Login lub e-mail Hasło   

Pies który mówi

Umiemy już tłumaczyć język zwierząt
Wyświetlenia: 1.099 Zamieszczono 16/10/2009

Umiemy już tłumaczyć język zwierząt


Rozmowa ze zwierzętami będzie wkrótce możliwa nie tylko w Wigilię. Japończycy skonstruowali bowiem obrożę interpretującą szczekanie psa. Taka obroża (nazwana Bowlingual) informuje właściciela o emocjach czworonoga, na przykład wygłasza komunikat: "Nudzi mi się, pobawmy się". Brzmi to jak zdanie z powieści o doktorze Dolittle. Tyle że specjaliści od zachowania zwierząt już od dziesięcioleci znają technologię umożliwiającą rozpoznawanie różnych komunikatów przekazywanych przez czworonogi. Producent mówiących obroży Bowlingual poinformował, że do ich opracowania wykorzystano dwa tysiące rodzajów dźwięków wydawanych przez tysiąc psów.

 

 

 

 

 

 

Słownik muczenia
Naukowcy z Instytutu Inżynierii Technologii i Biosystemów w niemieckim Brunszwiku opracowali system pozwalający odczytywać - z dziewięćdziesięcioprocentową dokładnością - to, co chcą zakomunikować krowy. Badacze potrafią stwierdzić, czy muczenie krów oznacza głód, prag-nienie, czy też domagają się one, by je wydoić.
Dr Gerhard Jahns, współtwórca projektu, twierdzi, że pracownicy instytutu zarejestrowali siedemset "wypowiedzi" dwudziestu krów. System rejestruje dźwięki wydawane przez krowę i wyszukuje w nich charakterystyczne częstotliwości. Popyt na urządzenie rozpoznające krowi język jest bardzo duży.Za kilka lat system będzie powszechnie stosowany. Z biznesowego punktu widzenia najbardziej interesująca jest możliwość rozpoznawania, kiedy krowy mają ruję, bo trwa to często zaledwie kilka godzin. - Jeśli krowa nie zostanie zapłodniona w tym momencie, straty sięgają nawet kilku tysięcy dolarów.

 

Co zwierzę ma na myśli?
System rozpoznawania dźwięków wydawanych przez zwierzęta stanie się w pełni przydatny, gdy będzie mógł interpretować głosy nie zapisane w programie. To najtrudniejsze zadanie dla każdego programu dekodującego dźwięki.

I choć repertuar zwierzęcych głosów jest znacznie uboższy niż u ludzi, nigdy do końca nie wiadomo, czy interpretacja jest trafna. Tak naprawdę można tylko pośrednio stwierdzić, co krowa miała w danym momencie "na myśli". Jeśli jakaś krasula nie zostanie na przykład wydojona i przez dłuższy czas muczy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że domaga się dojenia.

Debiut obroży Bowlingual na amerykańskim rynku przesunięto, gdyż eksperci mają wątpliwości, czy urządzenie trafnie odczytuje syg-nały ostrzegawcze wydawane przez psy.Gdyby pies zaatakował dziecko, a obroża przed tym nie ostrzegła, firmie groziłby proces i wypłata wysokich odszkodowań.

 

Kliknij tutaj i dowiedz się czegoś o najnowszej przełomowej technologii zawartej w jednej książce.

Podobne artykuły


111
komentarze: 32 | wyświetlenia: 61635
54
komentarze: 58 | wyświetlenia: 32987
54
komentarze: 68 | wyświetlenia: 31617
50
komentarze: 27 | wyświetlenia: 64096
49
komentarze: 18 | wyświetlenia: 65476
39
komentarze: 50 | wyświetlenia: 23668
39
komentarze: 30 | wyświetlenia: 29408
37
komentarze: 9 | wyświetlenia: 28936
36
komentarze: 37 | wyświetlenia: 24075
34
komentarze: 21 | wyświetlenia: 26591
33
komentarze: 78 | wyświetlenia: 12816
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska