JustPaste.it

Sposoby na szybką i efektywną naukę cz.2

Druga część artykułu o szybkiej i efektywnej nauce, a w tym artykule między innymi: Metody szybkiego czytania

Druga część artykułu o szybkiej i efektywnej nauce, a w tym artykule między innymi: Metody szybkiego czytania

 

W poprzednim artykule przedstawiłem Tobie najskuteczniejsze sposoby na szybką naukę, w tym artykule przedstawię ci resztę również skutecznych sposobów pozwalających na przyśpieszenie Twojej nauki i sprawienie by nie była udręką lecz zabawą i przyjemnością.

Zacznijmy od następującego sposobu „Nauki przez praktykę”. Być może jesteś jedną z tych osób, która znakomicie sobie radzi w wielu różnych sportach, a z nauką już nieba rdzo. Widzisz dzieje się tak dlatego gdyż lepiej przyswajasz swoją wiedzę poprzez działanie a niżeli ”wkuwanie”, i jedyne co musisz wtedy zrobić to zmienić swój sposób nauki, na naukę przez praktykę, możesz tego dokonać poprzez rozwiązywanie dużej ilości zadań z danego zakresu materiału, ale możesz to zrobić także inaczej np.: Jeżeli musisz nauczyć się na historię przebiegu jakiejś bitwy np.: Bitwy pod Grunwaldem najłatwiej się tego nauczysz poprzez inscenizacje. Zbierz grupę osób, niech to będą znajomi lub koledzy/koleżanki z klasy a następnie odinscenizuj z nimi tą bitwę według takiego scenariusza jaki jest w książce czy w zeszycie. Nie ograniczaj się tylko do jednej inscenizacji. Odinscenizuj tą sytuacje 2-3 razy a zapadnie na dłużej w twojej pamięci. Jak widzisz nauka nie musi być nudna, zmieniając formę nauki do najbardziej odpowiedniej dla ciebie osiągniesz znacznie lepsze rezultaty. Przejdźmy teraz do umiejętności szybkiego czytania, gdyż jest równie pomocna w nauce jak inne mnemotechniki. Przedstawię ci teraz kilka zasad, które należy przestrzegać podczas czytania, bo to przyczyni się bezpośrednie do szybszego czytania.

1.Mniej wskaźnik wskazujący tekst, który właśnie czytasz. Za wskaźnik może ci posłużyć palec, długopis, linijka bądź cokolwiek innego. Dzięki temu że będziesz czytał z wskaźnikiem twój wzrok będzie skupiony na tym tekście który obecnie czytasz, a nie na całej stronie. Również dzięki zastosowaniu wskaźnika nie będziesz się gubić podczas czytania, co przyśpieszy jego proces.

2.Czytając, nie czytaj książki na głos a ni też po cichu, czytaj w myślach bez fonetyzacji. Dzięki temu przyśpieszysz proces czytania oraz więcej zrozumiesz z książki, gdyż nie czytając na głos przekazujesz informacje do mózgu bezpośrednio za pomocą wzroku a nie za pomocą słuchu co było by dłuższe i mniej trwałe.

3.Nie powracaj do przeczytanego już tekstu gdyż to znacznie spowolni twoje czytanie

4.Bądź skoncentrowany podczas czytania, na czas czytania zapomnij o wszystkich problemach i otaczającym cie świecie, wyłącz telewizor, komputer, telefon i oddaj się w pełni lekturze.

5.Zadbaj o odpowiednie warunki do czytania. Postaraj się aby w miejscu w którym czytasz była cisza oraz odpowiednie oświetlenie, staraj się również by tekst był mniej więcej 35 cm od oczu

6.Przed czytaniem wykonaj pewne ćwiczenie przez ok. 10 minut. Wygląda ono następująco. Obróć książkę i czytaj tekst „do góry nogami” stosując się również do zasad które wcześniej wymieniłem. Dzięki temu krótkiemu ćwiczeniu będziesz w stanie znacznie szybciej czytać. Aby lepiej zilustrować ci skuteczność tego działania przedstawię ci je na przykładzie. Gdy byś założył na siebie ciężarki które ważą 10kg i się w nich poruszał zapewne sprawiało by ci to trudność, ale jeśli je zdejmiesz będziesz czuł się lekko i swobodnie znacznie lec ej niż przed ich założeniem co przełoży się na twoje lekkie i swobodne ruchy.

Dobrze znasz już zasady szybkiego czytania, to w takim razie warto teraz poznać co należy robić aby czytanie stało się ciekawe i fascynujące a nie nudne i uciążliwe. Jeżeli masz obowiązek przeczytania danej lektury i podchodzisz do niej niechętnie, zmień swoje nastawienie do niej, postaraj się nią zaciekawić i mieć przekonanie że to ciekawa lektura i miło będzie mi ją czytać. Bo jak mówił Henry Ford „Jeśli myślisz że możesz, lub nie możesz. W obu przypadkach masz racje„. Podczas czytania wizualizuj treść książki, wyobraź ją sobie jako film z dokładnymi szczegółami , bądź jeśli chcesz wczuj się w role któregoś z bohaterów. Postaraj się usłyszeć dźwięki które są opisywane, poczuć zapach który towarzyszy danej akcji oraz w pełni doświadczać emocji. Dzięki temu zapamiętasz na długi okres daną książkę gdyż będziesz ją pamiętał nie tyle co z treści, ale także z wizualizacji i emocji towarzyszących czytaniu.

Pragnę ci jeszcze przedstawić 2 techniki, które co prawda nie możesz zastosować bezpośrednio do nauki konkretnych materiałów, ale sprawią one że zaczniesz szybciej przyswajać informacje. Fakty są takie, że będzie to od ciebie wymagać trochę determinacji, ale warto się wysilić gdyż efekty mogą się okazać naprawdę piorunujące.

Pierwsza z tych technik to tak zwana „Reguła 40 dni”. Jeżeli przez 40 dni uczyłbyś się danego materiału to po ich upływie, podobnych materiałów uczył byś się dwukrotnie szybciej. np. Jeśli przez te 40 dni uczył byś się jakiegoś długiego wiersza po 10 minut dziennie, to po upływie tych 40 dni podobnych tekstów w tym samym okresie uczył byś się już w 5 minut. Natomiast drugim sposobem na szybsze przyswajanie informacji jest nauka nowych, nieznanych nam dotąd informacji z innych dziedzin niż uczysz się na co dzień. Poprzez uczenie tych nowych informacji poprawisz swoje zdolności do zapamiętywania i uczenia się.

To już wszystkie techniki i sposoby na szybszą i efektywniejszą naukę które znam. Co jednak nie oznacza że nie istnieją inne. Ja jednak stosuję się do tych które wymieniłem i jestem z nich zadowolony bo nie dość że upraszczają moją naukę to na dodatek sprawiają, że jest ona bardziej przyjemna . Lecz na koniec chciał bym ci jeszcze powiedzieć o jeszcze jednym czynniku który sprawi, że twoja nauka będzie przyjemniejsza. Tym czynnikiem jest zabawa. Baw się dobrze gdy się uczysz i sprawiaj by nauka nie była nudna i męcząca lecz ciekawa i fascynująca. Gdy zastosujesz się do metod z tych dwóch artykułów o szybkiej i skutecznej nauce, masz zagwarantowane to że twoje wyniki w nauce staną się o wiele lepsze. Nie powiem że masz to jak w banku gdyż skłamał bym mając to na uwadze jaka jest obecna kondycja instytucji finansowych w dobie kryzysu ;) , lecz gwarantuję ci ich skuteczność. A więc teraz gdy będziesz się uczyć korzystaj z tych metod bo dzięki temu oszczędzisz mnóstwo czasu i sprawisz że nauka będzie ciekawa i fascynująca.

 

Źródło: Krystian Brudnicki