytać teksty z eioba.pl w netbooku, polecam użyć przycisku "Wersja do druku" znajdującego się przy każdym artykule i tekst zapisać jako HTML lub TXT. Następnie otworzyć go w FBReaderze.

Telefon komórkowy

Z założenia urządzenie tylko do dzwonienia, dzięki coraz większej liczbie wbudowanych funkcji może służyć za świetną mini-książkę pobierającą tekst z Internetu. Wiele nowych telefonów (i to nie koniecznie z najwyższej półki) ma możliwość otwierania plików TXT czy nawet PDF. Co prawda ogranicza nas mały wyświetlacz, ale za to telefon mamy ze sobą praktycznie wszędzie, tak więc gdy np. czekamy na wizytę u lekarza, możemy po prostu zająć sobie czas czytaniem.

Plusy:

+ wystarczy tylko telefon komórkowy
+ duża mobilność

Minusy:

- mały ekran telefonu

Dla czytelników eioba.pl

W jaki sposób uprzyjemnić sobie czas posiadając telefon z obsługą WAP 2.0 (większość modeli telefonu z okresu 2-3 lat ją ma)?

Podam tutaj przykładową konfigurację dla osób korzystających z sieci Plus:

  • Otwieramy stronę z automatyczną konfiguracją WAP/GRPS . Wybieramy nasz model, podajemy numer naszego telefonu i wkrótce otrzymujemy SMS konfiguracyjny. Potwierdzamy wszystko zgodnie z instrukcją.
  • Jeżeli posiadamy telefon "na kartę", wykupujemy w promocji "Pakiety Internetowe w Simplusie" pakiet (w momencie kiedy to piszę najtańszy pakiet kosztuje 5zł za 25 MB transferu)
  • W telefonie wchodzimy do menu WAP i wpisujemy adres http://m.eioba.pl. Tym sposobem za 5 zł miesięcznie zyskujemy praktycznie nieograniczoną możliwość czytania artykułów z eioba.pl w każdym miejscu w Polsce.

 

Co przyniesie przyszłość...

Powyższe rozwiązania nie są idealne - mają wiele wad. Są z pewnością jednak dobrą alternatywą dla osób które dużo czytają i koszt zakupu dodatkowego urządzenia może być potraktowany po prostu jako inwestycja.

Asus zapowiedział udostępnienie wkrótce nowego, taniego i bardziej wszechstronnego czytnika e-książek Asus EEE Reader.

Ja osobiście czekam na udostępnienie w masowej produkcji e-papieru: cienkiego i taniego jak jego tradycyjny odpowiednik.

Podobne artykuły


111
komentarze: 32 | wyświetlenia: 61443
54
komentarze: 56 | wyświetlenia: 32884
54
komentarze: 68 | wyświetlenia: 31562
50
komentarze: 27 | wyświetlenia: 63971
49
komentarze: 18 | wyświetlenia: 65380
39
komentarze: 30 | wyświetlenia: 29300
39
komentarze: 50 | wyświetlenia: 23587
37
komentarze: 9 | wyświetlenia: 28823
36
komentarze: 37 | wyświetlenia: 23970
32
komentarze: 76 | wyświetlenia: 12738
32
komentarze: 12 | wyświetlenia: 26911
 
Autor
Artykuł  elena  (www),  15/09/2009

Uwielbiam e-booki, ale ostatnio coś mi laptop szwankuje i jak mam czytać, i słyszeć naraz głośną pracę szalonego wentylatora, to na marne idzie skupienie się na czytanym tekście.Oczywiscie jeszcze jedna wada, nie da się czytać w pozycji leżącej:) W tel. są zaś strasznie małe literki, chyba jednak zostanę przy książce..

Tekst zawsze można po prostu... wydrukować :)

  elena  (www),  15/09/2009

Też prawda:)

Co do komórkowego przeglądania e-booków i eioby.
Przeglądanie e-booków na komórkach (to pisze z nokii e65) jest bardzo nie wygodne. Korzystając z wgranego w symbiana Adobe PDF jesteśmy zmuszani do ciągłego klikania, i to nie tylko w dół.
A co do eioby to sprawa wygląda duuuużo ciekawiej.
Tak jak napisałeś kupujemy pakiet internetowy, i za pomocą komputera ściągamy przeglądarkę ...  wyświetl więcej

Wersję m.eioba.pl można spokojnie przeglądać i bez Opery Mini. A ten program do ebooków: FBReader ma wersje nie tylko na komputery stacjonarne... ale nie obsługuje PDF. Polecam konwertować do ePub itd.

To już kwestia gustu. Mi dużo wygodniej obsługiwać się Operą Mini, a na dodatek mogę zapisywać sobie artykuły, i bez dostępu do internetu mogę je przeglądać :-)
Dodatkowo mogę przeglądać inne strony typu plemiona, i różne fora internetowe :-)

  jark,  17/09/2009

Do ebooków polecam Mobipocket Reader. Co prawda trzeba konwertować pliki do odpowiedniego formatu (nie czyta txt itp., tylko własny format), ale za to jest darmowy (zarówno program jak i konwerter) i dostępny na różne platformy, w tym symbiana s60 czy uiq'a, na którym ja go używam.

  Darwolf  (www),  13/01/2010

Adobe jest dla... nie powiem kogo, bo by mnie zbanowali.
Do PDFa niezły jest FoxitReader, a zresztą podobnych programów jest od groma. Ale jeśli ktoś chce się trzymać "jedynie słusznych" rozwiązań Billa G., to już jego problem...

Bardzo ciekawy artykuł.

  pirx,  19/09/2009

Wydaje mi się, że na razie najlepszym i najtańszym rozwiązaniem jest syntezator mowy. Jak na mój gust znakomita rzecz i stosunkowo tania.

Osobiście wolę czytać, no ale to kwestia gustu :)

puk puk.... A gdzie projektory LED-DLP?

Powtarzam po raz kolejny "LAPTOP" Te niewielkie teczki z klawiaturą i ekranem są prawdziwym cudem technologi. Niewielkie poręczne, oraz wielofunkcyjne. Oczy mniej się zużywają gdy przyciemnimy obraz, a jak już niemożecie czytać, to usiądzcie i posłuchajcie Vivaldiego lub Smooth jazz music (obniża ciśnienie, usprawnia system immunologiczny oraz odpornościowy, i pomaga w logicznym myśleniu)

Ja mam inną opinie.
LUDZIE jest na świecie tyle technologi ale czytanie jest największą z nich.
Czy wszyscy czytelnicy chcą aby na świecie nie było bibliotek.

  Psst,  28/03/2011

Zasłużyłeś na 100 plusów.

  Poliman  (www),  14/07/2010

Mnie żaden super sprzęt nie przekona do porzucenia książki. Ebooki czytam tylko wtedy, gdy nie mam innego wyjścia.

mam nadzieję ze nie dojdzie do tego że książki będą tylko wspomnieniem lub zabytkiem przechowywanym w domu na półce lub w muzeum. Być może osoby czytające książki wydają się sentymentalni niemniej jednak nie wyobrażam sobie aby na lekcjach zamiast książki używać e booków :-)

http://www.syndiant.com/
Syndiant has 4 differnet pico-projector modules:

* The SYL2010: 800x600 resolution, 20 lumens
* The SYL2030: WVGA (854x480) resolution, only 6 mm tall.
* The SYL2041: SVGA (800x600) and WVGA (854x480) resolutions.
* The SYL2061: Wide SVGA (1025x600) resolution.

Czytanie na monitorze komputera nie sprawia mi żadnych trudności, ale jak jestem poza domem, to czytam za pomoca telefonu komórkowego. Pakiety danych mam tak tanie, że nie muszę mieć internetu domowego - telefon służy mi jako modem. Mając na nim zainstalowaną Operę Mobile 10 mogę czytać wszystko to, co dostępne w sieci, z Eiobą włącznie. Program ten można tak spersonalizować, że mały wyświetlacz n ...  wyświetl więcej

Patent manipulacji umysłem za pomocą modulacji sygnału monitora lub telewizora. Na ten patent uwagę zwrócił dutchsinse (www.dutchsinse.com). Wiąże się on z zastosowaniem HAARP do manipulacji ludzkim umysłem, ale też z wykorzystaniem do tego celu zwykłych stacji telewizyjnych. Takie patenty powinny być w ogóle zakazane. Są one z intencji nastawione na manipulację ludzkim umysłem, co może (i zapewn ...  wyświetl więcej

  juicypen  (www),  27/12/2011

Pomimo dużego sentymentu do książek muszę stwierdzić, że czytanie e-booków jest dużo wygodniejsze pomimo licznych wad urządzeń typu laptopy, netbooki czy telefony komórkowe. Wymienione wyżej urządzenia mają jedną wspólną zaletę, a jest nią mobilność. Ostatnio często wykorzystuję do czytania telefon komórkowy – na 4 calowym wyświetlaczu czyta się już całkiem przyjamnie.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska