JustPaste.it

Na trądzik pospolity

Każdy z nas miał, ma lub będzie miał ten problem. Jest to udręka wieku młodzieńczego, która nikogo nie omija.

Każdy z nas miał, ma lub będzie miał ten problem. Jest to udręka wieku młodzieńczego, która nikogo nie omija.

 

Mowa o trądziku pospolitym, inaczej zwanym młodzieńczym. U jednych ta przykra dolegliwość objawia się tylko nieznacznymi zmianami na skórze, u innych to prawdziwy horror. Wystarczy przeczytać wypowiedzi internautów na różnych forach, by zrozumieć, jaki to ważny problem dla nastolatków. Więcej na temat trądziku pospolitego można dowiedzieć się ze strony www.tradzikpospolity.pl.

Trądzik – co zmienia w naszym życiu?

Trądzik jest jedną z pierwszych oznak wchodzenia w okres dojrzewania. Zaskórniki, grudki, ropne krosty i ropne nacieki pojawiają się bowiem na skutek aktywności gruczołów płciowych. Pod wpływem męskiego hormonu – androgenu (płeć piękna też go posiada) gruczoły łojowe zwiększają wydzielanie łoju. Zwykle spełniają one pożyteczną rolę, dbają o elastyczność skóry i włosów, wydzielając oleistą substancję. Jednak nadmiar łoju a także łuszcząca się skóra i bakterie, zamykają ujścia mieszków włosowych popularnie zwanych porami. Bakterie, które zawsze mamy na ciele, mają więc doskonałe warunki do rozmnażania. W takich to warunkach powstają niecierpiane pryszcze, które lokują się na twarzy, na klatce piersiowej, na plecach między łopatkami a także barkach i ramionach.

Oznaki choroby traktowane są jak oszpecenia a do tego dochodzi jeszcze tłusta, błyszcząca cera i przetłuszczone włosy. Dlatego wiele dziewczyn i chłopców cierpi z tego powodu, zwłaszcza, jeśli objawy są nasilone. Z tego powodu dochodzi do przygnębienia, zaniżonej samooceny, odsuwania się od grupy rówieśniczej, a nawet depresji. Dlatego tak ważne jest leczenie trądziku.

Jak leczyć trądzik?

Osoby cierpiące na trądzik powinny przeprowadzić terapię  pod kierunkiem dermatologa. Leczenie może być ogólne (zażywanie antybiotyków, zwykle tetracykliny i erytromycyny  oraz witamin PP, B2 i C) bądź miejscowe (preparaty antybakteryjne i także antybiotyki).

U kobiet można stosować leczenie hormonalne tabletkami działającymi androgenowo. W ostrych stanach zapalnych zaleca się kurację retinoidami.

Preparaty o działaniu miejscowym to różnego rodzaju płyny, maści, żele, kremy. Ich regularne stosowanie sprawia, że zmniejsza się rogowacenie skóry oraz wydzielanie łoju, a bakterie nie mają możliwości rozmnażania się.

Celem leczenia jest zmniejszenie nadczynności gruczołów łojowych, niedopuszczenie do stanów zapalnych oraz do tworzenia się trwałych blizn i przebarwień.

Przy niewielkich zmianach chorobowych można poprawić cerę w domu. Można stosować maseczki z borowiny, gliny, owsianki. Osuszają one skórę z nadmiaru tłuszczu. Dobre skutki daje picie naparu z bratków polnych. Ze strony www.vitalab.pl/blog/2009/08/bratek-na-tradzik.html można poczytać więcej na temat leczniczych właściwości bratka polnego.

W diecie nie powinno zabraknąć dużej ilości świeżych owoców i warzyw. Organizmowi bowiem bardzo potrzeba witamin A i C oraz z witamin z grupy B.

Leczenie trądziku to długi proces, trwa miesiące i lata. Dlatego nie należy się zrażać brakiem poprawy po krótkim okresie kuracji.

Gdy pacjent zaniedba stany zapalne, dochodzi do powstawania blizn, zgrubień i przebarwień. Można wtedy zastosować laserową korektę  cery – usuwanie blizn, czy mikrodermabrazję – usuwanie uszkodzonego naskórka.

Co pogarsza stan skóry?

Absolutnie zabronione jest wyciskanie wyprysków, nawet jeśli uważasz, że zadbałeś należycie o higienę. W ten sposób ułatwisz bakteriom życie, infekcja się rozwinie jeszcze bardziej.

Lepiej też nie używać kosmetyków na bazie alkoholu, np. płynów po goleniu. Młodzi mężczyźni powinni się zaopatrzyć w elektryczną maszynkę do golenia, ta zwykła zdziera krostki. Dziewczyny nie powinny stosować ciężkich podkładów, pudrów w płynie ani smarować  grubej warstwy tłustego kremu. Opalać się można umiarkowanie . Ekspozycja ciała na słońce poprawia wygląd skóry na krótko, a potem objawy trądziku się nasilają.

Także niektóre pokarmy – tłuszcze i słodycze oraz alkohol, mocna kawa i mocna herbata zaostrzają objawy choroby.