Login lub e-mail Hasło   

Sieciowa polityka

Kilka uwag nt. możliwego nowego rozumienia polityki - polityki sieciowej.
Wyświetlenia: 1.416 Zamieszczono 05/10/2009

Zadziwia mnie, że jedną z najbardziej znienawidzonych spraw w naszym kraju jest polityka.

Dlaczego?

Czy dlatego, że kojarzy się powszechnie z aferami, z cynizmem, z brakiem kompetencji? Czy dlatego, że wszyscy przejrzeli już kod tej gry, nazywanej polityką, kod polegający na składaniu obietnic bez pokrycia, których nigdy się nie dotrzymuje, czy działania nie tyle w interesie obywateli, co swojej partii?

Zapewne! Wszyscy już chyba widzą marność tej gry...

Jednakże wynika to także z mylnego rozumienia samego terminu, które ukształtowało się w nowożytności.

Czym jest polityka? Co oznacza to słowo?

Maks Weber wywarł przemożny wpływ na rozumienie tego terminu. Stwierdził on, że polityka to dążenie do udziału we władzy lub do wywierania wpływu na podział władzy, czy to między państwami, czy też w obrębie państwa, między grupami ludzi, jakie to państwo tworzą.   Leksykon politologii pod  redakcją Andrzeja Antoszewskiego i Ryszarda Herbuta podaje, że polityka to działalność instytucji państwowych (aparatu państwowego), to układ stosunków społecznych, w których występuje wyraźna obecność kontroli, wpływu, władzy lub autorytetu.

Widzimy zatem, że działalność ta wiązana jest z państwem, z centralnym aparatem władzy, z biurokracją państwową – a zatem z czymś, co do czego nie możemy mieć nadziei, że sprawnie, załatwi nasze konkretne problemy. Niejako z natury rzeczy, sprawy sprawowania władzy nad wszystkimi obywatelami z centralnego poziomu nie mogą być sprawne, konkretne, przyjazne.

A wszak słowo polityka pochodzi od gr. „politikà”, co znaczy sprawy państwowe, a raczej: sprawy miasta, sprawy okolicy, (małej) ojczyzny bo „pólis” – to miasto, ojczyzna. Polityka pochodzi także od słowa „obywatel”, bo „politēs" to właśnie obywatel. Widzimy, że pierwotnym, greckim, praźródłowym znaczeniem słowa „polityka” było: sprawy dotyczące obywateli lokalnej wspólnoty, małej ojczyzny. W naszym przypadku dotyczyłyby zatem w jakimś stopniu tego, co ujmujemy terminem „sprawy samorządowe”.

I teraz, wyobraźmy sobie, że owe sprawy samorządowe, sprawy mojego otoczenia (przedszkola, szpitale, szkoły, spalarnie śmieci, szkoły, sprawy lokalnych przekonań, tradycji, świąt itp.) nie są załatwiane w obecnym trybie całkowitego podporządkowania sprawom centralnego utrzymywania władzy (najczęściej dla niej samej), ale są naprawdę wolne, są naprawdę samo-rządne, tzn. pozostawione do pełnej decyzji lokalnej społeczności – czyż nie stają się czymś naprawdę ważnym, atrakcyjnym. Czyż nie budzą powszechnego zainteresowania, zamiast pogardy?

A gdy do tego dodamy jeszcze możliwości, jakie niesie Internet, tzn. gdy możemy komunikować się ze wszystkimi mieszkańcami naszej dzielnicy, naszego regionu, miasta, gminy; gdy wszyscy zajmujący się tak rozumianą ‘polityką’ są powszechnie znani: ze swoich wypowiedzi, a jeszcze bardziej ze swoich działań; gdy każdego z nich można przepytać na czacie, zobaczyć rekord osiągnięć, rekord obietnic wyborczych i realnych osiągnięć po końcu kadencji – czyż ta nowa lokalna, a lepiej mówić: sieciowa polityka nie staje się czymś naprawdę ważnym, budzącym respekt i zainteresowanie?

Czyż nie pora, aby wrócić do tego praźródłowego rozumienia tego terminu; czyż nie pora na nowy (stary!) typ polityki?

Zob. więcej nt. polityki sieciowej na stronie Netystów -  www.netysci.pl

Podobne artykuły


71
komentarze: 34 | wyświetlenia: 10881
52
komentarze: 88 | wyświetlenia: 7868
40
komentarze: 24 | wyświetlenia: 5383
27
komentarze: 22 | wyświetlenia: 3342
27
komentarze: 31 | wyświetlenia: 39176
26
komentarze: 15 | wyświetlenia: 4378
22
komentarze: 19 | wyświetlenia: 6766
22
komentarze: 49 | wyświetlenia: 4025
21
komentarze: 11 | wyświetlenia: 4804
26
komentarze: 32 | wyświetlenia: 18365
21
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1326
20
komentarze: 5 | wyświetlenia: 2612
20
komentarze: 11 | wyświetlenia: 11377
19
komentarze: 2 | wyświetlenia: 2668
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska