JustPaste.it

Sposoby na wygodne czytanie e-tekstu

Wydawało by się, że wkrótce wszyscy będziemy czytać już tylko przed monitorami naszych komputerów. Dlaczego więc tak nie robimy? Odpowiedź jest trywialna: jest to niewygodne.

Wydawało by się, że wkrótce wszyscy będziemy czytać już tylko przed monitorami naszych komputerów. Dlaczego więc tak nie robimy? Odpowiedź jest trywialna: jest to niewygodne.

 

Portale coraz szybciej wypierają wydania papierowe gazet, a e-booki stają się coraz popularniejszą alternatywą dla książek. Wydawało by się, że wkrótce wszyscy będziemy czytać już tylko przed monitorami naszych komputerów. Dlaczego więc tak nie robimy? Odpowiedź jest trywialna: jest to niewygodne.

Ekran współcześnie używanych monitorów LCD jest cały czas podświetlany, abyśmy mogli z niego korzystać. To z pozoru genialne rozwiązanie (dzięki temu możemy używać go np. w ciemnym pomieszczeniu) ma jednak swoją wadę. Ludzkie oczy bardzo szybko męczą się od nadmiaru docierającego do nich światła. Sprawia to, że ciężko dłużej czytać wyświetlany w ten sposób tekst i skupić się na jego sensie. Dochodzi do tego fakt, iż nawet laptopy trudno jest trzymać tak wygodnie jak książkę, co dodatkowo obciąża nasz kręgosłup i zmniejsza komfort czytania. Są one także wciąż mało mobilne i np. jadąc tramwajem nie łatwo jest z nich korzystać.

Poniżej przedstawiam kilka pomysłów na wygodniejsze czytanie, które może nie zawsze rozwiążą wszystkie wyżej wymienione problemy, ale na pewno są ciekawą alternatywą dla "standardowego" przesiadywania przed ekranem swojego komputera.

Czytniki e-książek

e9dbfc017a9fad749eeccdc1f45d5cef.jpgZostały stworzone jako kolejny etap ewolucji tradycyjnej książki. Mają sprawić, aby czytanie elektronicznych wydań tekstu było równie przyjemne jak odpowiednika tradycyjnego. Cechują się małymi wymiarami i ciężarem. Najnowsze oparte są na technologii Electronic paper, dzięki której ich ekrany nie wymagają podświetlania a co za tym idzie, nie męczą oczu. Sam ekran pobiera także energię tylko gdy jakiś jego fragment ma się zmienić, dlatego wiele z tych urządzeń może wytrzymać nawet do miesiąca bez ponownego ładowania baterii.

Minusem e-readerów jest ich cena i dostępność, jednak sytuacja wciąż ulega poprawie, patrz: Jak kupić najtaniej Amazon Kindle 3 .

Przykładowe urządzenia: Amazon Kindle, Sony Reader, eClito, iLiad, CyBook

Plusy

+ brak efektu zmęczonych oczu
+ małe wymiary, wygodne w trzymaniu
+ duża ilość publikacji dostępnych na tą platformę

Minusy

- brak możliwości czytania przy słabym świetle (np. w nocy)
- cena
- mała dostępność
- urządzenie nadaje się tylko do czytania

Dla czytelników eioba.pl

Aby wygodnie czytać teksty z eioba.pl w e-czytnikach, polecam użyć przycisku "Wersja do druku" znajdującego się przy każdym artykule i tekst zapisać jako HTML lub TXT, lub też pobrać wersję PDF artykułu.

Osoby posiadające czytnik Amazon Kindle 3 odsyłam do artykułu: Jak wygodnie czytać artykuły z Eioba na Amazon Kindle 3

Netbooki

f48ab24320cbc8fd4c3b386448473e70.jpgNetbooki - nie mylić z ich starszymi braćmi, notebookami/laptopami. Małe komputery, z założenia bardzo mobilne, o mocy nieco słabszej niż ich większe odpowiedniki. Ich głównym atutem jest rozmiar i duży czas pracy na baterii.

W jaki sposób wygodnie czytać na takim urządzeniu? Jako że ma rozmiary grubszej książki, możemy go obrócić o 90 stopni i... czytać go jak książkę. Aby używać go w ten sposób pobieramy darmową aplikację FBReader i odpowiednio konfigurujemy: obrót tekstu o 90 stopni, niebieskie tło i czarny kolor czcionki dla lepszej widoczności. Na koniec naciskamy ENTER aby pozbyć się widoku pasków narzędzi - wykorzystamy dzięki temu całą powierzchnię ekranu.

Przy zakupie takiego urządzenia polecam te z ekranem wielkości 10-12 cali (np. Asus  EEE PC 1000H - ok. 1300 zł). Dodatkowo uzyskujemy dostęp do bardzo mobilnego komputera i możemy oglądać np. filmy.

Plusy

+ dłuższy czas pracy na baterii niż w przypadku laptopa
+ większa mobilność, możliwość ułożenia w rękach jak książkę
+ duża ilość zastosować (czytanie, Internet, filmy)

Minusy

- koszt (1100-1500 zł)
- zawiera zwykły monitor LCD (zmęczenie oczu po dłuższym czytaniu, refleksy światła przeszkadzają)

Dla czytelników eioba.pl

Aby wygodnie czytać teksty z eioba.pl w netbooku, polecam użyć przycisku "Wersja do druku" znajdującego się przy każdym artykule i tekst zapisać jako HTML lub TXT. Następnie otworzyć go w FBReaderze.

Telefon komórkowy

Z założenia urządzenie tylko do dzwonienia, dzięki coraz większej liczbie wbudowanych funkcji może służyć za świetną mini-książkę pobierającą tekst z Internetu. Wiele nowych telefonów (i to nie koniecznie z najwyższej półki) ma możliwość otwierania plików TXT czy nawet PDF. Co prawda ogranicza nas mały wyświetlacz, ale za to telefon mamy ze sobą praktycznie wszędzie, tak więc gdy np. czekamy na wizytę u lekarza, możemy po prostu zająć sobie czas czytaniem.

Plusy:

+ wystarczy tylko telefon komórkowy
+ duża mobilność

Minusy:

- mały ekran telefonu

Dla czytelników eioba.pl

W jaki sposób uprzyjemnić sobie czas posiadając telefon z obsługą WAP 2.0 (większość modeli telefonu z okresu 2-3 lat ją ma)?

Podam tutaj przykładową konfigurację dla osób korzystających z sieci Plus:

  • Otwieramy stronę z automatyczną konfiguracją WAP/GRPS . Wybieramy nasz model, podajemy numer naszego telefonu i wkrótce otrzymujemy SMS konfiguracyjny. Potwierdzamy wszystko zgodnie z instrukcją.
  • Jeżeli posiadamy telefon "na kartę", wykupujemy w promocji "Pakiety Internetowe w Simplusie" pakiet (w momencie kiedy to piszę najtańszy pakiet kosztuje 5zł za 25 MB transferu)
  • W telefonie wchodzimy do menu WAP i wpisujemy adres http://m.eioba.pl. Tym sposobem za 5 zł miesięcznie zyskujemy praktycznie nieograniczoną możliwość czytania artykułów z eioba.pl w każdym miejscu w Polsce.

 

bf17c333fa6851d982134ff0a2b5876d.jpgCo przyniesie przyszłość...

Powyższe rozwiązania nie są idealne - mają wiele wad. Są z pewnością jednak dobrą alternatywą dla osób które dużo czytają i koszt zakupu dodatkowego urządzenia może być potraktowany po prostu jako inwestycja.

Asus zapowiedział udostępnienie wkrótce nowego, taniego i bardziej wszechstronnego czytnika e-książek Asus EEE Reader.

Ja osobiście czekam na udostępnienie w masowej produkcji e-papieru: cienkiego i taniego jak jego tradycyjny odpowiednik.

Licencja: Creative Commons - bez utworów zależnych