JustPaste.it

Kosmetyki na rozstępy

Problem rozstępów dotyka wiele osób. Zarówno są to kobiety, jak i mężczyźni.

Problem rozstępów dotyka wiele osób. Zarówno są to kobiety, jak i mężczyźni.

 

Zazwyczaj  pojawienie się ich związane jest z nadmiernym rozciąganiem skóry, powodowanego gwałtownym wzrostem masy ciała. najczęściej występują w okresie dojrzewania, w czasie ciąży. Usuwanie rozstępów jest czasami bardzo trudne, ale jest wiele sposobów pozbycia się ich lub zatuszowania.

Co to są rozstępy? 

Rozstępy to równolegle przebiegające wrzecionowate pasma pomarszczonej skóry. Na początku są one napęczniałe i widoczne, a w późniejszym okresie stają się mniej widoczne. Najczęściej tworzą się na skórze brzucha, ud, pośladków i piersi.

Rozstępy powstają na poziomie skóry właściwej. Tworzenie ich  związane jest z nieprawidłowym funkcjonowaniem fibroblastów - komórek odpowiedzialnych za produkcję białek: elastyny i kolagenu. Pojawiają  się one przede wszystkim na brzuchu, udach, piersiach, pośladkach, a nawet w okolicach pach.

Zagrożonymi partiami ciała są przede wszystkim: u kobiet w ciąży brzuch, piersi, pośladki, uda i biodra. Natomiast u osób z wahaniami wagi ciała takimi partiami są: uda, łydki, pośladki, brzuch biodra i ramiona. Osobom w okresie dojrzewania rozstępy mogą pojawić się na takich partiach ciała jak: biodra, pośladki i piersi. U sportowców zagrożonymi partiami  ciała są przede wszystkim: okolice barków i ramion.

Przyczyny powstawania rozstępów

Do  głównych przyczyn pojawienia się rozstępów zalicza się przede wszystkim wzrost poziomu kortyzolu we krwi (zwanego również hormonem stresu). Jego wysoki poziom powoduje nieprawidłowe funkcjonowanie fibroblastów. Wzrost kortyzolu powoduje, że fibroblasty zaczynają  produkcję włókien elastyny i kolagenu o mniejszej odporności na rozciąganie. I wówczas, gdy dochodzi do nadmiernego rozciągnięcia skóry - np. w ciąży, czy szybkim wzroście masy ciała, następuje zerwanie sieci włókien. W ten sposób powstają rozstępy.

Inną przyczyną pojawienia się rozstępów zmiany hormonalne. Chodzi głównie o zwiększony poziom estrogenu. Podczas ciąży, czy stosowania kuracji hormonalnej może dojść do zaburzenia poziomu estrogenu, co może spowodować powstanie rozstępów. Do pojawienia się rozstępów przyczynić się może również mało zróżnicowana dieta, uboga w składniki odżywcze. Głównie cynk.


Powstanie rozstępów może być również spowodowane stosowaniem leków, które zawierają glikokortykosteroidy. Do przyczyn powstania rozstępów zaliczyć można również uwarunkowania genetyczne. Może się zdarzyć, że u córki, której matka miała rozstępy, też mogą się pojawić.

Kosmetyki na rozstępy                                                                                                                                         

W celu uniknięcia rozstępów należy przede wszystkim pilnować wagi, nie należy zbyt gwałtownie się odchudzać, albo zbyt szybko tyć.

Podczas ciąży można jedynie zastosować kosmetyki przeciw rozstępom. Mogą one być pomocne w pierwszym etapie powstania rozstępów - w fazie zapalnej. Natomiast w drugim etapie powstania rozstępów - zanikowej fazie -takie preparaty mogą wyłącznie przyczynić się do poprawy ogólnego wyglądu skóry. Nie spowodują jednak zniknięcia rozstępów.  

Profilaktycznie można zastosować preparaty nadające jędrność i  gęstość skóry. Można także zastosować różnego rodzaju masaże. Do masażu zazwyczaj wykorzystuje się krem do ciała, oliwkę, ale również krem przeciw rozstępom. Kremy przeciw rozstępom w swym składzie mają głównie witaminę A i E, wyciągi z aloesu i soi, masło orzechowe. Jest kilkadziesiąt kosmetyków na powstałe rozstępy.  Jedne są tańsze a inne drogie.  www.revitol.pl/rozstepy,36.html to strona, na której można znaleźć kosmetyki do usuwania rozstępów.

Inne sposoby usuwania rozstępów

O domowych sposobach usuwania rozstępów można przeczytać na www.rozstepy.com.pl/domowe-sposoby-na-rozstepy.html.
Jedną z metod usuwania rozstępów jest peeling chemiczny, przy użyciu kwasu glikolowego. Kwas glikolowy w niskim stężeniu obniża  kohezję kornoecytów, zmniejszając tym samym grubość warstwy rogowej. W przypadku dużej koncentracji kwas glikolowy powoduje oderwanie się keratynocytów, reguluje i pobudza produkcję nowych komórek naskórka. Powoduje również syntezę włókien kolagenowych w warstwie powierzchniowej skóry właściwej. Tylko  w powtarzane terapie powodują poprawę grubości naskórka.

Innym sposobem usuwania rozstępów jest mezotarapia. Jest to odżywianie skóry różnego rodzaju substancjami leczniczymi. Celem tego jest mobilizacja skóry do zregenerowania kolagenu. Jest to metoda wykorzystywana coraz częściej w dermatologii estetycznej. przeciwwskazaniem do jej zastosowania jest ciąża, karmienie piersią, alergie.

Kolejną metodą jest leczenie farmakologiczne. Wykorzystywane są w niej substancje czynne, np. retinoidy, które powodują zahamowanie procesów rogowacenia skóry. wykazują dobry wpływ na stymulację fibroblastów, decydują tez o dobrej syntezie kolagenu.

Innym sposobem usuwania rozstępów jest dermabrazja. Polega on na mechanicznym ścieraniu naskórka i górnych warstw skóry. Celem jej jest wygładzenie skóry oraz eliminacja jej niedoskonałości.