JustPaste.it

Utracona sztuka konwersacji.

Ludzie coraz rzadziej ze sobą na prawdę rozmawiają. Bywa, że jak do koryta staramy się dobrać do głosu, by innym, razem zaprzepaścić szansę na naprawdę udaną rozmowę.

Ludzie coraz rzadziej ze sobą na prawdę rozmawiają. Bywa, że jak do koryta staramy się dobrać do głosu, by innym, razem zaprzepaścić szansę na naprawdę udaną rozmowę.

 

 

https://jpcdn.it/img/843bf09859ae7bddf6d3e3f7f292d846.jpgCzy chciałbyś, żeby w twoim życiu było więcej miłości, przyjaźni, żebyś potrafił lepiej odnaleźć się w społeczeństwie, stał się bardziej towarzyski? Jest bardzo prosty sposób, aby osiągnąć to wszystko. Jest nim rozmowa!

Zastanów się nad tym… Czy kiedykolwiek byłeś w windzie pełnej ludzi, gdzie nikt do nikogo nie powiedział ani słowa?  Dlaczego czasami wahamy się i rezygnujemy z rozmowy?  W głowie słyszymy głos, który szepce nam: „Ta osoba jest zbyt zajęta, nie chcę jej przeszkadza”, „Oni nie chcą ze mną rozmawiać, nie mam przecież nic ciekawego do powiedzenia”, „Nie mam teraz czasu, żeby wdawać się w poważną rozmowę”… Lista wymówek nie ma końca.

 

  1. 1. Jak rozpocząć konwersację z dowolną osobą?

 Wczoraj, kiedy na stacji czekałem na pociąg, usłyszałem mimochodem rozmowę dwóch kobiet.  Jedna z nich powiedziała „Ten pociąg jedzie na południe” na co ja wtrącając się do rozmowy powiedziałem „Wcale nie, on jedzie na północ”. „Oh – to wspaniale – pojedziemy do naszej szkoły jogi”. Jako, że przez jakiś czas ćwiczyłem jogę podjąłem i ten temat. W trakcie rozmowy wynikło, że jedna z pań jest z Montrealu i niezbyt wie jak trafić do miejsca przeznaczenia. Tak więc poszedłem razem z nią, przy czym nawiązałem bardzo interesująca rozmowę i nową znajomość.

 Nawiązywanie rozmowy polega na wsłuchiwaniu się i odnalezieniu wspólnej płaszczyzny. Nie ma znaczenia czy jesteśmy dla siebie osobami obcymi, współpracownikami czy kochankami – wszyscy jesteśmy ludźmi i mamy podobne doświadczenia. Zawsze jest pewna płaszczyzna, temat, dzięki któremu możemy zacząć konwersację – jest to doskonały punkt zaczepienia. Jeżeli rozluźnimy się, skupimy i wsłuchamy w rozmowę, nasz mózg sam znajdzie wspólną płaszczyznę. Przykładowo możesz sobie pomyśleć: „Ten sweter wygląda świetnie” „Ten sweter przypomina mi tego aktora” lub „To nie jest droga, której szukam”… Jedyne co w tym momencie wystarczy zrobić, to wyrazić swoje myśli i wypowiedzieć je na głos do konkretnej osoby. Najważniejsze jest, żeby podjąć zadanie, już ono jest początkiem rozmowy.

  1. 2. Rozmowa jest naturalnym i instynktownym procesem.

 Przez tak wiele źródeł komunikacji, jakie oferuje nam współczesny świat, zapominamy powoli o sztuce konwersacji.  Większość mediów komunikacyjnych ukierunkowana jest zazwyczaj na wyniki. Oznacza to, że dzwoniąc, wysyłając maila czy nawet zostawiając wiadomość głosową, prawdopodobnie mamy określony konkretny cel rozmowy na konkretny temat. Teraz, jeśli tą samą mentalność rozmawiania przenosimy na grunt codzienności, nasze rozmowy stają się nieco sztuczne, pozbawione elementu emocjonalnego .

 Słuchanie – to ono jest podstawą prawdziwej konwersacji, która trwa, jeśli jesteśmy świadomi obecności drugiej osoby, nie zaś myślimy cały czas, aby samemu zabrać głos. Ale skąd wiadomo co powiedzieć, kiedy w końcu przychodzi nasza kolej?  Postaw się w sytuacji swojego rozmówcy, postaraj się wyobrazić siebie w sytuacji w jakiej on się znajduje.  Pomoże Ci to lepiej zrozumieć osobę z którą rozmawiasz, oraz zbudować pomost, połączenie między wami.

 

  1. 3. Dobra rozmowa jest jednocześnie  o wszystkim i o niczym.

 Nie istnieje logiczna struktura rozmowy. Jedna myśl nie musi idealnie pasować do poprzedniej. Często bywa, że całkowicie od niej odstaje.  Mów cokolwiek przychodzi ci na myśl.  Czy nie zauważyłeś, że niektóre rozmowy są najciekawsze w tedy, kiedy skacze się z jednego tematu do drugiego? A może dzięki temu? To jest właśnie istota konwersacji.

 Kilka lat temu wybrałem się na obiad z kolegom ze studiów. Rozmawialiśmy o życiu i wszechświecie.  Nieoczekiwanie pod koniec naszej rozmowy, mój kolega opowiedział mi o ojcu jego dziewczyny, który był spikerem radiowym. Jak się później okazało, człowiek ten stał się dla mnie mentorem, pomagał mi w rozwoju mojej firmy i reklamowaniu marki. I w taki to właśnie sposób prosta z pozoru rozmowa w bardzo istotny sposób wpłynęła na moje dalsze życie.

 Rozmowa nadaje życiu smaczku, rozmowa jest sokiem życia.

Bywaj w towarzystwie, wychodź ze swoimi znajomymi, poznawaj nowych ludzi, nie bój się, ignoruj swój strach przed nowym, przez ośmieszeniem. Uwierz, że nie ma czego się bać, zyskać zaś możesz bardzo wiele, przede wszystkim wspaniałe, ciekawe i radosne życie.

 

 

 

Źródło: http://www.selfgrowth.com