Login lub e-mail Hasło   

Modlitwa - Medytacja - a może Życie ?

Wczoraj trochę serfowałam po necie. Znalazłam zdumiewająco dużo artykułów o modlitwie i medytacji. To co mnie zaskoczyło, to podejście do tematu. W wielu artykułach wychw...
Wyświetlenia: 3.317 Zamieszczono 08/10/2009

Wczoraj trochę serfowałam po necie. Znalazłam zdumiewająco dużo artykułów o modlitwie i medytacji. To co mnie zaskoczyło, to podejście do tematu.

W wielu artykułach wychwala się recytację pięknej poezji, często też w językach wschodu (np. sanskryt) jako modlitwę.

Wiem, że modlitwa to część dialogu z boskością, kiedy to ja mówię.

Przepraszam ale nie znając intencji a nawet znaczenia słów - to czy aby na pewno wiem, co przekazuję do Źródła? I dalej, czy ta recytacja jest zgodna z najgłębszą potrzebą moją, czy jest tylko zbiorem słów, może i pięknych a jednak pustych.

Drugą częścią dialogu z boskością ma być medytacja, kiedy to odprężona nasłuchuję odpowiedzi.

A tu ponowna lawina na temat medytacji. Począwszy od przygotowania otoczenia (świece, kadzidło itp) po przyjęcie postawy ciała, może i prawidłowej, jednak tak niewygodnej, że trudno utrzymać uwagę na czymkolwiek innym, niż na skurczach i odrętwieniu różnych partii ciała. W takich warunkach, "pięknych", można usłyszeć jedynie głos maltretowanego ciała i błaganie o litość.

Z tego co wyczytałam jawi mi się taki oto obraz :

módlcie się ludzie, nie wiedząc o czym mówicie, a ze słuchania lepiej zrezygnujcie bo to i zachodu wiele i efekt mierny. Życie jest cierpieniem i bez cierpienia nie ma rozwoju, acha i słuchajcie tych wskazówek, bo to jedyna prawda (?).

Przyznam szczerze, że uśmiałam się z tych koncepcji i stwierdziłam, że w tym kierunku nie jestem uduchowiona.

Miłość, Harmonia, Piękno

a wszystko to w absolutnej i naturalnej prostocie, do tego życie jest esencją miłości i radości.

Żyjąc tymi energiami nie ma potrzeby wprowadzania "specjalnych" dekoracji by modlić się lub medytować.

Tak więc zarówno modlę się jak i medytuję w Tu i Teraz.

Medytując, czyli nasłuchując odpowiedzi, staję się bardziej uważna i zrelaksowana.

Tym co jest mi niezbędne, to pełen głęboki oddech i wyprostowane plecy. Dla wielu może wydać się to zbyt proste, za mało skomplikowane i jeszcze wiele może być zarzutów.

Jednak pamiętajcie, że często jedno, głębokie i szczere westchnienie, ma większą wartość niż lata wyreżyserowanej, poprawnej recytacji.

W tym artykule, mając na uwadze ludzi szukających, przedstawiłam dwa sposoby tego najważniejszego dialogu: jeden zewnętrzny - zobaczcie jak pięknie się modlę; i drugi wewnętrzny - otoczenie nawet nie wie, że żyjesz głęboką medytacją i modlitwą.

Do tego pierwszy sposób skomplikowany, wymagający szczególnych warunków, a drugi naturalnie prosty.

No to teraz masz wybór własnego sposobu dialogu.

Życzę Ci byś znalazł swój własny sposób na dialog z boskością i zrozumiał, że i Ty jesteś Bogiem także.

I tak to jest.

Z głębokim szaconkiem

Hania

Podobne artykuły


13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 634
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1146
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1105
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 816
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1414
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1318
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 661
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1086
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1237
12
komentarze: 144 | wyświetlenia: 1385
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 838
11
komentarze: 69 | wyświetlenia: 507
11
komentarze: 65 | wyświetlenia: 432
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  norwox,  12/10/2009

Pomimo iż twój punkt widzenia jest ciekawy , poszłaś trochę na łatwiznę i wybrałaś niewyobrażalnie wielki skrót . Oczywiście ,o ile moralizatorskie zakończenie z przesłaniem "bądźmy dobrzy i kochajmy się" jest jak najbardziej pozytywne i prawdziwe , o tyle twoja wypowiedź o modlitwie i medytacji jest po prostu beznadziejna . Zresztą sama przyznajesz ,że artykuł popełniłaś w oparciu o "wczorajsze s ...  wyświetl więcej

  Darwolf  (www),  12/10/2009

Prościutko napisane - ale prawdziwe! Gratuluję...

Panie Krzysztofie, bardzo pięknie przedstawił Pan swój punkt widzenia na moją , jakby powiedzieć, migawkę, spostrzeżenie. Jest to dla mnie cenne i wartościowe i zgadzam się generalnie z Pana wypowiedzią. Jak wynika z artykułu jest to tylko refleksja i to moja. Na temat modlitwy i medytacji można napisać pękate tomy, to prawda tylko pytam co to nowego wniesie? Po prostu zauważyłam pewną modę na co ...  wyświetl więcej

Migawki twoje ok!Medytacje i modlitwy dyrygowane są do kitu.mim,są dla nabijania kabzy i manipulacji ludźmi,kto ma rząd dusz ten ma władzę-to prowadzi nawet do ludobójstwa.Z krzyżami na piersiach i napisami bóg z nami mordowano..Pięknie powiedziałeś,ze i ja jestem bogiem,mogę być bogiem tu i teraz ,to tylko zależy czy zdołam szybko pozbyć się dręczącego widma-wiary katolickiej.Tu i teraz,wyprostow ...  wyświetl więcej

Dzięki Szymon za szczerość i za to, że ... odważyłeś się Być Bogiem Także, witaj serdecznie bracie i poznawaj świat bawiąc się i pławiąc w co raz większej i głębszej radości.
Pozdrawiam
Hania

  marian R,  07/11/2009

Witajcie przyjaciele w piśmie. Od dziecka wręcz pojąć nie mogłem, dlaczego kościół mówi wszystkim,że Matce Boskiej najbardziej podoba się odmawianie różańca,a dlaczego na przykład nie podoba się Jej robienie fikołka do przodu i do tyłu. Dla mnie i teraz chciałbym podkreślić - dla mnie osobiście odmawianie różańca to bezsensowne klepanie regułek. Przecież w czasie takiego powtarzania konkretnych sł ...  wyświetl więcej

Dziękuję za komentarz. Dla mnie "klepanie" czegokolwiek jest stratą czasu i energii. Osobiście nie mam kontaktu z tą błękitnooką, blond kobietą kreowaną na matkę boga prze papiestwo i jego pracowników. Z tego co pamiętam matka Jeshui była pełną życia kobietą, która namówiła syna by zamienił wodę w wino podczas wesela, w którym oboje brali udział. Ech gdyby współczesne kobiety z takim życiem odmawi ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska