Login lub e-mail Hasło   

Made in China

ŚWIAT I MY
Wyświetlenia: 1.158 Zamieszczono 03/10/2009

Fisher Price – przedstawiciel producenta zabawek Mattel, zdjął w 2008 r około 1,5 mln zabawek wyprodukowanych w Chinach z półek sklepowych w USA, Wielkiej Brytanii i Kanadzie.Zabawki Ulicy Sezamkowej takie jak Elmo i Wielki ptak były pomalowane farbą z dodatkiem ołowiu. Władze ChRL podały listę ponad 400 eksporterów, sprzedających te produkty.

Unijna komisarz bezpieczeństwa konsumenckiego Meglena Kunewa mówi o możliwości zablokowania rynku UE dla produktów z Chin. W ciągu trzech dni w Chinach, wizytowała fabrykę zabawek i ośrodek kontroli który bada każdy produkt który ma być wypuszczony na sprzedaż.

Jej wizyta była związana z wzrastającym w UE niepokojem, związanym z wadliwymi produktami pochodzenia chińskiego. Włoskie oraz hiszpańskie hipermarkety wycofały w lipcu wiele tysięcy tubek chińskiej pasty do zębów, która przypuszczalnie zawiera dietylen glikolu który wykorzystywany jest w procesie produkcji jako środek przeciw zamarzaniu. W 2006 r. Unia zakwestionowała ponad połowę z tysiąca badanych produktów z Chin.

Wszystko zaczęło się już marcu tego roku, kiedy to w USA tysiące psów i kotów zdechło po zjedzeniu karmy zawierającej melaminę przemysłową. Chińczycy dodawali ją do glutenu pszenicznego oraz ryżowej proteiny, wchodzącej w skład karmy. Na czarnej liście są też zabawki pomalowane szkodliwą farbą, owoce morza po kuracji antybiotykowej oraz owocowe soki ze szkodliwym barwnikiem.

Chiny mają teraz problem z przekonaniem świata, że ich produkty nie są gorsze.

W ostrej konkurencji, fabryki rezygnują z solidnych kontroli na rzecz większego zysku. Takie produkty są w konsekwencji mało bezpieczne i często szkodliwe dla zdrowia. Złe produkty zatrzymują celnicy z Chin lub Unii, ale kontrole są rzadkie i nie zawsze skuteczne. Rynek UE importuje towary za 266 mld USD rocznie, więc Unia na razie będzie współpracować z Chinami, bojkot towarów to ostateczność.

Producenci z Chin w obawie przed kolejnymi skandalami od początku współdziałają z inspektorami – zamykają firmy spożywcze nie spełniające norm, wprowadzają ustawę o normach bezpieczeństwa oraz zaostrzają kary. Na śmierć skazano szefa Administracji Leków i Żywności, który brał łapówki za wprowadzanie do obrotu nie przetestowanych leków.

Chińczycy nie są zdziwieni takimi sytuacjami, ponieważ niedawno wykryto że ponad połowa wody w butelkach pochodzi z kranu. W Internecie dostępna jest też podrobiona chińska viagra, lek na grypę tamilu oraz leki na malarię.

Eksperci twierdzą że po małej stracie dla Chin, rynek się ustabilizuje i ich pozycja nie będzie zagrożona. Prawda jest taka że przeciętnego konsumenta nie stać na nie kupowanie tanich chińskich produktów, gdyby tak było trzeba by było zrezygnować z kupienia telewizora, komórki, sprzętów sportowych i wielu innych rzeczy.

Świat jest praktycznie uzależniony od produktów Made In China.

 

ZielonyDziennik.pl ,  Julian Z Pankiewicz

Podobne artykuły


17
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1316
14
komentarze: 21 | wyświetlenia: 980
14
komentarze: 60 | wyświetlenia: 743
14
komentarze: 33 | wyświetlenia: 1054
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 559
13
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1024
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 770
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 425
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 541
12
komentarze: 144 | wyświetlenia: 855
12
komentarze: 30 | wyświetlenia: 1371
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 403
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 621
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 464
12
komentarze: 23 | wyświetlenia: 965
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  tomasz12  (www),  02/08/2016

ciekawy artykułDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska