Login lub e-mail Hasło   

Wymówki NIEasertywne - część 1 „bo jestem skromny”

Gdy planujemy zmianę swoich zachowań lub innych aspektów naszego życia, to zdarza się, że musimy wybierać: zmiana zachowania lub pozostanie w bezpiecznej strefie.
Wyświetlenia: 2.051 Zamieszczono 19/10/2009

Wymówki NIEasertywne - część 1 „bo jestem skromny”

 Gdy planujemy zmianę swoich zachowań lub innych aspektów naszego życia, to zdarza się, że musimy wybierać: zmiana zachowania lub pozostanie w bezpiecznej strefie. Poczucie dyskomfortu związane ze zmianą lub komfortowe stanie w miejscu. Nauczenia się czegoś nowego lub stawianie sobie wymówek.

W serii wymówki NIEasertywne przedstawiam najpopularniejsze wymówki, z jakimi się spotykam podczas mojej pracy z ludźmi nad postawą asertywną. Być może zauważysz, że stosujesz niektóre z nich w swoim życiu lub zwrócisz uwagę na pewne wspólne elementy. Wtedy mam nadzieję, że ta seria pomoże ci spojrzeć z dystansem na zachowania twoje lub two ich bliskich.

 

Wymówka 1bo jestem skromny” Ta wymówka składa się ztrzech części:

(a) nie mówię o sobie wielu pozytywnych rzeczy bo jestem skromny

(b) nie przyjmuje pochwał bo jestem skromny

(c) nie daję innym pozytywnych informacji zwrotnych bo jestem skromny

  

(a) nie mówię o sobie wielu pozytywnych rzeczy bo… Jestem skromny

Niektórzy ludzie obawiają się, że pozytywne mówienie o sobie jest egocentryczne. Nie przedstawiają dokładnie swoich osiągnięć i nie mówią o nich zbyt pozytywnie. Często nawet zdarza się im obniżać  własne osiągnięcia i nie mówić wszystkiego, aby nie wypaść zbyt dobrze na tle innych osób. Spotkałem się z osobą, u której takie podejście wynikało z obawy, że mówiąc o sobie w pewien sposób, będzie musiała udowadniać, że tak się zachowuje przez 100 procent własnego życia. Obawiała się powiedzieć, że jest komunikatywna, ponieważ oznaczałoby to, że zawsze musi takabyć - w każdym towarzystwie i w każdej chwili. Więc jeżeli jest postrzegana jako osoba komunikatywna wśród znajomych i nawet nowo poznanych osób, ale już w zupełnie obcym towarzystwie się troc hę zacina, to wolała mówić, że nie posiada tej cechy.

Niezdolność do pozytywnej samooceny może utrudnić i zaprzepaścić wiele możliwości. Zwłaszcza, że w obecnych czasach, autoprezentacja jest sztuką, która może przynieść spore korzyści. 


 

 (b) nie przyjmuje pochwał bo.... Jestem skromny

Drugą popularną wersją, ponieważ jestem skromny, jest niezdolność do przyjmowania gratulacji od innych. Ludzie, którzy nie są w stanie odbierać komplementów szkodzą szacunkowi dla samego siebie, czym robią sobie krzywdę. Wyobraź sobie sytuację, że druga osoba daje ci komplement, ale ty go nie umiesz przyjąć, więc mówisz do kogoś: „ale weź przestań, nie wygłupiaj się!”  Gdy ktoś będzie cię chwalił, a ty go spławisz kilka razy podobnym tekstem, to po kilku nieudanych próbach, przestanie to robić. Ludzie dają nieraz bardzo szczere komplementy, ale gdy nie umiesz ich przyjąć, to kolejnym razem te osoby się zawahają lub w ogóle zrezygnują z powiedzenia czegoś przyjemnego. Będą czuli dyskomfort podczas dawania komplementów. Tak więc te osoby, które nie umieją przyjmować pozytywnych informacji zwrotnych z czasem otrzymują ich coraz mniej, przez co w pewnym momencie, mogą z acząć kwestionować swoją własną wartość i utwierdzać się w przekonaniu, że do niczego się nie nadają.

Przyjmuj wszystkie komplementy i ciesz się nimi. Pamiętaj, żeby odpowiednio na nie zareagować, nie musisz ukrywać swoich emocji, nie neguj pozytywnych informacji, które ludzie do Ciebie kierują. Jeżeli kompletnie nie wiesz jak zareagować, to zawsze w dobrym tonie jest odpowiedź: „dziękuje, to co powiedziałeś jest dla mnie bardzo miłe”


 

(c) nie daję in n ym pozytywnych informa cji zwrotnych bo… Jestem skromny

Nie przekażę komuś pozytywnej informacji (komplementu) ponieważ nie chce się stawiać w wyższej pozycji. Niektórzy ludzie nie chcą przekazywać innym informacji natemat tego, co robią dobrze. Spotykam się z tym podczas pracy z kierownikami zespołów. Jeżeli chodzi o środowisko pracy, to tą wymówkę stosują osoby, którym łatwiej jest trzymać innych na dystans i obawiają się, że gdy kogoś pochwalą, to taka osoba może chcieć nawiązać bliższe relacje. Na przykład w relacjach kierownik – pracownik.  Poza kierownikami zespołów spotkałem się z tym zjawiskiem również w relacjach pracownik – pracownik. Tutaj osoby wychodziły z założenia „Jeżeli komuś mówię, że coś zrobił dobrze, to automatycznie oznacza, że stawiam się wyżej niż on i wiem jak na to zareaguje”. Łatwiej im było „nie zauważać” pozytywnych zachowań innych.

Warto dawać pozytywne informacje (oczywiście, jeżeli są prawdziwe) niezależnie w jakich relacjach z kimś się znajdujemy, to buduje lepszy kontakt i jeszcze bardziej motywuje drugą osobę do działania.


Zapraszam do kolejnych artykułów z serii „Wymówki NIEasertywne”, gdzie dowiecie się jak ludzie potrafią czytać w myślach i przewidywać przyszłość. Jeżeli którąś z tych wymówek stosujesz, na co dzień i chciałbyś skutecznie z tym skończyć, to napisz do mnie na adres michal@personal-coach.pl

Michał Mącznik

Podobne artykuły


22
komentarze: 2 | wyświetlenia: 15844
17
komentarze: 4 | wyświetlenia: 9694
15
komentarze: 5 | wyświetlenia: 11605
9
komentarze: 7 | wyświetlenia: 3089
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 6598
6
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1937
46
komentarze: 20 | wyświetlenia: 6483
15
komentarze: 4 | wyświetlenia: 3137
16
komentarze: 2 | wyświetlenia: 4606
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 3060
16
komentarze: 5 | wyświetlenia: 5907
32
komentarze: 5 | wyświetlenia: 13935
 
Autor
ArtykułAż trzy linki, nie prowadzące w żadne konkretne miejsce, wstawione widocznie metodą na "chybił-trafił". Ja rozumiem że należy dbać o page rank, ale to już przesada. Proszę poprawić, lub artykuł odrzucę jako spam. Zwłaszcza "nieładny" jest ostatni link, imitujący link mailowy. Pozatym i tak nie działa :/.

Ostatni link (mail) faktycznie nie był poprawny - coś przy importowaniu z worda się pewnie zmieniło, więc dzięki za czujność :) Jeżeli chodzi o dwa pierwsze linki działają poprawnie - wskazują na stronę główną.

"wskazują na stronę główną"
A nie powinny. Umieszczone w ten sposób powinny wskazywać konkretny tekst, korespondujący z linkującym fragmentem artykułu. W obecnej formie wyłącznie wprowadzają w błąd. No ale skoro to koncepcja twórcza a nie pomyłka ... cóż, de gustibus ...Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska