Login lub e-mail Hasło   

Wypadanie włosów zimą i po zimie

Idzie zima, za chwilę pierwsze przymrozki. Czas się przygotować, przychodzi pora na czapki, szykuje się zmiana diety. Co na to nasze włosy?
Wyświetlenia: 4.060 Zamieszczono 13/10/2009

Dla włosów zima nie jest porą łaskawą, ale czynniki zewnętrzne to jedno, drugą kwestią jest nasze niedbalstwo. Wypadanie włosów po zimie jest bardzo powszechnym problemem, a wciąż nie umiemy sobie z nim radzić. Wydaje się, że to czapki nadmiernie szkodzą włosom, a nie zdajemy sobie sprawy, że przecież mieszki włosowe można zwyczajnie przemrozić bądź odmrozić. To dopiero jest działanie destrukcyjne! Oprócz tego włosy zimą tracą sprężystość i połysk. Zmiany w wyglądzie i nadmierne wypadanie włosów nie są przyczynkiem do tego, by załamać ręce i nic nie robić, nie wymagają też nadmiernej aktywności, bo wtedy łatwo przesadzić obciążając włosy kilogramami odżywek. Trzeba działać, ale w sposób przemyślany i z zachowaniem umiaru.

Zimowe czynniki ryzyka

Wiatr i mróz

Skórę głowy można odmrozić, co skutkuje nadmiernym wypadaniem włosów, ale nie mniej destrukcyjny jest wiatr, który włosy przesusza. Jedynym sposobem na uniknięcie zagrożeń jest noszenie czapek i innych nakryć głowy - im bardziej naturalne i "oddychające" materiały tym czapki będą lepsze. Przeciwko nakryciom głowy buntujemy się głównie dlatego, że w efekcie ich noszenia włosy tracą swą elastyczność i puszystość, zaczynają się też elektryzować i przetłuszczać. Trudno - tutaj też obowiązuje zasada coś za coś. Odmrożenie mieszków włosowych jest znacznie groźniejsze niż efekty przetłuszczania i utraty sprężystości, którym możemy w pewnym stopniu zapobiec.

Dieta

Na czas zimy najlepiej byłoby wyemigrować do jakichś ciepłych krajów z uwagi na to, że choćbyśmy nie wiadomo jak się starali i tak nie jesteśmy w stanie zapewnić sobie składników odżywczych o jakości zbliżonej do tych, które dostępne są w lecie. Procesy przetwarzania warzyw i owoców i ich przechowywanie pozbawia je sporej ilości walorów. Cóż zrobić - trzeba się z tym pogodzić, aczkolwiek zimą pojawia się jeszcze jedna kwestia - przestawiamy się zazwyczaj na dietę energetyczną, tłustą i ciężkostrawną. Takie składniki możemy ograniczyć i dietę zimową przekomponować nieco zamieniając tłuszcze na świeże (choć przechowywane) warzywa i owoce, otręby, płatki i orzechy.

Pielęgnacja włosów

Nie mniej istotna jest też pielęgnacja. Wypadanie włosów zimą (patrz: http://www.wypadaniewlosow.com.pl/ ) i po zimie jest często związane z nadmiernym wydzielaniem sebum przez gruczoły łojowe. Sebum, pod czapkami i innymi nakryciami głowy, ma tendencje do zalegania na skórze i w ujściach kanalików gruczołów łojowych. To bardzo osłabia włosy i sprzyja ich wypadaniu. Sytuację pogarszamy my sami: zauważając zmiany w wyglądzie włosów sięgamy po "silniejsze" środki pielęgnacyjne - odżywki bez spłukiwania, ciężkie żele i pianki mające zapobiec elektryzowaniu włosów. Takie postępowanie jest błędne. W ten sposób dodatkowo obciążamy włosy. Jeśli więc odżywki to lekkie i przeznaczone do spłukania. Od czasu do czasu sięgnijmy po witaminową maseczkę. Pamiętajmy też o masażu. Skóra głowy pod czapką oddycha słabiej. Jej kondycja stopniowo się pogarsza.

Mycie połączone z masażem dokładnie oczyści skórę z zalegającego na niej łoju, usprawni przepływ krwi i ożywi skórę głowy i włosy.

Podobne artykuły


32
komentarze: 11 | wyświetlenia: 3514
35
komentarze: 51 | wyświetlenia: 4040
35
komentarze: 15 | wyświetlenia: 2330
31
komentarze: 7 | wyświetlenia: 1810
31
komentarze: 35 | wyświetlenia: 8788
32
komentarze: 13 | wyświetlenia: 6405
30
komentarze: 24 | wyświetlenia: 3068
29
komentarze: 8 | wyświetlenia: 2663
29
komentarze: 67 | wyświetlenia: 8987
29
komentarze: 41 | wyświetlenia: 2298
29
komentarze: 13 | wyświetlenia: 4975
29
komentarze: 12 | wyświetlenia: 3849
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska