JustPaste.it

Trądzik

Trądzik jest powszechną dolegliwością skórną, która dotyka około 80 procent populacji w wieku dojrzewania oraz około 10 procent osób w wieku trzydziestu-czterdziestu lat.

Trądzik jest powszechną dolegliwością skórną, która dotyka około 80 procent populacji w wieku dojrzewania oraz około 10 procent osób w wieku trzydziestu-czterdziestu lat.

 

Młodzież najczęściej boryka się z trądzikiem młodzieńczym, natomiast osoby dorosłe mają problem z trądzikiem różowatym.

O trądziku młodzieńczym

Trądzik młodzieńczy powstaje w wyniku wzmożonej aktywności androgenów, czyli hormonów płciowych. Hormony te powodują, że gruczoły łojowe zaczynają w nadmiarze produkować łój. Z kolei tłuszcz, którego robi się coraz więcej, stopniowo zalega w ujściu gruczołów łojowych, prowadząc do ich zaczopowania. Takie środowisko jest korzystne dla rozwoju beztlenowych bakterii, które wyzwalają enzymy, które z kolei przyczyniają się do rozkładu tłuszczu na wolne kwasy tłuszczowe. To doprowadza do podrażnień i powstawania pierwszych objawów trądziku – zaskórników.

Trądzik młodzieńczy można odziedziczyć. Okazuje się, że jeśli z trądzikiem borykają się obydwoje z rodziców, wówczas prawdopodobieństwo, że ich dziecko również będzie miało taki problem, wynosi więcej niż pięćdziesiąt procent.

Kilka słów na temat trądziku różowatego

Trądzik różowaty to schorzenie, które dotyka najczęściej osoby dojrzałe, szczególnie kobiety. Etiologia tej dolegliwości skórnej nie została jeszcze do końca wyjaśniona. Aczkolwiek uważa się, że powstawanie trądziku ma związek z zaburzeniami naczyniowo-ruchowymi. Świadczyć o tym może między innymi występowanie łojotoku oraz powstawaniem zaczerwienień na skutek zdenerwowania lub ciepła.

Trądzik różowaty objawia się występowaniem trwałych rumieni oraz pajączkowato rozszerzonych naczyń krwionośnych w pierwszej fazie choroby. W następnym etapie pojawiają się krostki oraz grudki, a ich pojawieniu się może towarzyszyć pieczenie skóry bądź świąd. Z kolei stadium zaawansowane objawia się występowaniem nacieków oraz guzów znajdujących się w stanie zapalnym. Ze strony

Sposoby na trądzik młodzieńczy

Trądzik młodzieńczy to nie wyrok. Jeśli więc pojawiły się na twojej twarzy pierwsze zmiany skórne, wówczas nie należy zamykać się w sobie i popadać w kompleksy. Przede wszystkim należy zmienić sposób oczyszczania twarzy oraz skorzystać z domowych sposobów na trądzik, bądź wybrać odpowiednie kosmetyki.

Zacznijmy od oczyszczania twarzy. Przede wszystkim należy zrezygnować z mydła na rzecz specjalnych kosmetyków do oczyszczania cery. Żele, pianki czy kremy nie zawierają mydła, a i mają pH neutralne dla skóry. Jeśli zamierzamy przemyć twarz tonikiem oczyszczającym, wówczas należy odrzucić takie specyfiki, które zawierają alkohol lub kwas salicylowy. Substancje te przyczyniają się do wysuszenia skóry.

Wśród domowych sposobów znajdziemy takie, które są mniej lub bardziej skuteczne. Na pewno odradzam przemywanie miejsc dotkniętych trądzikiem spirytusem salicylowym, ponieważ preparat ten wysusza skórę, co może doprowadzić do pobudzenia produkcji łoju. Warto zastosować różnego rodzaju ziołowe parówki, które „rozpulchnią” skórę i poszerzą pory. Korzystne działanie mogą mieć również maseczki wykonane w domowym zaciszu. Poleca się maseczkę z drożdży, z aspiryny, czy maseczkę z miodu, który ma właściwości antybakteryjne. Drożdże natomiast mają właściwości wybielające i nadają ładny kolor naszej skórze. Ewentualnie możemy wspomóc się bratkami. Roślina ta ma dobroczynny wpływ na wszelkie zmiany skórne. Przede wszystkim jest bardzo pomocna w zmniejszaniu łojotoku, dodatkowo wygładza skórę, jak również zmniejsza liczbę powstających wyprysków. Na stronie www.vitalab.pl/blog/2009/08/bratek-na-tradzik.html znajduje się więcej informacji na temat leczenia trądziku z wykorzystaniem bratka.

Ale domowe sposoby to nie wszystko. Jeśli ktoś nie zamierza eksperymentować na własnej twarzy, wówczas może skorzystać z bogatej oferty rynku kosmetycznego i farmaceutycznego. W drogeriach i aptekach znajdziemy mnóstwo kosmetyków, które przyczyniają się do zlikwidowania zmian trądzikowych. Preparaty te zawierają szereg dobroczynnych substancji, które wykazują właściwości antybakteryjne, przeciwzaskórnikowe czy zapobiegają pojawianiu się potrądzikowych blizn. Bardzo często w kosmetykach na trądzik można znaleźć nadtlenek benzoilu czy kwas azelainowy. Nadtlenek benzoilu znajduje się w składzie preparatu, o którym więcej można poczytać na stronie www.acnezine.pl. Natomiast coraz rzadziej produkuje się kosmetyki, które zawierają kwas salicylowy, ponieważ coraz częściej powoduje on podrażnienia.

Jak poradzić sobie z trądzikiem różowym?

Trądzik różowy również jest do wyleczenia. Należy udać się do dermatologa, który zaleci odpowiednią kurację. W leczeniu trądziku różowatego wykorzystuje się antybiotyki (na przykład tetracykliny), kwasowe pochodne witaminy A, czyli retinoidy czy metronidazol.

Ale leczenie samego trądziku nie wystarczy. Bowiem co nam po leczeniu, jeśli nie stosujemy się do zaleceń lekarza? Co zatem zrobić, żeby leczenie trądziku różowatego było efektywne? Przede wszystkim należy zapomnieć o zabiegach w salonie kosmetycznym, takich jak: kuracje złuszczające z wykorzystaniem kwasów owocowych czy fototerapia.