Login lub e-mail Hasło   

Platforma TVP na Astrze - żart czy skrajnie niedopracowany pomysł…

Wojna trzech platform satelitarnych a właściwie trzech i pół (TNK) nie zniechęciła ani Orange do rozwinięcia skrzydeł swojej oferty ani tym bardziej Telewizji Polskiej.
Wyświetlenia: 1.673 Zamieszczono 27/09/2009

 

Wojna trzech platform satelitarnych a właściwie trzech i pół (TNK) nie zniechęciła ani Orange do rozwinięcia skrzydeł swojej oferty ani tym bardziej Telewizji Polskiej.

No i właśnie Telewizja Polska ze wszystkimi swoimi ułomnościami i kłopotami stara się stworzyć w epoce kryzysu platformę satelitarną.

 

Pytanie czy jest sens? Programy Telewizji Polskiej są dostępne z nadajników analogowych i cyfrowych DVB-T, są dostępne droga satelitarną we wszystkich Polskich platformach satelitarnych. Co więcej n-ka ma w swojej ofercie wszystkie kanały narodowego operatora łącznie z TVP HD, TVP Sport i TVP Historia, dodatkowo wszystkie te kanały są dostępne za pośrednictwem satelity Hot Bird.

 

Jednak mimo dostępności kanałów z Hot Birda , na którym goszczą wszystkie trzy największe polskie platformy i faktu że najwięcej talerzy w Polsce skierowanych jest właśnie na tą pozycję orbitalną TVP zdecydowała się na całkowite zdublowanie swoich kanałów również na Astrze , mało tego chce zdublować kanały Polsatu i TVN…

 

Czy nie rozsądniej było by dodać do istniejących programów kolejny system ewentualnego kodowania w NDS na Hot Birdzie? Obniżyłoby to raz, że koszty zakupu nowego konwertera a przede wszystkim odbiorcy oferty TVP mieli by również ułatwiony dostęp do ofert innych platform satelitarnych rodzimego pochodzenia.

 

Współpraca operatorów i wymiana kanałów między platformami, aby ich nie dublować a tym samym nie zabierać miejsca na transporterach powinna leżeć w gestii wszystkich nadawców telewizyjnych.

 

O tyle o ile można zrozumieć postępowanie Orange, która najprawdopodobniej nie chce pojednania z Cyfrą i pragnie niezależności, która jest podbudowana dobrą ofertą programową w usłudze iTV. O tyle dziwne wydaje się postępowanie TVP, która buduje kolejne koszty związane z uruchomieniem platformy, koszty te szczególnie urosną w przypadku zastosowania dekodera z wbudowanym modułem NDS.

 

Chyba rozsądniej było by aby TVP postawiła na naziemny standard DVB-T , stworzenie dodatkowego multipleksu z oferta programową TVP była by przede wszystkim rozsądnym rozwiązaniem a po drugie była by platformą dostępna na terenie całego kraju, obniżono by zarazem koszt zakupu sprzętu odbiorczego oraz zachowano by terytorialność oferty.

 

Bo przecież nie może być mowy o budowaniu platformy satelitarnej tylko w celu popularyzacji Polski na zachodzie, temu służy TVP Polonia dostępna nieomal na całym świecie w wolnym odbiorze.

 

Pieniądze wtłoczone w nową platformę mogłyby służyć innym lepszym celą m.in. podniesieniu atrakcyjności dostępnych już kanałów telewizyjnych, budowy nowych kanałów tematycznych jak również mogłyby wspomóc cel nadrzędny, jakim jest misja kulturalna Telewizji Polskiej. Nie wspomnę już o niedawnych kłopotach z utrzymaniem kanałów tematycznych TVP Kultura, TVP Sport czy o zaniechaniu projektów TVP Film i TVP Rozrywka.

 

Polskie radio i Telewizja borykają się z problemami finansowymi, co okupione zostało strajkiem pracowników radiowej dwójki, mimo to Telewizja Polska szykuje się do wydania niebagatelnych kwot na zakup dekoderów dla swojej platformy.

 

Idąc dalej jak wygląda oferta programowa platformy TVP na dzień dzisiejszy oprócz kanałów TVP oraz kanałów tematycznych tego samego nadawcy dojdzie Polsat, Polsat 2, TVN i TVN 7 oraz bliżej nieokreślone kanały kodowane w NDS w liczbie min 20-tu…

 

Oferta ta przy potentatach takich jak Cyfra + czy Telewizja Nowej Generacji n wydaje się nie tyle, co mało atrakcyjna, co uboga, nie liczmy na treści typu premium, czy kanały na wyłączność chyba, że takowym będzie Belsat TV. Rynek telewizyjny na dzień dzisiejszy został prawie cały podzielony między największych graczy walczących między sobą o treści typu premium i jak najbogatszą ofertę sportową.

 

Co prawda zostało jeszcze kilka kanałów HD których nie ma w Polsce (BBC HD, History HD, Cinemax HD czy Biography HD) ale szczerze BBC HD ma największe szanse trafić do Cyfrowego Polsatu, Cinemax HD trafi zapewne do oferty wszystkich trzech graczy, zostaje więc otwarta sprawa History HD i kilku niszowych kanałów HD. 

 

Na pewno wiadomo jedno kłopoty finansowe TVP, zostaną rozwiązane w prosty sposób , to my sfinansujemy nową platformę której koszt na pewno przekroczy 165 milionów złotych rocznie...

 

dydymus

Podobne artykuły


111
komentarze: 32 | wyświetlenia: 61594
54
komentarze: 58 | wyświetlenia: 32970
54
komentarze: 68 | wyświetlenia: 31609
50
komentarze: 27 | wyświetlenia: 64064
49
komentarze: 18 | wyświetlenia: 65454
39
komentarze: 50 | wyświetlenia: 23642
39
komentarze: 30 | wyświetlenia: 29377
37
komentarze: 9 | wyświetlenia: 28906
36
komentarze: 37 | wyświetlenia: 24038
34
komentarze: 21 | wyświetlenia: 26575
33
komentarze: 78 | wyświetlenia: 12794
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska