JustPaste.it

Preparat wspomagający pracę tarczycy

Na rynku dostępne są rozmaite preparaty wspomagające pracę tarczycy. Większość z tych środków wyprodukowanych jest z naturalnych składników.

Na rynku dostępne są rozmaite preparaty wspomagające pracę tarczycy. Większość z tych środków wyprodukowanych jest z naturalnych składników.

 

Te preparaty są zazwyczaj skuteczne i nie powodują skutków ubocznych. Jednak przed zastosowaniem jakiegoś preparatu należy zasięgnąć opinii lekarza.

Co to jest tarczyca i jaką pełni  rolę?


Tarczyca jest gruczołem wydzielania wewnętrznego. Ma on umiejscowienie dolno-przedniej części szyi. Gruczoł ten tworzą hormony, które uzupełniają potrzeby każdego organizmu. Budowa tego gruczołu obejmuje dwa płaty boczne, które połączone są węziną. W niektórych przypadkach występuje również trzeci płat, zwany piramidowym.  Na zaburzenie prawidłowego funkcjonowania ma wpływ stres. Niekorzystnie wpływa na nią również działanie toksycznych środków, chemikaliów, pestycydów. Do prawidłowego funkcjonowania pracy tarczycy niezbędne są aminokwasy, które pochodzą z ryb i mięsa.

Do głównych zadań tarczycy należy produkowanie odpowiedniej ilości  hormonów tarczycowych- trójjodotyroniny i  tyroksyny. Te dwa hormony przyczyniają się do poprawy metabolizmu w organizmie. Gruczoł tarczycy produkuje również kalcytoninę, która bierze udział przy utrzymaniu odpowiednie ilości jonów wapnia we krwi.

Choroby tarczycy


Najczęściej występującymi  chorobami tarczycy są: nadczynność tarczycy i niedoczynność tarczycy.
Nadczynność tarczycy powstaje na skutek nadmierne produkcji hormonów tarczycy. Spowodowana jest przyjmowaniem nadmiernej ilości jodu oraz  złą pracą hormonów tarczycy. Głównymi jej objawami są przede wszystkim nadpobudliwość, potliwość, kołatania serca, duszności, uczucie osłabienia, utrata masy ciała przy wzmożonym apetycie, niechęć do wysiłku, czy też wytrzeszcz oczu, albo powiększenie tarczycy (tzw. wole). Do leczenia tego schorzenia wykorzystuje się:  leczenie jodem radioaktywnym, leczenie chirurgiczne, tyreostatyki, metizol. Ze strony www.vitalab.pl/blog/2009/02/operacja-tarczycy.html można dowiedzieć się więcej na temat chirurgicznego leczenia tarczycy.


Wyróżnia się następujące rodzaje nadczynności tarczycy: choroba Gravesa - Basedowa i wole guzkowe toksyczne, a także nadczynność w przebiegu wole Hashimoto, guzy przysadki mózgowej wydzielające TSH.


Niedoczynność tarczycy wywoływana jest przez brak odpowiedniej ilości hormonów tarczycy. Niedobór hormonów tarczycy powoduje spowolnienie przemiany materii. Występowanie tej choroby rośnie z wiekiem. Zapadają na nią częściej kobiety niż mężczyźni. Głównymi objawami tej choroby są: przyrost masy ciała,  szybkie marznięcie, uczucie zimna, uciążliwe zaparcia, sucha i zimna rogowaciejąca skóra. Leczenie tego typu schorzenia jest długotrwałe. Do leczenia stosuje się L- tyroksynę w indywidualnie określonej dawce. Więcej o niedoczynności tarczycy można przeczytać na stronie www.vitalab.pl/blog/2009/01/niedoczynnosc-tarczycy.html.

Wyróżniamy niedoczynność tarczycy pierwotną i wtórną oraz trzeciorzędową. Pierwotna jest spowodowana przez uszkodzenie gruczołu tarczycy. Natomiast wtórna jest wynikiem niedoboru hormonu tyreotropowego. Trzeciorzędowa spowodowana jest niedoborem hormonu tyreoliberyny.


Preparaty na wspomaganie pracy tarczycy


Na rynku można spotkać różnorodne preparaty wspomagające pracę tarczycy (na przykład taki: www.thyromine.pl). Mają tylko i wyłącznie składniki naturalne. Są to przede wszystkim imbir, pył z nadnerczowy pochodzący z wołowiny, guglipid, nori, pieprz długi czy pył tarczycowy z wołowiny.

Imbir ma wpływ na lepsze trawienie, działa łagodząco na bóle miesiączkowe, pomocny jest również przy przeziębieniu i grypie.
Natomiast pył nadnerczowy pochodzący z wołowiny działa wspomagająco na nadnercze. Guglipid to ekstrakt z drzewa Gugga, który wyrównuje poziom cholesterolu we krwi. Nori natomiast jest odmianą morskich wodorostów . Roślina ta zawiera bogactwo minerałów wapno, żelazo i fosfor. Zawiera również sporo karotenów. Pieprz długi kieruje pracą funkcji trawiennych, wpływa na produkcję hormonu tarczycy i przyspiesza przemianę materii. Natomiast pył tarczycowy z wołowiny jak sama nazwa wskazuje,  pochodzi z tarczycy pozyskanej z mięsa wołowego. Wykazuje działanie wspomagające.

Preparat oparty o te składniki przyspiesza przemianę materii, i dzięki temu pomaga zwalczyć otyłość związaną z nieprawidłowym funkcjonowaniem tarczycy. Reguluje również produkcję hormonów tarczycy dzięki czemu praca tarczycy przebiega bez zakłóceń. Taki preparat nie wywołuje działań niepożądanych i można go dostać bez recepty. 


Są również preparaty, które łagodzą skutki schorzenia tarczycowego: wypadanie włosów, nadwagę czy depresję. Składniki zawarte w tym preparacie  nie zastępują  hormonów ale regulują ich pracę. produkt taki nie wywołuje również działań ubocznych. Można zastosować różne środki do wspomagania pracy tarczycy, ale o ich wyborze powinien zadecydować lekarz.