JustPaste.it

Torebki damskie wytrzymają wiele

a pomieścić mogą jeszcze więcej - w artykule dwa pomysły na torebki i trochę historii

a pomieścić mogą jeszcze więcej - w artykule dwa pomysły na torebki i trochę historii

 

Pomysł pierwszy

Całkiem niedawno pojawiły się na rynku specjalne uchwyty na torebki. Uchwyt taki, bądź wieszaczek, jeśli ktoś woli, można przymocować do blatu stolika i zawiesić na nim torebkę, w ten sposób nigdy nie stracimy z nią kontaktu! Nie ma potrzeby wieszania torebki na oparciu krzesła (to zresztą nieco niebezpieczne) ani odkładania na wolne miejsce obok (bo co jeśli takiego miejsca nie ma) albo odkładania na podłogę (tego się torebkom nie robi!).

Wieszaczki są na tyle wytrzymałe by były w stanie wytrzymać obciążenie niezależnie od wagi naszej torebki, a wiadomo przecież, że torebki damskie są ciężkie, cięższe od niejednej skórzanej teczki noszonej przez mężczyzn. Ich waga wynika z ogromu gromadzonych i przenoszonych rzeczy, z których wcale nie mamy zamiaru rezygnować pomimo sporego obciążenia dla kręgosłupów.

Wiele kobiet oburza się wręcz na taką propozycję - zmniejszenie ciężaru? Niemożliwe i niepotrzebne, przecież to, co nosimy w torebce jest niezbędne.

Wieszaczki też mogą się przydać, ale uwaga! - taki uchwyt musimy nosić ze sobą, gdzie?

Oczywiście w torebce.

d0e469a4186ebd001134fb65b5f3513a.jpg

Pomysł drugi

Panie, którym zostaje jeszcze nieco miejsca pomimo "ładunku" w postaci: niezbędników do makijażu, wizytowników, telefonów, chusteczek, mini-albumów ze zdjęciami, ulubionego czasopisma, popularnego czytadła (na wszelki wypadek), kompletu kluczy do domu, biura i do samochodu, organizera, gumy do żucia bądź cukierków dla odświeżenia oddechu, buteleczki ulubionych perfum, portfela wielkości miniaturowej aktówki, ipoda, okularów przeciwsłonecznych albo do czytania (ewentualnie jednych i drugich) oraz chusteczek higienicznych, mogą zaopatrzyć się w specjalne zapachowe saszetki, dzięki którym torebka po otwarciu zapachnie cytrusami z nutą pieprzu bądź kwiatem pomarańczy - to takie nowoczesne torebkowe potpourri.

Odrobina historii

I pomyśleć, że jeszcze dwa stulecia wstecz damskie torebki były niewiele znaczącymi ozdobami. Mieściły się tam jedynie przybory do wyszywania, albo chusteczki, albo tylko i wyłącznie klucze, a jeszcze wcześniej torebek w ogóle nie było! Zastępowały je kieszenie wszywane w obfite spódnice albo mocowane do paska po stronie wewnętrznej lub na zewnątrz sukni.

Pierwowzorem torebek i to większości modeli przewijających się na przestrzeni wielu wieków były znane skądinąd sakiewki. Używano ich już w czasach starożytnych. W średniowieczu sakiewki zyskały nowy wymiar: stały się woreczkami do zbierania datków. Specjalne torebki, nazywane jałmużniczkami zyskały status relikwiarzy, bo darowywano je kościołom, gdzie służyły jako torebeczki na relikwie, oczywiście tylko takie jałmużniczki, które były wykonane ze szlachetnych tkanin i bogato zdobione szlachetnymi kamieniami i haftami.

Typowych sakiewek używano na co dzień. Warto jednak wspomnieć, że sakiewki damskie i męskie bardzo się w tamtych czasach różniły. Jak wiadomo "kasę" dzierżyli mężczyźni i oni używali sakiewek większych, kobietom wystarczyły małe torebusie mieszczące kilka drobniaków na nieprzewidziane wydatki.

W wiekach późniejszych torebki damskie oscylowały zawsze wokół tej samej formy - sakiewki, bądź torebki ściąganej paskiem, ew. skrzyneczki / futerału wykonanej z miękkiego lub utwardzanego materiału choć pojawiały się i bardziej śmiałe modele ze srebrnych plecionek, z materiałów naturalnych (tu celował wiek XVIII i XIX) a w efekcie pojawiły się też wytrzymałe i trwałe torebki skórzane.

Prawdziwą rewolucję przyniosły lata międzywojenne, tj. rosnąca aktywność społeczna i zawodowa kobiet i....konieczność stałego poprawiania makijażu. W tym momencie zaczyna się prawdziwa ekspansja damskich toreb i torebek, bo wcześniej można było mówić w zasadzie jedynie o torebeczkach.

Po szczegóły historyczne odsyłam Was do internetu i niezwykle interesującej wystawy w Muzeum Narodowym w Krakowie "Zawsze pod ręką. Torebki damskie od średniowiecza do współczesności" (czynna do 8 listopada br), strona bogato ilustrowana zdjęciami eksponatów: http://zawszepodreka.blogspot.com/, a pełen przegląd współczesnych markowych torebek damskich dużych i nieco mniejszych znajdziecie tutaj: http://www.swiatluksusu.com.pl/torebki-damskie,78.html.

Większość informacji pochodzi z internetu, w tym ze strony internetowej wystawy Muzeum Narodowego.

Licencja: Creative Commons