Login lub e-mail Hasło   

Czy student to zwierzę? - czyli batalia pod dziekanatem

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.mojasocjologia.pl/czy-student(...)anatem/
Jest godzina 7.45 kiedy przychodzę pod drzwi dziekanatu. Myliłby się ten, kto twierdzi, że byłam pierwsza.
Wyświetlenia: 23.022 Zamieszczono 08/10/2009

Z pamiętnika studentki: "Jest godzina 7.45 kiedy przychodzę pod drzwi dziekanatu. Myliłby się ten, kto twierdzi, że byłam pierwsza. Dziekanat otworzą o 8.30, jednak uformowała się już pod drzwiami spora grupka studentów. Nawet fakt, że moje koleżanki stoją najbliżej drzwi nie napawa optymizmem. Inni studenci w kolejce gniewnie spoglądają, czy też nie wykorzystam okazji. Mi jednak ani to w głowie, mówię koledze - studentowi zdaje się II roku, który stoi jako ostatni, że jestem za nim. Nieprzytomnie potakuje przecierając oczy.

Trwa ożywiona dyskusja, co teraz będzie, czy otworzą wcześniej czy też nie. Nic z tych rzeczy. Przychodzi nam czekać do 9.00. Nic nie daje pukanie w drzwi, ani okrzyki. Ktoś nawet zaczyna śpiewać 'Przybyli ułani', ale panie w dziekanacie są zupełnie nieczułe na talenty artystyczne.

Pocieszam się, że to już mój ostatni rok i wspominam, jak dwa lata temu cały dzień spędziłam w oczekiwaniu na decyzję prodziekana, który to nie raczył się zjawić, to się spóźnił, to miał inne zajęcia. Dodam, że temperatura na zewnątrz dochodziła do 30 stopni, a w budynku o klimatyzacji można było tylko pomarzyć.

Teraz czuję się prawie komfortowo. Pod dziekanatem sytuacja dynamicznie ulega zmianie. Przyszli nowi studenci, część ustawia się grzecznie w kolejce, inni zastanawiają się, jak wejść żeby ją ominąć. Już teraz wszyscy stoją możliwie najbliżej drzwi i zazdrośnie pilnują swoich pozycji.

Mówię wstydliwie 'nie' kiedy kolega z roku prosi mnie o to żebym go przepuściła bo śpieszy się do pracy. Ja też się śpieszę, a za mną czeka kilkudziesięciu wrogo usposobionych osobników. Przychodzą jacyś inni, próbują się wepchnąć, ale jak ktoś czeka ponad godzinę w ciasnym korytarzu to ogarnia go zapał bojowy. Żadna z osób przede mną nie daje sobie w kaszę dmuchać.

Na oko kolejka wynosi około - dobrze upchanych - 15 metrów, kiedy wreszcie drzwi zostają otwarte. Wchodzić wolno po dwie osoby, jako że dwie panie obsługują. Jedna studentka wyraża obawę, czy wszystkich dzisiaj obsłużą, gdyż otwarte jest do 11.30, a nie tak znowu szybko petent zostaje odprawiony. Telefony w dziekanacie dzwonią, ale nikt ich nie odbiera.

Studenci wchodzą w rządku, dwójkami, a pod drzwiami trwa zacięta walka. Tłok robi się nie do wytrzymania, ktoś wbija mi łokieć w żebra, a ja tylko się uśmiecham i powtarzam 'proszę się nie pchać'. Nie potrafię być nawet zła na tych moich wspólników niedoli, tym bardziej że instynkt mnie nie zawiódł - należało przyjść wcześniej. Nawet nie chcę wiedzieć co sobie myślą Ci, którzy przyszli później i oczekują gdzieś na piętnastym metrze.

Moja koleżanka, ta co była na początku wychodzi z kwaśną miną. Okazało się, że zabrakło jakiegoś podpisu na jednym z wielu dokumentów jakie przyszła złożyć. Prawie biegnie, aby jeszcze złapać swojego promotora i wszystko odkręcić.

Wreszcie mi się udaje, wchodzę. Oczywiście standardowy gniewny pomruk 'jeszcze chwilę', i prośba o poczekanie na zewnątrz. Przyszedł jakiś inwalida, wpycha się przede mnie, a mnie zamiast litość i współczucie, krew zalewa. Ale nic. Twarda jestem. Znowu ktoś twierdzi, że był przede mną, ale tylko poszedł gdzieś na chwilę. Nie daję się nabrać na takie zagrywki. Najpierw mówi, że chce się tylko o coś spytać, a potem siedzi pół godziny. Jeszcze przyszedł wykładowca. Szlag! - sobie myślę. No, ale dobra. Niepełnosprawny wreszcie wychodzi i ja mogę wejść.

Pani z dziekanatu patrzy na mnie wyczekująco, a ja już jestem prawie w siódmym niebie. Składam te dwie (jakże niezbędne!) kartki, z którymi przyszłam. Pytam: 'To wszystko?' i słyszę odpowiedź: 'Tak'. Trudno wyrazić słowami jakie uczucia mnie przepełniły, kiedy wyszłam z dziekanatu, zobaczyła swoich kolegów gdzieś w kolejce i zdałam sobie sprawę, że to już koniec. Istna euforia".

Jeśli myślisz, że to relacja prosto z Polski Ludowej, około czterdziestu lat temu to nie jesteś w aż tak dużym błędzie. Wspomniane wydarzenia miały miejsce w tym roku, na jednej z warszawskich uczelni. Dodam, że był to uniwersytet, a że są tylko dwa...

To, że studenci studiów wyższych nie mają łatwo wiadomo od dawna. Prawdą jest także to, że dziekanaty są otwarte krótko, żeby nie powiedzieć skandalicznie krótko i to nie we wszystkie dni tygodnia. Co ciekawe w różnych godzinach, co zamiast ułatwiać, tylko dezorientuje studentów.

Ktoś mógłby powiedzieć, że wystarczy przyjść wcześniej, a nie zostawiać wszystko na ostatnią chwilę. Ale czy rzeczywiście? Złożenia jakiegokolwiek podania, czy prośby przed, po lub w trakcie sesji graniczy z niemożliwym. Złożenie takiegoż podania na początku lub końcu roku akademickiego także. Więc kiedy? W środku roku, tylko że wtedy na ogół nikt niczego nie potrzebuje i nie wymaga.

Niełatwo stwierdzić, co sprawia uczelniom taka trudność i dlaczego nie można wydłużyć godzin pracy dziekanatu. Oczywiście pracownicy w dziekanacie mają swoje zajęcia. Jeśli student przyjdzie poza godzinami otwarcia, jego szanse na załatwienie sprawy wynoszą mniej niż zero.

Wydaje się, że wystarczyłoby trochę dobrej woli, zarówno ze strony władz uczelni, jak też osób zajmujących się bezpośrednimi kontaktami ze studentami. Tymczasem student traktowany jest jak uciążliwy petent, który wyraźnie się naprzykrza. Nie jest szanowany jego czas, a także on sam. Godzinami musi stać w zatłoczonych, ciasnych korytarzach, zastanawiając się "czy dzisiaj zdążę?".

www.mojasocjologia.pl

Podobne artykuły


13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 1202
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1011
12
komentarze: 280 | wyświetlenia: 755
12
komentarze: 70 | wyświetlenia: 1079
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1888
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 737
10
komentarze: 57 | wyświetlenia: 1036
10
komentarze: 97 | wyświetlenia: 580
9
komentarze: 42 | wyświetlenia: 609
9
komentarze: 74 | wyświetlenia: 546
9
komentarze: 32 | wyświetlenia: 503
9
komentarze: 33 | wyświetlenia: 670
 
Autor
ArtykułWitam artykuł przyjąłem z dużą sympatią. Podczas moich 7 letnich bez mała studiów toczyłem batalię z dziekanami i dziekanatami 2 wydziałów więc mam bądź co bądź pewne doświadczenie. Miałem pewien rekord - podczas któregoś tam roku (skończyłem studia rok temu więc już nie wnikam którego) bardzo pilnie potrzebowałem spotkać z dziekanem aby próbować walczyć o rejestracje warunkową - sytuacja moja był ...  wyświetl więcej

  m4kpl,  10/10/2009

Na polibudzie, dziekan przyjmuje od 13 a kolejki już są od 6-7 rano, i tak najczęściej tydzień.

Byłem kiedyś studentem, wiem jak to jest :P

jestem studentą i zgadzam się

Wszystko jest kwestią organizacji. Miałem okazję być studentem uczelni publicznej i prywatnej więc mam porównanie. Na publicznej sytuacje opisane w artykule były na porządku dziennym. Na prywatnej większość spraw załatwiałem przez Internet. Nawet w najgorętszym okresie nie było takich kolejek pod dziekanatem. Baaardzo różne było też podejście do studenta.

  Ivi,  22/02/2010

świetny artykuł, istna apokalipsa zaczyna się w czasie sesji:D

  Gorg,  05/04/2010

Znam ten ból. Legitymację i indeks odbierałem 2 tygodnie, zawsze kolejka na kilka metrów mnie odstraszała, w końcu sposób "na niby starostę" wypalił i udało się ominąć gniewny tłum.

gadasz na innych ,że cwaniaki ,ale sam świecisz przykładem....brawo! ...grunt to wykiwać wszystkich...łał..jesteś bohaterem...................(pisownia specjalna) ........ ;)

nie znam takich problemów-to dzięki takim świętym cwaniaków jak wy - macie ....piiiip...szczęście ,że studiujecie sobie bezpłatnie (?) ....mnie na to nie stać........dlatego no problem ..... for me.....mam was ...dosy

...  wyświetl więcej

kto mi postawił pałę boi się prawdy i woli kisić się w piekiełku..........

A więc cierp tępa duszo...........śmiech piekielny............

  Ivi,  11/05/2010

Proszę się opanować, wyjść na spacer, bo te posty emanują jakąś agresją nieuzasadnioną.

  Robert_ja  (www),  01/09/2010

na Pol. Śl. jak studiuje tak nie mialem ani razu problemu z dziekanatem. NIERAZ nawet było też ze uniknąłem tych problemów bo 'dziekanatki' pomogły mi z jakimś problemem natury biurowej.

Wspominam swoją (na szczęście już ukończoną) uczelnię, jak też cały ten cyrk co się dziekanatem zowie. Dwie zarozumiałe baby które za nic miały czas studenta (ta odmiana czasu jest szczególnie cenna).

Baba która na prośbę o podbicie legitymacji studenckiej obdarza cię wzrokiem pełnym pogardy, jakbyś był nie wiadomo jakim śmieciem (ładnie to kontrastuje z jej wręcz namacalnym poczuciem wyżs

...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska